Úvod > Aktuality > Prezidentská chata v Jizerkách slaví 90 let
Prezidentská chata v Jizerkách slaví 90 let
"> ">
Ubytování

Prezidentská chata v Jizerkách slaví 90 let

  • Vydáno11. prosince 2018
Legendární Prezidentská chata v Jizerských horách letos slaví významné kulatiny – od její výstavby uplynulo letos již 90 let. Slavná dřevěná horská chata prošla v minulých letech kompletní rekonstrukcí, která ji vrátila do původní podoby z první poloviny minulého století.
Prezidentská chataPrezidentská chata v Jizerských horách byla postavena a otevřena 1. prosince 1928. Velká slavnost, při níž byl spolkový dům oficiálně předán veřejnosti, se konala 23. června 1929, přesně rok po položení základního kamene. Tím také vyvrcholilo pětileté úsilí Přátel přírody o stavbu vlastního spolkového domu. V době otevření disponovala chata jedenácti pokoji, ve kterých se nacházelo celkem 44 lůžek. Spolek si však krásné chaty dlouho neužil, na začátku války v roce 1939 ji vyvlastnili nacisté. V roce 1956 přešla chata pod správu Kanceláře prezindenta republiky a v následujících letech fungovala jako rekreační zařízení pro zaměstnance Hradu. Pro veřejnost byla zcela nepřístupná, dokonce nebyla vyznačena ani na turistických mapách a příjezdovou cestu uzavírala závora.

Prezidentská chata zimní magistrálaPro Prezidentskou chatu nastává zlomový rok 1991 - po více než 50 letech se konečně opět otevřela veřejnosti a všem kolemjdoucím. V roce 2012 prošla chata velkou rekonstrukcí, která jí vrátila původní vzhled z roku 1928.

Chata dnes nabízí posezení ve stylu tradiční horské boudy a ubytování ve 14 pokojích s kapacitou 40 lůžek se 4 přistýlkami. Od začátku prosince 2018 lze na chatě rezervovat pobyty v lednu 2019 i na jediný den (či spíše noc). Týdenní turunusy byly pro leden zrušeny. Zkuste si na jeden den odskočit z práce a načerpat nové síly na horách. Jarní prázdniny je možné rezervovat zatím jen od soboty do soboty.
Turistická jízdárna Simony Häcklové na Prezidentské chatě

Turistická jízdárna Simony Häcklové na Prezidentské chatě

Stáje se nachází tešně za Prezidentskou chatou v Jizerských horách. K dispozici jsou 2 páry tažných koní a 5 koní jezdeckých, kteří svezou jak malé děti, začátečníky, pokročilé jezdce i jezdce vážící přes 100 kg.

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory

Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata v Jizerských horách

Prezidentská chata je původní roubená stavba z roku 1928, která poskytuje stylové ubytování na hřebenu regionu Jizerské hory, 850 m. n.m. Slavná dřevěná horská chata prošla kompletní rekonstrukcí, která ji vrátila do původní podoby z první poloviny minulého století.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl