Úvod > Aktuality > Po Hradní stezce do dávno minulých časů
Pražský hrad
"> Pražský hrad "> Hrad Krivoklát "> Zámek Horovice "> Zámek Manetín "> Zámek Becov nad Teplou "> Hrad Loket
Památky

Po Hradní stezce do dávno minulých časů

  • Vydáno28. března 2013
Mohutné hrady a romantické zámky, křivolaké uličky starých měst, středověké kostely i hrdé a pyšné radnice – to všechno nabízí výletní trasa Burgenstrasse, jedna z nejslavnějších evropských výletních tras. Hradní stezka, která měří téměř 1 200 km, vede ze stověžaté Prahy až do Mannheimu, spojuje řadu hradů a zámků a protíná přitom další atraktivní cestovní cíle, například historická města Cheb a Bečov nad Teplou v západních Čechách.
Kaple sv. KřížeNoční prohlídky se strašidly. Procházky místy, kam se návštěvníci běžně nevodí. Prohlídky provázené mlsáním kávy, čaje, čokolády a dalších aristokratických nápojů. Kostýmované prohlídky představující zločiny na hradech a zámcích. Sportovní výkony šlechty a panské zimní radovánky – to je jen pouhý výběr akcí, které připravily pro sezonu 2013 české hrady a zámky. Ze stovky míst na Hradní stezce jich Česku patří jen necelé dvě desítky, ale jejich návštěva se rozhodně vyplatí.

Nejpřitažlivější místa Hradní stezky ani není třeba představovat. V jejich čele stojí Pražský hrad, který zná každý, kdo někdy navštívil hlavní město. Na hradě Karlštejn musíte vidět gotickou kaplí sv. Kříže a svatováclavskými korunovačními klenoty, v roce 2013 stojí za vidění také výstava kostýmů z filmového muzikálu Noc na Karlštejně. Právě tak si pozornost zaslouží vzácný relikviář sv. Maura na hradě a zámku Bečov nad Teplou.

Hrad KřivoklátKromě toho na vás čekají i novinky. Víte, že v roce 2013 se Hradní stezka – Burgenstrasse rozšířila o nově zrekonstruované Palácové zahrady pod Pražským hradem? A že nováčkem na trase je i okouzlující barokní město Manětín s nádherným zámkem? S novinkami vstupuje do nové sezony také hrad Křivoklát; nachystali tu například vzdělávací programy pro dětské návštěvníky nebo rozšíření prohlídkového okruhu Na hradby! Slavit se bude i 650. výročí korunovace Václava IV. na českého krále a při srpnové Hradozámecké noci odhalíte při nočních prohlídkách tajemství alchymisty Edwarda Kellyho.

Nejstarší obyvatele šlechtického sídla si připomenou i na hradě Točník, kde se odehraje Hradozámecká noc s Netopýřím večírkem. S dávnými panovníky, jejich duchy a dalšími strašidly se během letních měsíců setkáte také při nočních prohlídkách zámku Kynžvart, zámku Kozel či vodního hradu Švihov. Na zámku Hořovice budete mít kromě tradičních prohlídek skvostných interiérů a výstavy her a hraček šlechtických dětí možnost proměnit se při divadelních prohlídkách v uchazeče o místo komorníka u císařského dvora. Nechte se také pozvat na Středověké slavnosti purkrabího Půty na hradě Loket, na Valdštejnské slavnosti do Chebu a na další akce, k nimž se hrady a zámky na Hradní stezce každoročně připojují. Tradičně to bývá Mezinárodní den památek a historických sídel (18.4. a 20.–21.4.), Noc kostelů (24.5.), Dny evropského dědictví (7.–15. 9.), Víkend otevřených zahrad (8.–9.6.) nebo již zmíněná Hradozámecká noc (31.8.).
Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Hradní stezka Burgenstrasse vás zavede do časů dávno minulých

Burgenstrasse je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až do Prahy.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Hrad a zámek Bečov nad Teplou – odhalte tajemství relikviáře sv. Maura

Udělejte si výlet na jeden z nejzachovalejších českých hradů, který se může pyšnit unikátní památkou evropského významu – relikviářem sv. Maura, který se stářím a hodnotou blíží českým korunovačním klenotům.

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Hrad Loket – impozantní prostory ukrývají zábavu i poučení

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Zámek Hořovice – půvabný zámek za Sluneční branou

Raně barokní nový zámek v Hořovicích vybudoval zřejmě Ignác Bořita z Martinic jako náhradu starého zámku v roce 1652. Postupně byl klasicistně rozšiřován. Pilíře plotu dělící čestný dvůr od parku a Sluneční bránu zdobí sochy z dílny Matyáše Brauna.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.