Úvod > Aktuality > Pivovar Cvikov slaví čtvrté narozeniny

Pivovar Cvikov slaví čtvrté narozeniny

Vydáno 23. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Ve Cvikově u Nového Boru se podařilo v roce 2014 obnovit léta chátrající pivovar. Původně fungoval do roku 1968, poté jej Severočeské pivovary se sídlem v Lounech nechaly zavřít. Čtvrté narozeniny Pivovaru Cvikov se budou slavit opět velkolepě, jako každý rok. Na sobotu 24. listopadu je připraven bohatý celodenní program.

Pivovar Cvikov slaví narozeniny!

PivoObnovený Pivovar Cvikov slaví v sobotu 24. listopadu své čtvrté narozeniny. Tradičně se můžete těšit na řemeslný jarmark, vystoupení místních spolků a hudební vystoupení, tentokrát korunované koncertem Pavla Callty!

Novinkou je pro letošní rok dětská tvořivá dílna ve Stodole a také rozsvícení pivovarského vánočního stromu. Od 10:00 do 12:00 hodin se budou konat také prohlídky pivovaru zdarma. Na závěr tradičně nebude chybět ohňostroj.

Vstup je již tradičně zdarma, svoz z Nového Boru a zpět bude zajištěn.
 

A jak to bylo s cvikovským pivovarem?

Pivovar CvikovTéměř půlstoletí bylo potřeba k tomu, aby si pivovar našel nové majitele. Do obnovy, která ctí dřívější podobu pivovarského areálu, se pustil novoborský rodák a podnikatel Jiří Jakoubek v roce 2013.

Měděná varna, přivezená do Cvikova ze zrušeného německého pivovaru, a ležácké tanky ve sklepě pivovaru jsou zárukou tradiční a poctivé výroby piva spodním kvašením. Po necelém roce od zahájení rekonstrukce pivovaru mohl na podzim 2014 sládek Miloš Hrabák uvařit první várku spodně kvašeného světlého ležáku "Klíč". Poté následovaly další várky, a nejen dvanáctky, ale i desítky "Luž" a následovala i osmička "Sklář".

Charakter piva vařeného z českého sladu a chmele dotváří voda z místního pramene na úpatí Lužických hor. Průběžné degustace během zrání piva potvrzují lahodnou a vyváženou chuť nového piva ze Cvikova.
Pivovar Cvikov - ochutnejte pivo Luž nebo Klíč

Pivovar Cvikov - ochutnejte pivo Luž nebo Klíč

Počátky pivovaru Cvikov sahají do dob dávno minulých, konkrétně tedy až do roku 1560, kdy bylo 72 cvikovským měšťanům od pozemkové vrchnosti oficiálně uděleno privilegium k vaření pšeničného piva a výrobě sladu.

Další aktuality

22.5.
2019
Speciální lahůdky Fresh festivalu ochutnáte v Liberci

Speciální lahůdky Fresh festivalu ochutnáte v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Gurmánská turistika
16.11.
2015
Výlet do frýdlantského pivovaru, který vylétl jako Fénix z popela

Výlet do frýdlantského pivovaru, který vylétl jako Fénix z popela

Českolipsko a Jizerské hory | Gurmánská turistika