Úvod > Aktuality > Pivovar Cvikov slaví páté narozeniny
Po 46 letech ve Cvikove opet voní pivo
"> Po 46 letech ve Cvikove opet voní pivo "> Ochutnáte pivo Luž, Klíc nebo Sklár "> V pivovaru se varí puvodní, tradicní a poctivou výrobní technologií
Gurmánská turistika

Pivovar Cvikov slaví páté narozeniny

  • Vydáno22. listopadu 2019
Ve Cvikově u Nového Boru se podařilo v roce 2014 obnovit léta chátrající pivovar. Původně fungoval do roku 1968, poté jej Severočeské pivovary se sídlem v Lounech nechaly zavřít. Čtvrté narozeniny Pivovaru Cvikov se budou slavit opět velkolepě, jako každý rok. Na sobotu 23. listopadu 2019 je připraven bohatý celodenní program, kterým pivovar oslaví své 5. novodobé narozeniny!

Pivovar Cvikov slaví narozeniny!

PivoObnovený Pivovar Cvikov slaví v sobotu 23. listopadu své páté narozeniny. Tradičně se můžete těšit na řemeslný jarmark, vystoupení místních spolků a hudební vystoupení.

A jako na správné oslavě nesmí chybět ani narozeninový dort, který svámi pracovníci pivovaru slavnostně rozkrojí a všichni společně si na něm pochutnáte. Milovníci cvikovských speciálů, nebojte... i letos sládkové navařili a v sobotu narazí cvikovský speciál, který bude možné ochutnat zdarma. Závěrem večera se rozsvítí stromeček a na obloze se rozjasní pestrý ohňostroj.

Vstup je již tradičně zdarma, svoz z Nového Boru  i České Lípy a zpět bude zajištěn.
 

A jak to bylo s cvikovským pivovarem?

Pivovar CvikovTéměř půlstoletí bylo potřeba k tomu, aby si pivovar našel nové majitele. Do obnovy, která ctí dřívější podobu pivovarského areálu, se pustil novoborský rodák a podnikatel Jiří Jakoubek v roce 2013.

Měděná varna, přivezená do Cvikova ze zrušeného německého pivovaru, a ležácké tanky ve sklepě pivovaru jsou zárukou tradiční a poctivé výroby piva spodním kvašením. Po necelém roce od zahájení rekonstrukce pivovaru mohl na podzim 2014 sládek Miloš Hrabák uvařit první várku spodně kvašeného světlého ležáku "Klíč". Poté následovaly další várky, a nejen dvanáctky, ale i desítky "Luž" a následovala i osmička "Sklář".

Charakter piva vařeného z českého sladu a chmele dotváří voda z místního pramene na úpatí Lužických hor. Průběžné degustace během zrání piva potvrzují lahodnou a vyváženou chuť nového piva ze Cvikova.
Pivovar Cvikov – ochutnejte pivo Luž nebo Klíč

Pivovar Cvikov – ochutnejte pivo Luž nebo Klíč

Počátky pivovaru Cvikov sahají do dob dávno minulých, konkrétně tedy až do roku 1560, kdy bylo 72 cvikovským měšťanům od pozemkové vrchnosti oficiálně uděleno privilegium k vaření pšeničného piva a výrobě sladu.

Další aktuality