Úvod > Aktuality > Plzeňská zoo ani v zimě nespí
Plzeňská zoo ani v zimě nespí
"> "> "> ">
Příroda

Plzeňská zoo ani v zimě nespí

  • Vydáno8. ledna 2020
Medvědi se sice už před Vánoci uložili k zimnímu spánku, nicméně to neznamená, že se ani ve zbytku plzeňské zoologické zahrady nic neděje. Právě naopak. Zoo hlásí na přelomu roku hned několik novinek. První přírůstek roku 2020, krmení motýlů v tropickém pavilonu nebo přednáškový cyklus "Posezení s...".
malý šimpanzMilovníky mláďat určitě potěší zpráva o prvním přírůstku zoo roku 2020, kterým je mládě šimpanze učenlivého. Malá samička přišla na svět na Nový rok odpoledne. Matkou je poprvé samice Zedonja (*24.2.1994) ze Zoo Arnhem v Nizozemí, která žije v Plzni od roku 2002. Otcem je samec Bask. V ČR jsou odchovy šimpanzů v posledních 20 letech ojedinělé. Celá dospělá skupina 1+4 je v pořádku; matka o mládě vzorně pečuje. Ošetřovatelé do odchovu nijak nezasahují. Je však nutné dopřát šimpanzům maximální klid a prostor pro péči o mládě v prvních dnech života. Proto v následujícím období bude křídlo Tropického pavilonu Z s jejich expozicí pro veřejnost uzavřeno.

Skleník Filipíny Zoo PlzeňKdo v plzeňské zoo delší čas nebyl, neměl by si nechat ujít novou expozici tropického pavilonu „Filipíny“, která vznikla na podzim roku 2018. Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Motýli se pohybují volně návštěvnickým prostorem. Můžete pozorovat jejich líhnutí z kukel, seznámit se s procesem dokonalé i nedokonalé proměny hmyzu nebo pozorovat jejich krmení – každý den od 12:30.

KrokodýlUnikátem je také velmi speciální biotop "mangrove", který napodobuje společenstvo sůl tolerujících stromů a keřů vyskytujících se v brakických vodách a na pobřeží oceánů a moří. Porosty jsou charakteristické svými chůdovitými opěrnými a dýchacími kořeny. Tento speciální ekosystém chrání pobřežní oblasti před erozí, velkými přílivovými vlnami a tsunami … Přirozený příliv a odliv (pokles vodní hladiny) v expozici zažívají obojživelné ryby, lezci a kaložrouti skvrnití.

gorilaRádi posloucháte zajímavosti ze světa zvířat? Pak vám doporučujeme přednáškový cyklus Zoo Plzeň s názvem "Posezení s...". Ten letošní začíná 16. ledna a hosty budou Marek Ždáňský a Vladimír Čech. Na statku Lüftnerka vám v 18:00 povypráví o gorilách. Sraz zájemců je v 17:30 u pokladny Dinoparku.

Přemýšlíte-li nad návštěvou zoologické zahrady v zimním období (od listopadu až do konce března), počítejte se zkrácenou otevírací dobou. Od listopadu do března má zoo otevřeno od 9 do 17h. Výhodou je snížené vstupné. Dospělí zaplatí pouze 100 korun, děti a senioři 70 korun.
 

Co se chystá v zoo na rok 2020

zebra bezhříváV roce 2020 plánuje Zoo Plzeň několik novinek. Ráda by se připojila k záchraně kriticky ohroženého poddruhu zebry stepní, zebry bezhřívé. Ta v Plzni ještě nikdy nebyla chována. Pokud se vše podaří zrealizovat, nahradí po 45 letech nepřetržitě chované zebry Chapmannovy. Zebra bezhřívá je zajímavá tím, že během dospívání, ve 2 – 3 letech života, téměř ztratí hřívu. V zoologických zahradách je chováno jen několik desítek kusů. Nová expozice pro unikátní ještěry je plánována do Akva Tera, expozice živých fosílií zase obohatí Svět v podzemí. Zajímavé expoziční změny nejen u zemědělských exponátů jsou plánovány i na statek Lüftnerka.

japonská zahradaNejvětším počinem roku 2020 je dokončení japonské zahrady. Konkrétně se jedná o demolici současného zahradnického domku z první poloviny minulého století, který je v havarijním stavu. Na jeho místě bude vybudován altán ve stavebním stylu asijské zahradní architektury pod názvem "Altán plovoucích ryb", který je koncipován jako oddechový, meditační a relaxační prostor. V interiéru bude umístěna ukázka typického chovu ryb – závojnatek. Součástí akce bude rovněž výstavba chodníku v asijském stylu umožňující zpřístupnění botanické zahrady pro osoby se sníženou pohyblivostí a orientací. Chodník je navržen o šířce 1,5m s maximálním sklonem 8%. Součástí chodníku jsou i tři mostky. Celá akce by měla být dokončena a zpřístupněna veřejnosti v druhé polovině roku 2020.
Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka – environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Království jedu v Zoo Plzeň

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.