Úvod > Aktuality > Plzeňská zoo ani v zimě nespí

Plzeňská zoo ani v zimě nespí

Vydáno 10. ledna 2019 Příroda
Medvědi se sice už před Vánoci uložili k zimnímu spánku, nicméně to neznamená, že se ani ve zbytku plzeňské zoologické zahrady nic neděje. Právě naopak. Zoo hlásí na přelomu roku hned několik novinek. První přírůstek roku 2019, krmení motýlů v tropickém pavilonu i nový poměrně neobvyklý druh - rypoše lysého.
Skleník Filipíny Zoo PlzeňMilovníky mláďat určitě potěší zpráva o prvním přírůstku zoo roku 2019 - samici africké antilopy vodušky, která přišla na svět hned 1. ledna. Tento druh je v Plzni chován od roku 2003 a úspěšně se množí. Stádo je v zimním období v pavilonu a předvýběhu u domu afrických kopytníků. Na jaře vyběhne malá samice, pravděpodobně i s dalšími sourozenci, do společného výběhu se zebrami a pštrosy.

Vaši pozornost si rozhodně zaslouží také nová expozice tropického pavilonu „Filipíny“, kterou naleznete na místě bývalého bazénu aligátorů mississippských a čínských (později želv) u občerstvení. Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Motýli se pohybují volně návštěvnickým prostorem. Můžete pozorovat jejich líhnutí z kukel, seznámit se s procesem dokonalé i nedokonalé proměny hmyzu nebo pozorovat jejich krmení - každý den od 12:30.

Mládě v Zoo PlzeňNovou expozici najdete také v prostoru mezi pavilony žiraf a nosorožců. Jedná se o výběh pro rypoše lysého, afrického podzemního hlodavce, který dorůstá 8 – 10 cm a je v mnoha ohledech unikátní. Plzeňská zoo rypoše lysého chová jako jediná v České republice. V polovině prosince se tu napoprvé narodilo hned 10 mláďat.

Přemýšlíte-li nad návštěvou zoologické zahrady v zimním období (od listopadu až do konce března), počítejte se zkrácenou otevírací dobou. Od listopadu do března má zoo otevřeno od 9 do 17h. Výhodou je snížené vstupné. Dospělí zaplatí pouze 100 korun, děti a senioři 70 korun.
Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Expozice Svět v podzemí v ZOO Plzeň

Ačkoliv v zoologických zahradách bývají budovány expozice sklepů nebo noční pavilony, rozsah a charakter plzeňské expozice nemá v ČR ani blízkém okolí obdoby. V bývalém německém krytu generálního štábu protiletecké obrany z roku 1941 zde zpřístupnili prohlídkový okruh, věnovaný životu pod zemí.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Království jedu v Zoo Plzeň

Království jedu v Zoo Plzeň

Unikátní expozice „Království jedu“ v plzeňské zoo, nemá v České republice obdoby. Žijí zde nejjedovatější hadi světa a je mimořádně zabezpečený.

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka - environmentální centrum v zoologické zahradě Plzeň

Statek Lüftnerka je součástí Zoo v Plzni a slouží jako vzdělávací centrum. Statek Lüftnerka z 19. století nabízí interaktivní expozici domácích zvířat a pro milovníky techniky ukázku více než 400 exponátů zemědělských strojů a nářadí.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Další aktuality

28.8.
2019
Plzeňská Zoo se loučí s létem

Plzeňská Zoo se loučí s létem

Plzeňsko a Český les | Příroda
27.4.
2019
V plzeňské zoo chovají jako jediní v ČR kolibříky

V plzeňské zoo chovají jako jediní v ČR kolibříky

Plzeňsko a Český les | Příroda
27.12.
2018
Ptáci v zimě nespí: Vydejte se po stopách zimujících ptáků

Ptáci v zimě nespí: Vydejte se po stopách zimujících ptáků

Plzeňsko a Český les | Příroda