Úvod > Aktuality > Plzeň ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose
Plzen ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose
Památky

Plzeň ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose

  • Vydáno17. dubna 2014
Výjimečnou příležitost prohlédnout si obnovené Loosovy interiéry na Klatovské třídě 12 bude mít veřejnost v pátek 18. dubna odpoledne. V domě, který je dnes sídlem Správy veřejného statku města Plzně, se zachovaly salon a jídelna, které zde pro MUDr. Josefa Vogela a jeho rodinu vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos v roce 1928.

SalonekSnaha o zpřístupnění Loosových interiérů v Plzni už má první konkrétní výsledek v podobě obnoveného bytového interiéru na Klatovské třídě 12, který pro doktora Josefa Vogela a jeho rodinu vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos v roce 1928. V domě, který je dnes sídlem jedné z městských organizací, se zachoval salon s jídelnou. Tyto prostory jsou nyní nově vybaveny replikami dobového nábytku podle původních fotografií a stanou se součástí budoucího prohlídkového okruhu. Návštěvníci si tak prohlédnou obě místnosti v téměř totožné podobě tak, jak byly původně navrženy.

Klatovská 12Mimořádnou prohlídku pro veřejnost pořádá příspěvková organizace Plzeň-Turismus při příležitosti Mezinárodního dne památek v pátek 18. dubna od 14 do 18 hodin. Sraz účastníků je v recepci Správy veřejného statku (vchod z Klatovské 10). Přednost při prohlídkách budou mít zájemci předem zaregistrovaní v Turistickém informačním centru (tel.: 378 035 330, info@visitplzen.eu). V případě volných kapacit se dostane i na nepřihlášené návštěvníky, kteří se dostaví přímo na místo srazu. Prohlídky se budou konat každou čtvrthodinu.

Druhý Loosův interiér v majetku města v Bendově ulici se v současné době rekonstruuje, a proto se letos tradiční Dny otevřených dveří Loosových interiérů nekonají v obvyklé podobě. Místo nich mohou zájemci na Klatovské 12 poprvé nahlédnout do plně zařízených reprezentativních prostor dokonale ilustrujících tehdejší životní styl kultivované plzeňské společnosti v 1. třetině 20. století.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Další aktuality

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kde najdete pohádková pekla? Poznejte kaolinové doly v Nevřeni, Pekelné doly a Pusté kostely

Znáte naše filmová pekla? V Nevřeni na Plzeňsku je otevřena bránu do pekla, kterou poznají ti z vás, kteří viděli pohádku Čertí brko. Navíc se můžete podívat i do dalších pekelných tlam, a to na Českolipsko, do podzemních prostor v údolí Svitávky, které proslavila pohádka S čerty nejsou žerty.
Plzeňský kraj | Památky