Úvod > Aktuality > Plzeň ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose
Plzen ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose
"> Plzen ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose "> Mimorádná prohlídka pro verejnost se uskutecní v pátek 18. dubna od 14 do 18 hodin
Památky

Plzeň ukáže reprezentativní salón s jídelnou od Adolfa Loose

  • Vydáno17. dubna 2014
Výjimečnou příležitost prohlédnout si obnovené Loosovy interiéry na Klatovské třídě 12 bude mít veřejnost v pátek 18. dubna odpoledne. V domě, který je dnes sídlem Správy veřejného statku města Plzně, se zachovaly salon a jídelna, které zde pro MUDr. Josefa Vogela a jeho rodinu vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos v roce 1928.

SalonekSnaha o zpřístupnění Loosových interiérů v Plzni už má první konkrétní výsledek v podobě obnoveného bytového interiéru na Klatovské třídě 12, který pro doktora Josefa Vogela a jeho rodinu vytvořil světoznámý architekt Adolf Loos v roce 1928. V domě, který je dnes sídlem jedné z městských organizací, se zachoval salon s jídelnou. Tyto prostory jsou nyní nově vybaveny replikami dobového nábytku podle původních fotografií a stanou se součástí budoucího prohlídkového okruhu. Návštěvníci si tak prohlédnou obě místnosti v téměř totožné podobě tak, jak byly původně navrženy.

Klatovská 12Mimořádnou prohlídku pro veřejnost pořádá příspěvková organizace Plzeň-Turismus při příležitosti Mezinárodního dne památek v pátek 18. dubna od 14 do 18 hodin. Sraz účastníků je v recepci Správy veřejného statku (vchod z Klatovské 10). Přednost při prohlídkách budou mít zájemci předem zaregistrovaní v Turistickém informačním centru (tel.: 378 035 330, info@visitplzen.eu). V případě volných kapacit se dostane i na nepřihlášené návštěvníky, kteří se dostaví přímo na místo srazu. Prohlídky se budou konat každou čtvrthodinu.

Druhý Loosův interiér v majetku města v Bendově ulici se v současné době rekonstruuje, a proto se letos tradiční Dny otevřených dveří Loosových interiérů nekonají v obvyklé podobě. Místo nich mohou zájemci na Klatovské 12 poprvé nahlédnout do plně zařízených reprezentativních prostor dokonale ilustrujících tehdejší životní styl kultivované plzeňské společnosti v 1. třetině 20. století.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.