Úvod > Aktuality > Plzeň se zahalí do jazzu
Plzeň se zahalí do jazzu
"> "> "> ">
Kultura

Plzeň se zahalí do jazzu

  • Vydáno16. října 2019
Mezinárodní festival Jazz bez hranic nabídne po celý podzim a zimu do vánočních svátků koncerty velkých jmen světového jazzu. Letos zavítá do Plzně Allison Wheeler z Kalifornie, nejlepší anglická bluesová kapela minulého roku oceněná v British Blues Award – The Catfish či světoznámá vokální skupina Cadence z Toronta.
JazzProjekt Jazz bez hranic patří mezi tradiční akce města Plzně. Během podzimu a začátkem zimy přinese na západ Čech vystoupení špičkových světových jazzmanů, koncerty domácích kapel i pestrou nabídku workshopů.

V sobotu 19. října se koná v Touškově koncert kapely Tutti Voci. V pondělí 21. října se mohou příznivci jazzu těšit na Machův band a jeho Horký dech v plzeňském Saloonu Roudná. Podstatná část tvorby Petra Macha bude předvedena v podobě, jakou si mistr vždy představoval. Věren svému přesvědčení, že elektřina škodí zdraví, svoji tvorbu koncipoval tak, aby byla prezentovatelná bez použití silných či slabých drátů. Tedy dechem, dechem, dechem…Jedná se tedy o ojedinělý zážitek jak z hlediska uměleckého, tak i historického.

jazz musicJak se dělá jazz se dozví především mladé publikum 23. října od 10:00 hodin v Divadle Alfa. Poznají, co je to vlastně jazz, jeho různé styly – od dixielandu přes swing až po jazz moderní. Nebudou chybět ani nástroje, které k jazzu patří a v neposlední řadě přijde řeč na koření jazzu, kterým je improvizace. Zahraje jeden z našich nejlepších juniorských orchestrů Tremolo, slovem doprovodí jeho kapelník Dalibor Bárta, který je dirigentem orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni.
 

Listopadová velká jména Jazzu bez hranic

Allison WheelerNeděle 3. listopadu bude svátkem pro všechny fanoušky jazzové zpěvačky a skladatelky Allison Wheeler. Tu bude hostit Dům hudby Plzeň. Vystoupí s vynikajícím triem ve složení Daniel Bulatkin, Max Makadomov a Petr Nohavica. Koncert zahájí Mirka Novak.

The Catfish hrají v současné době na festivalech a v klubech po celé Evropě. Do Buena Vista Clubu v Plzni přijedou 25. 11. 2019. Catfish byli nominovaní na British Blues Award 2015, 2016 a 2018 a byli vyhlášeni jako nejlepší anglická bluesová kapela roku 2018 v BBA! Bluesový večer otevře známa plzeňská skupina Ivana Audese Five River Blues Band.

cadence torontoTradiční galakoncert Jazzu bez hranic poctí svým vystoupením světoznámá vokální skupina Cadence z Toronta, jejíž moto zní: 4 muži, 4 mikrofony, žádné instrumenty – ty jsou pro chirurgy. Cadence představuje fascinující směs komplexních harmonií, fantastických aranží, pěvecké šikovnosti a hlavně čiré radosti. Do Plzně dorazí 29. 11. 2019 a vystoupí na prknech Velkého divadla Plzeň. Koncert zahájí dvě nejlepší a nejznámější plzeňské á cappella skupiny – ženská Tutti Voci a mužský Hlasoplet.
 

Prosinec v jazzovém hávu

jazzV prosinci se pak můžete těšit na Vánoční jízdu s Moodshake (18. 12. Anděl Music Bar), bandou devíti nadšenců, kteří svůj repertoár a výraz staví na kořenech černošského funku. Kapela doslova strhává pozornost publika a vtahuje posluchače do dění. Energický band můžete spatřit nejen v jejich domovině Plzni, ale i na festivalech v Praze či německém Regensburgu. Nebude chybět ani Swingová tančírna (18. 12., Buena Vista Club) či vánoční koledy v jazzovém hávu (26. 12. Kostel sv.Mořice, Mouřenec u Annína), kdy si poslechnete koledy v podání tria Ivana Audese a Soni Hanzlíčkové Borkové.
Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Divadlo Alfa v Plzni

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.