Úvod > Aktuality > Plumlovská přehrada se začne napouštět
Behem dvou až ctyr mesícu by se milovníci vody mohli koupat
"> Behem dvou až ctyr mesícu by se milovníci vody mohli koupat "> Zámek Plumlov nad prehradou "> Plumlovská prehrada se koncem dubna zacne napouštet
Letní sporty

Plumlovská přehrada se začne napouštět

  • Vydáno18. února 2013
Plumlovská přehrada se koncem dubna začne napouštět. Voda bude do nádrže přitékat několik měsíců, už v létě by jí ale mohlo být tolik, že by kdysi oblíbená přehrada mohla opět přivítat koupání chtivé návštěvníky.
Pokud to dovolí počasí, začne se Plumlovská přehrada napouštět už na konci dubna. Napouštění potrvá delší dobu – jestliže pomůže s naplněním přítoků vodou počasí, mohli by se v přehradě během dvou až čtyř měsíců milovníci vody koupat. Vody by se tento rok měl dočkat i sousední, kvůli prosakování hráze vypuštěný Podhradský rybník.

Hlavní snahou odborníků je však zabránit znečištění vodních ploch. Vodohospodáři kvůli udržení čisté vody vytvoří na dně přehrady tzv. litorální zóny – místa osázená vodními rostlinami schopnými částečně zachytit a odstranit zvýšený přísun živin. Radost ze znovunapuštění přehrady ale zřejmě nebudou mít rybáři. Povodí totiž neplánuje žádnou masivní výsadbu ryb.

Dno vypuštěné Plumlovské přehrady prozkoumali v minulých letech také archeologové. Ukrývalo totiž důkazy o pravěkém osídlení. Našla se zde keramika, kamenné nástroje, pazourky i pozůstatky sídliště, jež fungovalo od 5. tisíciletí do 8. století před naším letopočtem. Archeologové zkoumali také základy středověkého Zlechovského mlýna, jehož obvodové zdivo ukrývalo i několik dobových mincí.

Plumlovská přehrada, jejíž objem činí 5,56 milionu metrů krychlových vody, patří mezi nejstarší nádrže v Česku. S její stavbou se začalo v roce 1912. Dokončena byla v roce 1932.
 
Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada

Plumlovská přehrada byla vybudována na řece Hloučele z důvodu zamezení povodňových průtoků na dolním toku. Od středověku povodněmi trpěly převážně Stichovice s Mostkovicemi, ale i samotné město Prostějov, díky pravému ramenu Hloučely.

Zámek Plumlov

Zámek Plumlov

Zámek se nachází v rekreační oblasti Plumovská přehrada, nad kempem Žralok. Pořádá řadu akcí – prohlídky zámku, výstavy, koncerty hudebních skupin a jiné kulturní akce. V zámku je také pohádkové sklepení a dokonce fitness centrum.