Úvod > Aktuality > Plnou parou do roku 2019 ve vlaku, na bobovce i pěšky

Plnou parou do roku 2019 ve vlaku, na bobovce i pěšky

Vydáno 29. prosince 2018 Životní styl
Hledáte pár tipů, jak byste si mohli zpříjemnit předposlední a poslední dny starého roku nebo první den roku nového? Pak si rozbalte naše opožděné vánoční dárky, plné výletních tipů. Radost udělají rodinám s dětmi, fandům železničních akcí i milovníkům hradů, kasemat a rozhleden.

Vlakem z Vimperku na Kubovu Huť

Už řadu let vypravuje Stifterův pošumavský železniční spolek Vimperk poslední den roku Silvestrovské vlaky směr Kubova Huť. Jinak nenápadné nádraží v šumavských lesích drží jedno zajímavé prvenství: díky nadmořské výšce 995 m je nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách.

Vlaky se hornaté Šumavě vyhýbaly až do roku 1892, kdy se o několik desítek kilometrů prodloužila trať z Českých Budějovic do Kájova a Českého Krumlova a vedla pak až do dnešní železniční stanice Nová Pec. O rok později byl slavnostně zahájen provoz na tratích ze Strakonic do Vimperku a z Číčenic do Prachatic, v roce 1900 přišla na řadu železniční trať z Vimperku do Volar a Lenory. Právě na ní leží Kubova Huť, jedna z bývalých šumavských sklářských osad. Mimochodem se odtud nabízí nejpohodlnější výstup na Boubín, protože od železniční zastávky je na vrchol kopce třeba zdolat „pouhých“ 370 m převýšení.

Do hlubokých závějí se vydají jen zdatní turisté, pro něž je nahoře na Boubíně poslední den roku připraven pamětní pohled a razítko. Mnohým ale budou stačit Silvestrovské jízdy zvláštních vlaků z Vimperku na Kubovu Huť a zpět. Každý rok mají jízdy jiné téma, tentokrát se do zasněžené krajiny rozjede hudební a muzikálový vlak; z vimperského nádraží odjíždí v pondělí 31. prosince v 7:50, 9:50, 11:50 a 13:50, z Kubovy Hutě se vrací v 8:52, 10:52, 12:52 a 14:52. Jízdenka tam a zpátky stojí 70/50 Kč, děti do tří let a psi jedou zdarma a bezplatná přeprava kočárků, saní, lyží a bobů je možná až do vyčerpání kapacity vlaku.
 

Řepařkou ke Kolínu

Na Řepařské drážce u Kolína se o Silvestrovské a Novoroční jízdy postará dieselová lokomotiva. Vláčky vyjíždějí 31. prosince a 1. ledna v 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45, 16:00 hodin. Všechny vlaky budou taženy dieselovou lokomotivou. Ve vlaku budou řazeny vytápěné vagóny.

Jízdné stojí 90/50 Kč, děti do šesti let jezdí zdarma a místa si můžete rezervovat, jen pokud vás na výlet vyrazí víc a bude vás více než patnáct.
 

Silvestrovská a novoroční mozaika tipů a akcí

 
  • Jezdit nemusíte jen ve vlaku, ale také na bobové drázePraze, kde se na odpoledne 31. prosince chystá Silvestrovská party; od 12 do 18 hodin tu děti jezdí zdarma, za jízdu s rodičem se platí 30 Kč. K dispozici bude i silvestrovské občerstvení a zábavný program na parkovišti a louce u bobové dráhy.
   
Silvestrovský výstup na Javořici

Silvestrovský výstup na Javořici

Silvestrovský výstup na Javořici je již tradičně součástí akcí o „Novoroční čtyřlístek“, při které bude finanční částka 20 Kč od každého účastníka předána na podporu pro handicapované spoluobčany. Zakladatelem akce je Antonín Fučík.

Pražský novoroční videomapping 2020

Pražský novoroční videomapping 2020

Praha nepřivítá rok 2020 tradičním ohňostrojem, ale videomappingem.