Úvod > Aktuality > Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Vydáno 10. června 2019 Zážitky
Na vltavských vodách již začala plavební sezóna. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.

Parníkem z Prahy na Slapy

ParoplavbaNa tradiční turistickou plavbu z Prahy na Slapy, jejíž historie sahá až do konce 19. století, vyplouvá parník Vltava nebo loď Cecílie Pražské paroplavební společnosti z Rašínova nábřeží, vždy v sobotu a neděli v 8:30 hodin, a to až do konce září. Parníky staví na Zbraslavi, v Měchenicích, Davli, ve Štěchovicích a do Třebenic doplují ve 12:30. Na zpáteční cestu se vydají v 15:30 a zpět v hlavním městě jsou v 18 hodin.
 
Během plavby se můžete těšit na zasvěcený výklad, díky němuž se dozvíte celou řadu historických pozoruhodností nejen o Vltavě, ale také o plavebních komorách a městech na trase. Cena jízdenky z Prahy do Třebenic je 490 Kč, zpáteční 690 Kč.
 

Z Orlíku na Zvíkov nebo Popelíky

OrlíkTaké po Orlické přehradě na trase Orlík–Zvíkov můžete s parníkem společnosti Quarter plout v květnu a červnu pouze mimo pracovní dny. Ceny zůstávají podobné jako loni, pro příklad jízdenka z Orlíka na Zvíkov stojí 260 korun. Od zámku Orlík se na Zvíkov dostanete v 10:30, 12:30 a 15:00; od Zvíkova na Orlík ve 11:30, 13:30 a 16:15 hod. Během prázdnin pak jedou lodě v obou směrech ještě častěji, v intervalu cca 1,5 hod., a to od 9:00 do 17:25 hodin (směr Zvíkov), a od 10:00 do 18:15 v druhém směru (na Orlík).

Od 30. 6. do 2. 9. bude parník společnosti Quarter jezdit denně, a to na trase, která má zástávky ve všech velkých orlických kempech: Popelíky – přehrada Orlík - Trhovky - Podskalí - Radava - Velký Vír a Orlík, zámek. Ve směru na Orlík bude loď vyplouvat v 8:45, 10:00, 13:35 a 16:10 hod. Na zpáteční trase Orlík zámek směrem na Popelíky v 8:30, 11:50, 14:45, 17:30 hod. Plavba je závislá na stavu vodní hladiny a povětrnostních podmínkách. Doporučujeme proto vždy raději kontrolu odjezdů na webových stránkách provozovatele.
 

Okružní plavby po Lipně

Loď Adalbert StifterK nejnavštěvovanějším turistickým destinacím jižních Čech patří lipenská přehrada. Společnost Rosenberger Lipno Line od jara zahájila plavby na lodi Adalbert Stifter. Vedle pravidelné linkové lodní dopravy a okružních plaveb v hlavní sezóně nabízí i speciální večerní plavby s hudbou z přístavu Lipno nad Vltavou. Budou se konat především o letních prázdninách, od července jednou v týdnu a od srpna dvakrát, vždy od 18:30 hodin.
 
Loď Adalbert Stifter odplouvá denně ve 12:30 a 15 hodin Lipna. V létě bude jezdit denně v 10, 12, 15 a 18:30 hodin. Parník zastaví ve Frymburku, jede na velký okruh, opět zastaví ve Frymburku a vrací se zpět do Lipna n. Vlt. Na požádání vám posádka lodi zastaví i v Přední Výtoni.

Na Lipně ale potkáte i výletní loď Vltava. V květnu jezdí většinou ve středu a v sobotu; v červnu také v úterý a v další vybrané dny (zkontrolujte plavbu vždy v plavebním řádu na webu provozovatele). V období letních prázdnin Vltava odpluje každý den z Lipna nad Vltavou přes Frymburk do vzdálenější části nádrže, zde pojede několik okružních plaveb mezi Černou v Pošumaví a Horní Planou a obráceně. Večer se opět vrátí přes Frymburk do Lipna nad Vltavou. Pokud je dostatek místa, loď Vltava přepravuje i jízdní kola.
 

Lipenské přívozy opět v provozu

PřívozOd začátku května slouží na Lipně pěším, cyklistům a motorizovaným turistům i přívozy. Na nejdelší trasu dlouhou 1,5 kilometru se můžete vydat z Dolní Vltavice hraničnímu přechodu Kyselov.

Ceny zůstávají stejné jako vloni, dospělý za jízdu zaplatí 35 Kč, za kolo 60 a za auto s řidičem 150 korun. Využít můžete rovněž přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty, Frymburk - Frýdava nebo Hrdoňov - Svatý Tomáš.
 

Vltavská vodní cesta: z Českých Budějovic třeba až do Hamburku

Loď LannaVltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Od začátku července jezdí pravidelná linka mezi Hlubokou a Týnem nad Vltavou, kterou zajišťuje každé prázdninové úterý Vojtěch Lanna, který je spolu s Malší největší vyhlídkovou lodí na Českobudějovické části řeky s kapacitou až 90 cestujících. Na palubě se nachází příjemný bar a sociální zařízení. Přepravovat na této lodi je možné dětské kočárky i jízdní kola.

Pravidelné plavby již fungují na čtyřech trasách. Linku České Budějovice – Hluboká nad Vltavou – Purkarec zajišťují Malše a Vojtěch Lanna Jr., Týn nad Vltavou – Hluboká nad Vltavou Vojtěch Lanna, Týn nad Vltavou – Koloděje nad Lužnicí/zámek Mitrowitz loď Koloděj a Týn nad Vltavou – vodní dílo Kořensko loď Regent.
Přívoz přes Lipno - Dolní Vltavice - Kyselov

Přívoz přes Lipno - Dolní Vltavice - Kyselov

Poznejte krásnou, neporušenou krajinu šumavských hor a okolí nejhezčí přehradní nádrže - Lipna. Při pěších i cyklistických výletech v okolí přehrady vám bude nápomocen přívoz z Dolní Vlatvice do Kyselova.

Plavba na Slapy 2019

Plavba na Slapy 2019

Tradiční plavba na Slapy je krásný zážitkem pro celou rodinu. Čeká vás překrásná příroda v okolí Vltavy, zážitky z proplutí plavebními komorami a relaxace na palubě lodí.

Přívoz Frymburk - přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Přívoz Frymburk - přístaviště do Frýdavy ve Frymburku

Pokud si chcete zkrátit cestu na pravý břeh Lipna o skoro 19 km, můžete využít lodního převozu z Frymburku na Frýdavu.

Přívoz přes Lipno Horní Planá - Bližší Lhota

Přívoz přes Lipno Horní Planá - Bližší Lhota

Chystáte se na Lipno a chcete si užít jízdu po obou březích "českého moře"? Tak to není žádný problém - na druhou stranu vás a vaše auto, kolo nebo motocykl přepraví přívoz z Horní Plané do Bližší Lhoty.

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Okružní plavby výletní lodí na Lipně

Prohlédněte si lipenské jezero z jiné perspektivy. Loď "Adalbert Stifter" zajišťuje okružní plavby v jižní části jezera - Lipno nad Vltavou - Frymburk a návrat zpět. Loď "Vltava" pořádá plavby v severní části jezera - Horní Planá - Černá v Pošumaví a návrat zpět.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Vyhlídkové plavby na lodi Regent z Týna nad Vltavou

Jihočeská plavební, provozovatel osobní lodní dopravy po řece Vltavě, nabízí vyhlídkové plavby po řece Vltavě a Lužnici. Každodenní plavby po Vltavě vám umožní strávit příjemné chvíle na palubě lodi Regent v Týně nad Vltavou, na hladině Orlické přehrady, po řece Lužnici až do obce Koloděje.

Plavba lodí po vltavských přehradách Orlík a Slapy

Plavba lodí po vltavských přehradách Orlík a Slapy

Využijte k výletům pravidelnou i nepravidelnou lodní dopravu na přehradách Kořensko, Orlík a Slapy. Celý úsek řeky Vltavy, který začíná v Týně nad Vltavou a končí na Slapské přehradě je dlouhý 113 km a vede krásnými přírodními scenériemi středního Povltaví.