!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Plavby na Dalešické přehradě: užijte si léto z paluby lodi Horácko
Zdroj foto: Vysočina Tourism
"> Zdroj foto: Vysočina Tourism "> "> Zdroj foto: Vysočina Tourism ">
Zážitky

Plavby na Dalešické přehradě: užijte si léto z paluby lodi Horácko

Vydáno 11. června 2021
Přijít se pokochat krásnou přírodou z paluby lodě Horácko, která křižuje Dalešickou přehradu na Třebíčsku. Zastavuje na pěti zastávkách – Kramolín, Dalešice, Kemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. Zkrátka nepřijdou ani cyklisté, kteří si mohou vzít na loď svá kola.
loď HoráckoZ paluby lodě je Dalešická přehrada nejkrásnější. Na loď Horácko se můžete plavit i s vašimi koly, bez problémů lze přepravit 20 kol, další pak podle aktuální obsazenosti. Zastavuje se v přístavišti Kramolín, Dalešice, autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín. V plavkách není vstup na palubu dovolen, posídka vyžaduje oděv i na horní části těla. Lístky si zakoupíte přímo na lodi, platit je možné pouze v hotovosti. V červnu loď vyplouvá pouze o víkendech, v červenci a srpnu pak denně.

Loď bez problémů pojme 20 jízdních kol. Nastupovat s koly lze na každé zastávce, jen je nutno počítat s tím, že přístup k lodi je po schodech ve svahu (např. v Dalešicích i dosti strmém). Z kol si před naloděním sundejte všechna zavazadla, lahve, computery a pod. Při manipulaci může dojít k jejich poškození či ztrátě. Za manipulaci s kolem si lodníci účtují 50 Kč, u elektrokola 100 Kč. O přepravě kol rozhoduje kapitán lodě. Přepravu kola může odmítnout zejména pokud je plná kapacita, kolo je neodstrojené, zněčištěné apod. Na kole může být pouze brašnička pod sedlem nebo na rámu!
 

Poznejte krásy přehrady při okružní plavbě

Dalešická přehradaVodní dílo Dalešice bylo vybudováno v letech 1971 až 1979 na středním toku řeky Jihlavy. Zahrnuje celkem dvě nádrže - hlavní Dalešice a vyrovnávací Mohelno. Důvodem výstavby byla přečerpávací vodní elektrárny a zásobování vodou atomové elektrárny Dukovany. K dalším důležitým důvodům patří také zajištění vody pro zavlažování pozemků, zásobování průmyslovou vodou, ochranu před povodněmi a v neposlední řadě i turistika a rekreace. Přehrada má plochu velikou tisíc kilometrů čtverečních a zatopenou o velikosti 480 a 118 hektarů. Hráz je dlouhá tři sta metrů.

Nad Dalešickou přehradou se tyčí příkré stráně. Zde jsou ukryty zříceniny středověkých hradů - Kozlova a Holoubku. Z Kozlova je nádherný výhled přímo na přehradu a její zákruty a na okolní lesy. Okolí přehrady se stalo domovem pro některé ohrožené druhy zvířat. Najdete zde čápy, volavky, labutě, orly, divoké kačeny a řadu dalších. Přehradu mají v oblibě rybáři.
Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Plavba lodí Horácko po Dalešické přehradě

Z paluby lodě je Dalešická přehrada nejkrásnější. Na lodi se můžete plavit i s vašimi koly, bez problémů lze přepravit 20 kol, další pak podle aktuální obsazenosti. Zastavuje se v přístavišti Kramolín, Dalešice, autokemp Wilsonka, Třesov a Koněšín.

Autocamp Wilsonka na Dalešické přehradě

Autocamp Wilsonka na Dalešické přehradě

Autocamp Wilsonka se nachází na březích Dalešické přehrady, 1 km jihovýchodně od obce Hartvíkovice, v okrese Třebíč. Je jediným kempem u této vodní nádrže, která vznikla v údolí řeky Jihlavy.

Dalešická přehrada - lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Dalešická přehrada - lodní doprava, romantika a množství cyklotras

Víte, že u nás máme hrad, který stojí na nepřístupném ostrově uprostřed jezera? Pokud jste trochu dobrodružné povahy, podnikněte výlet na Vysočinu k přehradě Dalešice. Budete-li mít štěstí, podaří se vám na tento hrad dostat suchou nohou...

Hrad Kozlov u Dalešické přehrady - jediný ostrovní hrad v České republice

Hrad Kozlov u Dalešické přehrady - jediný ostrovní hrad v České republice

Bývalý hrad Kozlov byl postaven ve 14. století na skalním ostrohu nad řekou Jihlava. Po dokončení Dalešické přehrady obklopila skalní ostroh voda a hrad se tak ocitl na ostrově.