Úvod > Aktuality > Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!
Památky

Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!

  • Vydáno3. listopadu 2023
Sezóna hradů a zámků ještě neskončila. Navíc řadu míst můžete spatřit netradičně při výjimečných akcích, které během listopadu probíhají. Vybírat lze například z předvánočních trhů, speciálních prohlídek anebo zimních prohlídkových tras. Vydejte se třeba do Kuksu anebo na zámky Loučeň, Kynžvart, Valeč, Sychrov nebo na hrad Bouzov! Komentované prohlídky letos poprvé v historii nabízí i zámek Lány.

Loučeň: Příběh vánočního stromečku

zámek loučeňJiž pošesté budou zámecké komnaty na Loučeni od 17. listopadu 2023 do 21. ledna 2024 vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků – bude se jim věnovat speciální trasa nazvaná Příběh vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě na vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem. Letošní vánoční stromečková prohlídka má podtitul Abeceda Vánoc. Připraveny budou tematické stromečky doslova od A do Z. 

Příběh vánočního stromečku loučeňJe mezi nimi stromeček Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Na unikátní mapě dárkonošů vám zámečtí průvodci ukáží, kdo naděluje dárky v cizině. Nazdobit si můžete i vlastní ozdobu. Každý den v 17:00 proběhne také nezapomenutelná světelně-hudební show. Jednotné vstupné bude za 300 Kč na osobu o víkendech, svátcích a prázdninách, o všedních dnech 260 Kč a mimo prohlídky "Příběh vánočního stromečku" obsahuje také vstupné do parku s labyrinty.


Zimní prohlídky zámku Valeč

Od 3. listopadu 2023 až do 29. února 2024 je možné navštívit v rámci zimních prohlídek barokní zámek Valeč. Zde máte jedinečnou možnost prohlédnout si interiéry ještě v surové podobě před dokončením celkové obnovy. Můžete tak vidět množství architektonických detailů, které budou po opravě skryty. K vidění je také stálá audiovizuální expozice pozdně gotických fresek ze zaniklého doupovského hřbitovního kostela sv. Wolfganga. Součástí prohlídky jsou i aktuální výstavy FiguramaValeč a český barok očima současných evropských umělců a Hory oheň plivající. V pátek a sobotu je otevřeno až do 23:00 a přidaným zážitkem k nočním prohlídkám jsou zapůjčené lucerny. Spolu se vstupenkou za 140 Kč si můžete zapůjčit i průvodcovský text a procházet si sami zámek libovolně dlouho.
 

Listopad na Kuksu

KuksHlavní sezóna na Kuksu už sice skončila, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse. O listopadových víkendech jste zváni na komentované prohlídky interiérů a strávit čas můžete také ve zdejším bylinkářství. Obchůdek se sušenými bylinkami, domácími sirupy, mošty, medovinou, výrobky z rakytníku a dalším ryze přírodním zbožím, naleznete na nádvoří hospitálu. Návštěvu hospitálu můžete případně spojit i s Vánočními trhy v Kuksu o víkendech 18. – 19. a 25. – 26. listopadu. V obci si projdete stánky s řemeslnými výrobky, keramikou, medovinou, regionálními potravinami, zbožím s vánoční tématikou.
 

Interiéry zámku Kynžvart

Zimní prohlídky zámku KynžvartZámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky zámeckých interiérů Metternichů i slavného Kabinetu kuriozit. Během listopadu je otevřeno vždy v úterý a čtvrtek od 12:45 do 15:00 hodin, kdy na vás čekají zimní prohlídky oběma okruhy. Na prohlídce skvostných zámeckých interiérů a knížecích salónů rodiny Metternichů spatříte celou řadu nádherných a historicky významných uměleckých památek včetně evropsky unikátní sbírky zlacených nástolních souprav Thomire. Kynžvartské zámecké muzeum nabízí unikátní sběratelské předměty nejen ze sbírek kancléře Metternicha a jeho potomků, ale také ze sbírkové činnosti Karla Hussa, posledního chebského kata a zároveň prvního správce zámeckého muzea. Prohlédněte si cenné samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje. Ve třech sálech na původním místě je instalovaná velká zámecká knihovna o 24 000 svazcích. Knižní fond zahrnuje všechna odvětví a svým rozsahem nemá v České republice srovnání.
 

Arvénská princezna na Sychrově

princezna LadaZámek Sychrov láká během listopadu, ve dnech 11. a 12. 11. na oblíbené pohádkové prohlídky. Ty mají ostatně na Sychrově již mnohaletou tradici. Tentokrát tu pro vás připravili pohádku O Arvénské princezně. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Cena vstupenek je jednotná, a to za 200 Kč. Vstupenky nelze rezervovat, můžete si je však zakoupit on-line na webu zamek-sychrov.cz. O víkendu 25. – 26. listopadu si můžete na Sychrově užít adventní trhy a ten samý víkend budou i 25 minut dlouhé prohlídky s čerticí, zahrnující nejkrásnější soukromé a reprezentační prostory zámku.
 

Mimo sezónu na Bouzov

Hrad BouzovChtěli jste navštívit Bouzov v létě, ale nestihli jste to? Nevadí – pak jsou právě pro vás určeny zimní prohlídky hradem. Zimní prohlídková trasa vás zavede do staré kanceláře a na schodištní halu, do Alžbětina křídla, uvidíte podsebití, chodbu se služebními pokoji, služební jídelnu, kuchyni, II. nádvoří i kaple a zbrojnici. Trasa je přístupná v listopadu každý všední den v 11:00 a 13:00 (pouze tyto dva časy). O víkendu je v provozu od 10:00 až 14:00 hodin. Povinná rezervace prohlídky platí pro skupiny nad 15 osob. Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.
 

Večerní listopadové prohlídky na zámku Zbiroh

Dnes romantický zámek Zbiroh byl původně románsko-gotickým hradem. Původní hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se zde i vůbec nejhlubší studna v Evropě. Vydejte se po stopách dávné historie templářského řádu, poznejte způsoby stolování v jednotlivých obdobích nebo při návštěvě nejstarších hradních prostor vyslechněte tajemné příběhy, které se udály na zámku Zbiroh i v jeho blízkém okolí. V průběhu listopadu se konají na zámku Zbiroh večerní, někdy možná i trochu strašidelné tematické prohlídky.


Zimní prohlídky a vánoční čas v Třeboni

zámek TřeboňNa zámku v Třeboni můžete v listopadu od čtvrtka do neděle navštívit zimní prohlídky Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá swarzenberská apartmá. Tato trasa bude otevřená přes celou zimu a v prosinci se můžete těšit z její vánoční výzdoby, tak, jak to bývalo, když sem přijížděla slavit Vánoce početná rodina hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů. Tradice rodinných vánočních setkání na třeboňském zámku byla založena v roce 1895 a udržela se až do roku 1922. Knížecí rodina se zde pravidelně v soukromí scházela, aby oslavila svátky v kruhu nejbližších. Na milované Třeboni, která byla prvním majetkem rodu na území Čech, byli nejblíže svým předkům, pro něž za rybníkem Svět vystavěli neogotickou hrobku. Prohlédněte si svátečně vyzdobená a provoněná knížecí apartmá a zároveň poznejte příběh knížecího rodu, který po několik staletí utvářel podobu jižních Čech.
 

Komentované prohlídky na zámku Lány

Barokní zámek Lány uprostřed křivoklátských lesů je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od 1. 3. 2023 mohou návštěvníci poprvé v historii zavítat nejen do rozlehlého zámeckého parku a palmového skleníku, ale také na komentované prohlíldky reprezentačního prvního patra, které se konají i v průběhu listopadu. Během 45 minut si prohlédnete Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Prohlídka pak pokračuje do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale sestoupíte po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program končí v interiéru kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš. Zvláštní pozornost je věnována památce T. G. Masaryka a zámku Lány jako sídlu hlavy státu. 
 

Historie Vánoc ve Světlé nad Sázavou

Celoroční možnost návštěvy zámku je letos novinkou ve Světlé nad Sázavou. Nově zrekonstruovaný zámek nabízí expozice historického evropského skla, historických hodin, První republiky či prohlídkový okruh v podzámčí, expozice obchodu, služeb a řemesel. Otevírací doba od listopadu 2023 do března 2024 bude patrná z připravovaného rezervačního systému. Od 3. listopadu 2023 do 7. ledna 2024 zde můžete navštívit výstavu Historie Vánoc a vánočních tradic a od 1. prosince 2023 do 31. ledna 2024 zde zakotví putovní výstava mistrovské repliky českých korunovačních klenotů.

Zimní prohlídky zámku Třeboň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Třeboň

Zámek Třeboň zůstává přes zimu od čtvrtka do neděle přístupný všem milovníkům zámecké architektury a historie. Během listopadu je zámek přístupný na trasách Rožmberské renesanční interiéry a Soukromá schwarzenberská apartmá. To bude pak otevřené přes celou zimu.

Zimní prohlídky zámku Valeč

3.11.
29.2.
Zimní prohlídky zámku Valeč

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor je letos opět otevřený návštěvníkům i v zimě. Spolu se vstupenkou si v Informačním centru Prádelna můžete půjčit průvodcovský text (vratná kauce 100 Kč) a s ním si sami procházet zámek libovolně dlouhou dobu.

Další aktuality

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?
Památky

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.
Památky

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
Památky

15 tipů na hrady a zámky, které se otevírají na začátku března

Jak počasí naznačuje, do české kotliny by mělo co nevidět konečně naplno přijít jaro – důkazem je nejen více slunečního svitu, ale také konec zimního spánku některých kulturních památek. Pravda, některé jsou prozatím otevřeny pouze o víkendu, ale i tak potěší srdce milovníků historie a hradní architektury. Vybrat si k návštěvě můžete například hrad Svojanov, Hazmburk, Točník, Krakovec, zámek Kynžvart nebo Buchlovice.
Památky

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
Památky

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!
Památky