Úvod > Aktuality > Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!
Památky

Kam se ještě můžete vypravit v listopadu? Máme pro vás několik tipů!

  • Vydáno26. října 2022
Sezóna hradů a zámků ještě neskončila. Navíc řadu míst můžete spatřit netradičně při výjimečných akcích, které během listopadu probíhají. Vybírat lze například z předvánočních trhů, speciálních prohlídek anebo zimních prohlídkových tras. Vydejte se třeba do Kuksu anebo na zámky Loučeň, Kynžvart, Sychrov nebo na hrad Bouzov!

Loučeň: Příběh vánočního stromečku

zámek loučeňJiž popáté budou zámecké komnaty na Loučeni od 17. listopadu 2022 do 15. ledna 2023 vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků – bude se jim věnovat speciální trasa nazvaná Příběh vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě na vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem. Od stromečku špičkou dolů, který je maskotem vánoční expozice, se vydáte s kostýmovaným průvodcem, kterým bývá zpravidla jeden z členů knížecí domácnosti, na prohlídku prostor, kde žila knížecí rodina Thurn-Taxisů.

Příběh vánočního stromečku loučeňZačátek prohlídky je věnován historii, jak se zdobily vánoční stromky před více než sto lety, a povídání o vánočních tradicích. Letošní téma zní: " Radosti Evropy – jaké radosti dala Evropa světu". Je zde například stromeček Jablíčkový, Přírodní či Ledkový. Uvidíte mezi nimi stromeček Strojírenský, Filmový či Baťovský. Pánskou část publika určitě zaujme stromeček Pivovarský, který oslavuje tradiční českou výrobu piva. V další sekci vás čeká stromeček Textilní, Sklářský, Karnevalový a další... Během prohlídky ochutnáte speciální vánoční pečivo, které se tradičně připravuje v zahraničí a pro ještě větší zážitek se vždy v 17:00 na fasádě zámku rozehraje světelná show. Jednotné vstupné bude za 250 Kč na osobu a mimo prohlídky "Příběh vánočního stromečku" obsahuje také vstupné do parku s labyrinty.


Prohlídka Kolbenovy vily s komiksem a únikovkou

kolben vilaZážitková jubilejní výstava u příležitosti 160 let od narození přibližuje až do 30. listopadu fascinující příběh Emila Kolbena, a to v jeho vlatvní vile, kterou si nechal postavit v roce 1916 na pražských Vinohradech. Letos se vůbec poprvé otevírá veřejnosti a nabízí netradiční interaktivní prohlídky formou oživlého komiksu s prvky únikové hry na motivy života tohoto významného českého inovátora a podnikatele. Celá výstava je koncipována jako vzdělávací úniková hra, kde roli nápovědy hraje již zmíněný komiks. Hra prověří především vaše historické znalosti a postřeh. Nechybí vědomostní rébusy nebo interaktivní exponáty. Pro účast je ale třeba se objednat na konkrétní čas, a to na webových stránkách emilkolben.com. Základní cena vstupenky je 200 Kč.
 

Listopad na Kuksu

KuksHlavní sezóna na Kuksu už sice skončila, ale během listopadových víkendů budete mít ještě možnost prohlédnout si hospitál v celé jeho kráse. O víkendech 12.-13. a 19.-20.11. jste zváni na komentované prohlídky interiérů a strávit čas můžete také ve zdejším bylinkářství. Obchůdek se sušenými bylinkami, domácími sirupy, mošty, medovinou, výrobky z rakytníku a dalším ryze přírodním zbožím, naleznete na nádvoří hospitálu. Návštěvu hospitálu můžete případně spojit i s Vánočními trhy v Kuksu ve dnech 12. a 13. listopadu. V obci si projdete stánky s řemeslnými výrobky, keramikou, medovinou, regionálními potravinami, zbožím s vánoční tématikou.
 

Interiéry zámku Kynžvart

Zimní prohlídky zámku KynžvartZámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky zámeckých interiérů Metternichů i slavného Kabinetu kuriozit. Během listopadu je otevřeno vždy v úterý a čtvrtek od 12:45 do 15:00 hodin, kdy na vás čekají zimní prohlídky oběma okruhy. Na prohlídce skvostných zámeckých interiérů a knížecích salónů rodiny Metternichů spatříte celou řadu nádherných a historicky významných uměleckých památek včetně evropsky unikátní sbírky zlacených nástolních souprav Thomire. Kynžvartské zámecké muzeum nabízí unikátní sběratelské předměty nejen ze sbírek kancléře Metternicha a jeho potomků, ale také ze sbírkové činnosti Karla Hussa, posledního chebského kata a zároveň prvního správce zámeckého muzea. Prohlédněte si cenné samurajské zbroje, vzácné palné a chladné zbraně i pravé katovské nástroje. Ve třech sálech na původním místě je instalovaná velká zámecká knihovna o 24 000 svazcích. Knižní fond zahrnuje všechna odvětví a svým rozsahem nemá v České republice srovnání.
 

Princezna Lada ze Sychrova

princezna LadaZámek Sychrov láká během listopadu, ve dnech 12. a 13. 11. na oblíbené pohádkové prohlídky. Ty mají ostatně na Sychrově již mnohaletou tradici. Tentokrát tu pro vás připravili pohádkovou klasiku Princezna Lada. Jestli opravdu zvítězí dobro nad zlem, jak to má ve správné pohádce být, se můžete dozvědět vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin. Projdete celou prohlídkovou trasu, která se promění v dějiště pohádky. Děti budou příběh nejen sledovat, ale stanou se i jeho aktivními účastníky. Cena vstupenek je jednotná, a to za 180 Kč. Vstupenky nelze rezervovat, můžete si je však zakoupit on-line na webu zamek-sychrov.cz.


Svatokateřinské prohlídky na Krásném Dvoře

Krásný DvůrZámek Krásný Dvůr si pro zájemce připravil speciální Svatokateřinské prohlídky, které se budou konat v sobotu 26. listopadu 2022 v 10:00 a 14:00 hodin. Jedná se o prohlídky vyzdobených interiérů se zaměřením na zvyky šlechty v zimním i letním období. Jak vypadala společenská sezona ve městě a na venkově, co se dělo, pokud vás někdo pozval na hostinu, jaké vánoční zvyky panstvo dodržovalo? Vše se dozvíte na těchto zajímavých prohlídkách. Chybět nebude povídání o nejznámějších vánočních symbolech. Průvodkyní vám bude kastelánka Michaela Hofmanová.
 

Mimo sezónu na Bouzov

Hrad BouzovChtěli jste navštívit Bouzov v létě, ale nestihli jste to? Nevadí – pak jsou právě pro vás určeny zimní prohlídky hradem. Zimní prohlídková trasa vás zavede do staré kanceláře a na schodištní halu, do Alžbětina křídla, uvidíte podsebití, chodbu se služebními pokoji, služební jídelnu, kuchyni, II. nádvoří i kaple a zbrojnici. Trasa je přístupná v listopadu každý všední den v 11:00 a 13:00 (pouze tyto dva časy). O víkendu je v provozu od 10:00 až 14:00 hodin. Povinná rezervace prohlídky platí pro skupiny nad 15 osob. Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.


Vánoční čas v Třeboni

zámek TřeboňNa zámku v Třeboni budou od 24. listopadu 2022 do 1. ledna 2023 vzpomínat na doby, kdy sem přijížděla početná rodina hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů. Tradice rodinných vánočních setkání na třeboňském zámku byla založena v roce 1895 a udržela se až do roku 1922. Letos tedy uplyne přesně 100 let od posledních knížecích Vánoc na Třeboni. Kasteláni by chtěli vzpomínku na tyto časy udržet živou a krásnou, neb byť realita byla trochu více ve stínu následujících událostí reforem první československé vlády, stále se jednalo o rodinnou oslavu plnou štěstí a radosti, vzpomínek na ty, kteří s námi již nejsou, ale i přání pro lepší zítřky. Dnes se obraz a význam Vánoc trochu více změnil, ale na Třeboni vám chtějí dopřát právě takové svátky, jaké bývali na zdejším zámku v dobách dávno minulých...
Zimní prohlídky zámku Kynžvart

1.2.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Kynžvart

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. Mimo sezónu je otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy jsou připraveny zimní prohlídky oběma okruhy.

Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

10.12.
11.12.
Adventní prohlídky na zámku v Litomyšli

Na tři adventní neděle připravil zámek v Litomyšli mimořádné prohlídky zámecké kaple a reprezentačních sálů ve vánočním nádechu.

Kouzelné a pohádkové Vánoce v Třeboni

24.11.
1.1.
Kouzelné a pohádkové Vánoce v Třeboni

Vánoční program na zámku v Třeboni.

Zimní prohlídky zámku Lednice

1.11.
18.12.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Státní zámek v Lednici zůstává otevřen všem milovníkům historie. Je přístupný vždy o víkendech od 10 do 16 hodin (mimo leden).

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

26.11.
30.12.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Zimní prohlídky zámku Loučeň

1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Loučeň

Již od roku 2011 je zámek Loučeň otevřen nepřetržitě po celý rok! Nebojte se proto přijet i v zimní sezóně.

Zimní prohlídky na hradě Bouzov

1.3.
31.3.
Zimní prohlídky na hradě Bouzov

Romantický hrad založený na přelomu 13. a 14. století se nachází v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Do roku 1696 jej střídavě vlastnili příslušníci různých českých a moravských rodů, pak panství s hradem koupil Řád německých rytířů. Od roku 1945 je majetkem státu.

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň – radosti Evropy

17.11.
15.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň – radosti Evropy

Již popáté budou zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků.

Další aktuality

Poslední postavy adventu – krvelačná Perchta a Žber

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 26. 11. mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 26. listopadu do neděle 4. prosince 2022 výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Památky

Advent na hradech a zámcích 2022 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic, kostýmované prohlídky i vyzdobené interiéry a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Česko má osm nových kulturních památek!

Vláda ČR vyhlásila ve středu 23. listopadu 2022 nové kulturní památky – jde o dohromady osm zámků a klášterů. Prohlášené nemovitosti se stanou národními kulturními památkami od 1. července 2023. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy.
Památky