Úvod > Aktuality > Dotknout Měsíce se můžete na Štefánikově hvězdárně ještě do 17. 11.
Dotknout Měsíce se můžete na Štefánikově hvězdárně ještě do 17. 11.
"> "> Planetárium Praha je otevreno v bežném provozu ">
Kultura

Dotknout Měsíce se můžete na Štefánikově hvězdárně ještě do 17. 11.

  • Vydáno2. listopadu 2019
Dne 20. července 2019 uplynulo 50 let od přistání člověka na Měsíci. Planetum, jako největší platforma svého druhu v ČR, připravilo u příležitosti tohoto výročí světově unikátní výstavu, v rámci které se mohli návštěvníci Štefánikovy hvězdárny dotknout horniny z Měsíce. Pro velký zájem je tato výstava mimořádně prodloužena až do poloviny listopadu.
povrch měsíceŠtefánikova hvězdárna na Petříně se vlétě stala jedním z mála místna světě, kde se návštěvníci mohli přímo dotknout povrchu Měsíce. V Evropě pak místem jediným. Žádný návštěvník petřínské výstavy se patrně nikdy neocitl a zřejmě již neocitne Měsíci blíže. Vystavený vzorek měsíční horniny totiž není za neprůstřelným sklem nebo zalitý v umělé hmotě, jak je to obvyklé ve světových muzeích, ale je vystaven tak, aby se na svou vlastní kůži mohl každý návštěvník přesvědčit, co to znamená “dotknout se Měsíce”.

štefánikova hvězdárnaVystavený vzorek je horninou, která na Zemi doputovala v podobě meteoritu, jenž byl vyvržen z povrchu Měsíce při dopadu jiného kosmického tělesa a šťastnou náhodou dopadl na povrch Země. Podobných meteoritů je po celém světě známo jen asi 30.

Z důvodu mimořádného zájmu veřejnosti bude tato světově unikátní výstava pro návštěvníky Štefánikovy hvězdárny na Petříně prodloužena až do 17. listopadu 2019. Poté se vystavený vzorek měsíční horniny navrátí zpět za neprůstřelné sklo, a to minimálně na celé další desetiletí.
Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.