Úvod > Aktuality > Planetárium Praha dokončilo velkou modernizaci projekčního systému
Planetárium Praha dokoncilo velkou modernizaci projekcního systému
"> Planetárium Praha dokoncilo velkou modernizaci projekcního systému "> Hvezdná obloha promítaná v Planetáriu Praha je témer taková, jakou mužete videt za ideálních podmínek "> Zahájení provozu pro verejnost je práve nyní, o víkendu 13. a 14. zárí 2014
Zážitky

Planetárium Praha dokončilo velkou modernizaci projekčního systému

  • Vydáno13. září 2014
Hlavním cílem modernizace bylo zlepšení kvality obrazu promítaného digitálním planetáriem, a to zejména rozlišení, jasu, kontrastu a barevného podání. Modernizovaný projekční systém má největší rozlišení obrazu v Evropě, nejlepší digitální oblohu v České republice, 3krát vyšší rozlišení než starý systém a 4krát větší jas než starý systém. Podobných systémů je po celém světě jen jedenáct.

planeta s prstencemHvězdná obloha promítaná v Planetáriu Praha je téměř taková, jakou můžete vidět za ideálních podmínek. V systému pracuje společně šest superprojektorů Sony SRX T-615. Každý z těchto "drobečků" váží 143 kg. Když k tomu připočteme váhu objektivu, dostaneme se na něco málo přes 200 kg. Každý projektor má svítivost 18000 lm, to je 9x víc než má projektor ve vašem domácím kině. Kdybychom chtěli systém sestavit z běžných projektorů, muselo by se jich použít 54, abych bylo dosaženo stejného jasu.

Druhé největší planetárium v České republice v Brněprůměr kopule jen 17,5 metru – to je o pět metrů méně než je průměr kopule pražského planetária. Protože se jas zmenšuje s druhou mocninou vzdálenosti, je to rozdíl propastný.

Vesmír promítáníVelkou výzvou se stala také úprava opticko-mechanického planetária Cosmorama, která nyní umožňuje měnit výšku stroje tak, aby byly minimalizovány stíny v projekci digitálního systému. Cosmorama se při promítání z nového digitálního systému dovede snížit o více než 1 metr, aby nepřekážela. To je také světový unikát. Objevily se sice návrhy Cosmoramu zcela odstranit, ale velké opticko-mechanické planetárium je technologický unikát. Planetárií Cosmorama bylo vyrobeno v Zeissových závodech v německé Jeně všeho všudy pět kusů – a pražská Cosmorama je poslední "žijící" exemplář, plně provozuschopný, nainstalovaný v kopuli. Kromě toho jeho součástí je důmyslný systém 80 diaprojektorů, který je dokladem technologické vyspělosti minulých generací.

Zahájení provozu pro veřejnost je právě nyní, o víkendu 13. a 14. září 2014.

Planetárium Praha

Planetárium Praha

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!