Úvod > Aktuality > Planetárium Praha se stane nejmodernějším planetáriem s první LED kopulí v Evropě
Zážitky

Planetárium Praha se stane nejmodernějším planetáriem s první LED kopulí v Evropě

  • Vydáno15. ledna 2024
Pražské planetárium se stane hrdým provozovatelem první LED kopule v Evropě a vůbec prvním zařízením své velikosti, které tuto technologii použije k projekci oblohy. Stane se tak nejmodernějším planetáriem na světě. Nyní prochází náročnou rekonstrukcí a znovu a v novém kabátě se otevře návštěvníkům pravděpodobně začátkem roku 2025.

Planetárium Praha přizvalo ke spolupráci při rekonstrukci projekční kopule společnost Cosm z amerického Los Angeles, která je jedním z leaderů na poli imerzivních technologií, médií a zábavního průmyslu a je mateřskou společností firmy Evans & Sutherland. Planetárium Praha s technologií dodanou Cosm Technology bude vůbec první LED kopulí v Evropě, tato kopule bude vybavena rozšířeným 22metrovým LED dome displejem CX System s rozlišením 8K+ a více než čtyřiceti pěti miliony svítících bodů.

Vesmír promítáníPražské planetárium ležící v srdci České republiky je jedním z největších a nejuznávanějších planetárií na světě a nové vybavení z něj udělá nejmodernější a technologicky nejpokročilejší planetárium na světě. Po renovaci kopule mohou návštěvníci očekávat dříve nevídanou diváckou zkušenost na nejvyšší úrovni rozlišení, kontrastu a jasu, kterých lze dosáhnout pouze za pomoci systému CX System, komplexního imerzivního technologického řešení společnosti Cosm. Využití tohoto systému, jehož součástí je i digitální planetárium Digistar 7 a Unreal Engine, umožní Planetáriu Praha poskytnout nejkvalitnější astronomické simulace a vědecké vizualizace na světě. CX System navíc umožní vytvářet vlastní, na míru šité programy od multimediálních prezentací přes immersive events až po fundraisery a další akce.


Vyladěný prostor mezi naším tělem a virtuální realitou

planetáriumSe svou sedmdesáti pěti letou historií budování a provozu největších a nejprestižnějších planetárií a vědeckých center po celém světě je Cosm a její dceřiné společnosti, Evans & Sutherland a Spitz, na špičce vývoje v kategorii „immersive media and entertainment“, tedy zábavy, která vás vtáhne a působí na všechny smysly. Jejich technologická řešení umožní vnoření se do nové úrovně prožitku v prostředí, které je vyladěným prostorem setkání mezi naším tělem a virtuální realitou. Cosm byla loni také vybrána jako řešitel 8K + LED řešení sféry pro omni divadlo Jane & John Justin Foundation ve Fort Worth Museum of Science and History, které bude, podobně jako Planetárium Praha v Evropě, prvním vědeckým centrem s LED diodami ve Spojených státech.

Rekonstrukce planetária je vyvrcholením rozsáhlé modernizace podniku Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Součástí osmnácti měsíční rekonstrukce bude kromě modernizace promítacího systému také rozšíření výstavních ploch a instalace unikátní technologie umožňující zpětné získávání odpadního tepla z expozice. Planetárium se novým návštěvníkům znovu otevře začátkem roku 2025.
Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Planetárium Praha patří k největším na světě a je u nás jediné svého druhu. Hlavním sálem je Cosmorama o průměru 23,5 m pro 210 diváků. Kopule se nad sálem klene do výšky 15 metrů. Projekční plocha je největší v České republice a chlubí se také největším rozlišením obrazu v Evropě!

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness