Úvod > Aktuality > Muzejní nocí v Plzni oslaví 60 let Pivovarského muzea
Pivovarské muzeum v Plzni se chlubí interaktivní expozicíi
Gurmánská turistika

Muzejní nocí v Plzni oslaví 60 let Pivovarského muzea

  • Vydáno20. května 2019
Na první pohled nenápadný dům ve Veleslavínově ulici skrývá mnoho zajímavého – a právě oslava jubilea je tou správnou příležitostí pořádně jej prozkoumat.

Pivovarské muzeumUnikátní Pivovarské muzeum v Plzni patří k nejstarším svého druhu v Evropě. V květnu ve velkém stylu oslaví 60. narozeniny a vy se můžete přidat!

Ve znamení úctyhodného výročí se 31. května ponese tradiční Muzejní noc v Pivovarském muzeu a Plzeňském historickém podzemí. Pivovarské muzeum vás přivítá od šesté hodiny večerní za svitu loučí a hudebního doprovodu harmonikáře. Prohlídky se budou konat až do půlnoci a během nich uslyšíte hrát původní orchestrion, uvidíte rozpohybovaný parní stroj, prohlédnete si středověkou sladovnu, která fungovala až do 2. poloviny 19. století a mnoho dalšího. Na muzejním dvorku svou zručnost předvedou bednáři Plzeňského Prazdroje.

Občerstvit se můžete čepovaným pivem Pilsner Urquell a na netradičně osvětlených hradbách si opéci buřty, které dostanete oproti vstupence zdarma.  Vstupné do muzea činí 50 Kč. Prohlídky není zapotřebí si předem rezervovat, muzeum si projdete sami a průvodci budou k dispozici pro názorné ukázky či přednášky.

Program Muzejní noci 2019 ozdobí slavnostní vernisáž výstavy Pivovarské muzeum již 60 let! Jedinečná expozice poprvé představí nejstarší a nikdy nezveřejněné fotografie z doby záchrany právovárečného domu, v němž od roku 1959 sídlí právě Pivovarské muzeum. Prostřednictvím fotografií tak nahlédnete do historie vzniku muzea a jeho proměny v čase. Výstava bude dostupná v běžnou otevírací dobu muzea až do konce roku.

Plzeňské historické podzemí nabídne v rámci Muzejní noci 2019 každých 20 minut komentované hodinové prohlídky. Poznáte život pod městem a odhalíte tajemství autentických nálezů a zákoutí, které podzemí skrývá. Symbolické vstupné je 50 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma (dětem do 3 let není s ohledem na bezpečnost vstup na trasu povolen). Z kapacitních důvodů je doporučeno vstupenku na prohlídku koupit předem online.

Ke každé správné narozeninové oslavě patří dárek – v Pivovarském muzeu tak budou na počest 60. výročí založení nově osazena vrata do portálu, který nechal na muzejním dvorku v roce 1958 instalovat zachránce památek Jan Hejtmánek. Portál se zchátralými vraty původně pocházel z domu č. 39 v Malé ulici a po léta patřil k plzeňským kuriozitám. Zpustlý dům totiž vynášel svému majiteli velký výnos z práva várečného, tedy podíl ze zisku v Měšťanském pivovaru v Plzni, který činil několik tisíc korun. Příběh zlidověl a říkalo se, že se výnos vyplácí tzv. na vrata. Nová vrata zhotovili bednáři Plzeňského Prazdroje ze starých prken nalezených na muzejní půdě a oživili tak dávno zapomenutou historku.

Model pivovaruPivovarské muzeum je také jediné muzeum svého druhu na světě, které sídlí v původním právovárečném domě. Dům se dochoval ve své původní podobě, proto si zde můžete prohlédnout gotickou sladovnu se studnou, hvozd na sušení sladu, valečku, lednici, dvouúrovňové sklepy i prostory bývalého šenku. V muzeu samotném uvidíte stovky unikátních exponátů, které sledují historii vaření a kulturu pití piva od nepaměti po současnost.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky