Úvod > Aktuality > Pivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce
Pivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce
">
Gurmánská turistika

Pivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce

  • Vydáno4. června 2017
Máte dojem, že milovníci vína mají Moravské vinařské stezky a na pivaře se zapomnělo? Kdepak, pivních stezek je víc než byste si mysleli a místa, kde můžete spojit cyklistické výlety s posezením v dobré hospůdce, utěšeně přibývají. Navíc pivovary lákají výletníky na exkurze, pivní slavnosti či dny otevřených dveří.
Kde si tedy užijete svou oblíbenou zábavu a ochutnáte dobrá piva? Vyberete si variantu pro cyklisty nebo pro pěší? Záleží jen na vás, ale někde je třeba překonávat větší vzdálenosti, jinde vás může zaskočit kopcovitý terén.

Třeba hned na první stezce z našeho seznamu, která vás zavede na hřebeny Krkonoš.
 

Krkonošská pivní stezka

Dvaadvacet kilometrů dlouhá Krkonošská pivní stezka propojuje čtyři minipivovary, z nichž dva jsou umístěné přímo v horských boudách. Stezka vede nejhezčími partiemi Krkonoš a můžete ji spojit i s výstupem na Sněžku, hlavními místy ovšem jsou samozřejmě pivovary. K zastávce a ochutnávce láká Luční bouda, s datem založení roku 1623 nejstarší horská bouda v Krkonoších a s nadmořskou výškou 1 400 metrů zároveň nejvýše položená horská chata a pivovar ve střední Evropě. Pivo Paroháč se tu vaří od roku 2012. V penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries, další dva pivovary pak objevíte ve Vrchlabí, a to rodinný pivovar Hendrych a pivovar a hotel Pivovarská Bašta s pivem pojmenovaným Krkonošský medvěd. Komu se podaří vypít na každé zastávce alespoň dvě piva, tomu se Krkonošská pivní stezka odmění: v pivovarech dostanete razítka a za všechna čtyři vyplněná políčka pak v cílovém pivovaru získáte malý dárek.
 

Pivní stezky na severu Moravy a ve Slezsku

Na severní Moravě a ve Slezsku objevíte několik různě dlouhých cyklotras, které ve svém názvu připomínají nošovický pivovar Radegast. Vyzkoušet můžete Beskydy Radegast Cyklotrack, Slezsko Radegast Cyklotrack, Opava Radegast Cyklotrack a Trojmezí Radegast Cyklotrack. Na všech trasách najdete desítky hospůdek a restaurací, zastřešená odpočívadla se speciálními stojany na kola a informační panely s mapou cyklotras.

Malebnou krajinou Beskyd a kolem několika pivovarů v tomto regionu prochází Beskydská pivní stezka. Měří 53 kilometrů a i ona vás provede kolem řady pivovarů a minipivovarů. Ochutnat můžete například piva z minipivovaru Hukvaldy anebo z minipivovaru Kohutka ve Vyšních Lhotách.
 

Podorlické pivní stezky

Celkem tři trasy podhůřím Orlických hor nabízí Podorlická pivní stezka: 49 km dlouhou od Rychnovského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou k pivovaru Rampušák v Dobrušce, 31 km dlouhou z Rychnova nad Kněžnou k Řemeslnému pivovaru Clock v Potštejně a nejkratší, pětikilometrovou, z pivovaru Rychnov do letoviska Studánka. Na webových stránkách stezky se dozvíte, co je třeba udělat pro získání odměny. Je to jednoduché, stačí lajknout facebookový účet Podorlické pivní cyklostezky, na zajímavých místech fotit selfie, sbírat razítka a pak si vyzvednout piva či nápoje dle aktuální nabídky zdarma.
 

Pivovarské stezky na jižní Moravě

jižní Moravy na Vysočinu míří 60 km dlouhá pivovarská cyklotrasa, vedoucí od zámku a Městského zámeckého pivovaruOslavanechpivovaru Dalešice – aneb pivovaru, který tak dobře znáte z filmových Postřižin. Starší Zámecký pivovar, který původně sídlil v oslavanském zámku, se před časem z technických i kapacitních důvodů přestěhoval do nově vybudované provozovny v Bratčicích u Rajhradu. Necelých 30 km měří další trasa pro milovníky piva, Pivní stezka Petra Bezruče; začíná u nádraží v Brně-Řečkovicích a vede přes  Lelekovice a Vranov až k pivovaru v Černé Hoře na Blanensku. Putování můžete zakončit v černohorském Centru Sladovna.
 

Další pivní stezky

Pivní stezka Petra Bezruče

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Podorlická pivní cyklostezka

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Příjemné posezení hotelu s rodinným pivovarem Pivovarská bašta. Majitelé zde vaří pivo „Krkonošský medvěd“. Světlé výčepní pivo, světlý a tmavý ležák a speciální piva: čtrnáctistupňový světlý ležák, tmavé ochucené pivo s příchutí třešní a světlé ochucené pivo s příchutí medu.

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí

V rodinném pivovaru Hendrych ve Vrchlabí se vyrábí pivo plzeňského typu, spodně i svrchně kvašené, nepasterované, nefiltrované a jsou v něm zachované veškeré látky, které má správné pivo mít. Vaříme se klasickým dvourmutovým způsobem a ochutnat tu můžete čtyři piva Hendrych: H8, H11, H13, H16 Ale.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Pivovarská stezka s degustací v Jihlavě

Pivovarská stezka s degustací v Jihlavě

Procházka po místech spojených s vařením piva a ochutnávkou řemeslných piv v podzemí radničního pivovaru

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.