ÚvodAktualityPivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce
Gurmánská turistika

Pivní stezky: pivo, hospůdky a pivovary, prohlídky a akce

  • 4. června 2017
Máte dojem, že milovníci vína mají Moravské vinařské stezky a na pivaře se zapomnělo? Kdepak, pivních stezek je víc než byste si mysleli a místa, kde můžete spojit cyklistické výlety s posezením v dobré hospůdce, utěšeně přibývají. Navíc pivovary lákají výletníky na exkurze, pivní slavnosti či dny otevřených dveří.
Kde si tedy užijete svou oblíbenou zábavu a ochutnáte dobrá piva? Vyberete si variantu pro cyklisty nebo pro pěší? Záleží jen na vás, ale někde je třeba překonávat větší vzdálenosti, jinde vás může zaskočit kopcovitý terén.

Třeba hned na první stezce z našeho seznamu, která vás zavede na hřebeny Krkonoš.
 

Krkonošská pivní stezka

Dvaadvacet kilometrů dlouhá Krkonošská pivní stezka propojuje čtyři minipivovary, z nichž dva jsou umístěné přímo v horských boudách. Stezka vede nejhezčími partiemi Krkonoš a můžete ji spojit i s výstupem na Sněžku, hlavními místy ovšem jsou samozřejmě pivovary. K zastávce a ochutnávce láká Luční bouda, s datem založení roku 1623 nejstarší horská bouda v Krkonoších a s nadmořskou výškou 1 400 metrů zároveň nejvýše položená horská chata a pivovar ve střední Evropě. Pivo Paroháč se tu vaří od roku 2012. V penzionu Andula na Friesových boudách na vás čeká pivo Fries, další dva pivovary pak objevíte ve Vrchlabí, a to rodinný pivovar Hendrych a pivovar a hotel Pivovarská Bašta s pivem pojmenovaným Krkonošský medvěd. Komu se podaří vypít na každé zastávce alespoň dvě piva, tomu se Krkonošská pivní stezka odmění: v pivovarech dostanete razítka a za všechna čtyři vyplněná políčka pak v cílovém pivovaru získáte malý dárek.
 

Pivní stezky na severu Moravy a ve Slezsku

Na severní Moravě a ve Slezsku objevíte několik různě dlouhých cyklotras, které ve svém názvu připomínají nošovický pivovar Radegast. Vyzkoušet můžete Beskydy Radegast Cyklotrack, Slezsko Radegast Cyklotrack, Opava Radegast Cyklotrack a Trojmezí Radegast Cyklotrack. Na všech trasách najdete desítky hospůdek a restaurací, zastřešená odpočívadla se speciálními stojany na kola a informační panely s mapou cyklotras.

Malebnou krajinou Beskyd a kolem několika pivovarů v tomto regionu prochází Beskydská pivní stezka. Měří 53 kilometrů a i ona vás provede kolem řady pivovarů a minipivovarů. Ochutnat můžete například piva z minipivovaru Hukvaldy anebo z minipivovaru Kohutka ve Vyšních Lhotách.
 

Podorlické pivní stezky

Celkem tři trasy podhůřím Orlických hor nabízí Podorlická pivní stezka: 49 km dlouhou od Rychnovského pivovaru v Rychnově nad Kněžnou k pivovaru Rampušák v Dobrušce, 31 km dlouhou z Rychnova nad Kněžnou k Řemeslnému pivovaru Clock v Potštejně a nejkratší, pětikilometrovou, z pivovaru Rychnov do letoviska Studánka. Na webových stránkách stezky se dozvíte, co je třeba udělat pro získání odměny. Je to jednoduché, stačí lajknout facebookový účet Podorlické pivní cyklostezky, na zajímavých místech fotit selfie, sbírat razítka a pak si vyzvednout piva či nápoje dle aktuální nabídky zdarma.
 

Pivovarské stezky na jižní Moravě

jižní Moravy na Vysočinu míří 60 km dlouhá pivovarská cyklotrasa, vedoucí od zámku a Městského zámeckého pivovaruOslavanechpivovaru Dalešice – aneb pivovaru, který tak dobře znáte z filmových Postřižin. Starší Zámecký pivovar, který původně sídlil v oslavanském zámku, se před časem z technických i kapacitních důvodů přestěhoval do nově vybudované provozovny v Bratčicích u Rajhradu. Necelých 30 km měří další trasa pro milovníky piva, Pivní stezka Petra Bezruče; začíná u nádraží v Brně-Řečkovicích a vede přes  Lelekovice a Vranov až k pivovaru v Černé Hoře na Blanensku. Putování můžete zakončit v černohorském Centru Sladovna.
 

Další pivní stezky

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv Gurmánská turistika

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje pět minipivovarů umístěných na samých vrcholcích České republiky.

Beskydská pivní stezka Gurmánská turistika

Beskydská pivní stezka

Beskydská pivní stezka vás provede malebnou krajinou mezi kopečky a údolími tohoto pohoří. Stezka propojuje malé i velké pivovary, kde můžete poznat odlišnost barev, chutí a historie tohoto zlatavého moku.

Krkonošské pivní slavnosti 2024 ve Vrchlabí

10. 8.
Krkonošské pivní slavnosti 2024 ve Vrchlabí

Srdečně vás zveme na 26. ročník tradičních Krkonošských pivních slavností do Vrchlabí, v sobotu 10. srpna 2024.

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném Ubytování

Horský hotel Friesovy boudy ve Strážném

Nově zrekonstruovaný Horský hotel Friesovy boudy se nachází v nadmořské výšce 1217 metrů a nabízí ze své vysoké polohy velkolepé a nezapomenutelné pohledy do okolí. Hotel poskytuje zázemí pro nejkrásnější pouti po Krkonoších.

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách Zážitky

Sklárna Novosad a syn Harrachov – nejstarší fungující sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep Gurmánská turistika

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí Letní sporty

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku Ubytování

Luční bouda – nejvýše položená horská chata v Česku

Luční bouda leží v první zóně Krkonošského národního parku pouhé 4 km od vrcholu Sněžky. Chata je jednou z nejvýše položených v Česku. Už 300 let poskytuje přístřeší, bezpečí a pohodu v Krkonoších. Od srpna 2012 se zde vaří pivo se jménem Paroháč.

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám Příroda

Hrabalova stezka – od Sněženek k Postřižinám

Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka, kde si i dnes můžete dát kance se šípkovou nebo se zelím. Mezi místy spojenými se životem a dílem spisovatele Bohumila Hrabala naleznete mimo zákoutí z filmu Slavnosti sněženek také minerální pramen nebo malý menhir.

Podorlická pivní cyklostezka Gurmánská turistika

Podorlická pivní cyklostezka

Na nejdelší pivní stezce u nás poznáte pivovary v Rychnově nad Kněžnou, Dobrušce a Potštejně. Volit můžete jednotlivé trasy s různou náročností a degustaci místní piva spojit s vlastní prohlídkou pivovarů. Cestu si navíc zpříjemnit zastávkou v Letovisku Studánka.

Pivní stezka Petra Bezruče Letní sporty

Pivní stezka Petra Bezruče

Cyklostezka vede od vlakového nádraží v Řečkovicích přes Mokrou Horu, Jehnice, Lelekovice, Babí lom, Vranov u Brna, Šebrov a vrchy Jedle a Bukovice. Trasa nese jméno oblíbeného básníka Petra Bezruče, který kdysi jezdil a chodil podobnou cestou na pivo z Řečkovic do Černé Hory.

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí Gurmánská turistika

Na pivo Krkonošský medvěd do Vrchlabí

Příjemné posezení hotelu s rodinným pivovarem Pivovarská bašta. Majitelé zde vaří pivo „Krkonošský medvěd“. Světlé výčepní pivo, světlý a tmavý ležák a speciální piva: čtrnáctistupňový světlý ležák, tmavé ochucené pivo s příchutí třešní a světlé ochucené pivo s příchutí medu.

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí Gurmánská turistika

Rodinný pivovar Hendrych ve Vrchlabí

V rodinném pivovaru Hendrych ve Vrchlabí se vyrábí pivo plzeňského typu, spodně i svrchně kvašené, nepasterované, nefiltrované a jsou v něm zachované veškeré látky, které má správné pivo mít. Vaříme se klasickým dvourmutovým způsobem a ochutnat tu můžete čtyři piva Hendrych: H8, H11, H13, H16 Ale.

Pivovar Rampušák v Dobrušce Gurmánská turistika

Pivovar Rampušák v Dobrušce

Pivovar Dobruška, který byl prohlášen za kulturní památku, vyrábí čtyři hlavní druhy piva. Pro skupiny nabízí zajímavé exkurze výrobního areálu sladovny a pivovaru. Areál pivovaru není jen místem výroby sladu, piva a provozování restaurace, ale i společenským centrem.

Další aktuality

Cesta Obřím dolem se na několik dní uzavřela

V Obřím dole probíhají od pondělí do středy zemní práce a terénní úpravy. Po Modré značce z Pece pod Sněžkou ke Slezskému domu tak není možné se dostat. Správa Krkonošského národního parku zde opravuje mostek přes Rudný potok, který byl poškozen během zimy. Turisté budou moci Obřím dolem procházet opět od čtvrtka 25. července 2024.
22. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Náchodské Pivobraní slibuje opět skvělou atmosféru

Pivobraní – největší letní událost v Náchodě vypukne v sobotu 20. července 2024. V samotném srdci města na Masarykově náměstí se uskuteční už 8. ročník oblíbeného Pivobraní. Vedle hudebního programu a prezentace pivovarů návštěvníky čeká stolní fotbálek v životní velikosti, dobré jídlo a hlavně skvělá atmosféra.
18. červenec 2024 10:38
Gurmánská turistika, Královéhradecký kraj

Císaři k službám: Zámek Hrádek u Nechanic přichystal na sobotu speciální prohlídky

Patříte k milovníkům historie a zajímáte se o dějiny spojené s Rakouskou monarchií? Pak jsou speciální prohlídky s názvem "Císaři k službám, sobě ke slávě" pro vás to pravé! Proběhnou v sobotu 20. července a 17. srpna 2024 na zámku Hrádek u Nechanic a o do fascinujícího světa dvorských intrik, politických rozhodnutí a habsburská diplomacie vás zavede dlouholetý správce depozitáře zámku Mgr. Petr Nosek.
18. červenec 2024 8:00
Zážitky, Královéhradecký kraj

Konec července v Hořicích: koupání na koupališti Dachova a festival The Legends Rock Fest

Na konec týdne od 18. do 20. července 2024 hlásí meterologové příjemné letní počasí s teplotami mezi 28° a 30° C, kdy se určitě bude hodit tip na přírodní koupaliště Dachova z první třetiny 20. století, které ležící asi 2 km od centra Hořic. Koupaliště napájí lesní pramen a o čistotě vody svědčí výskyt čolka horského. Během tohoto víkendu si můžete v Hořicích navíc užít pořádný nářez rockové muziky na festivalu The Legends Rock Fest.
18. červenec 2024 6:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte Podzvičinsko – malebnou oblast v Podkrkonoší

Oblast se spoustou lesů i udržovaných staveb lidové architektury, protkaná hustou sítí značených turistických cest a cyklostezek, v sobě spojuje drobné radosti z objevování kultury a přírodních krás. Drahocenné poklady nenajdete jen v novopacké Klenotnici, ale i v Kuksu, který společně s nedalekým lesním Betlémem představuje jedinečnou pokladnici barokních plastik. Díky přírodnímu bohatství v podobě rašeliny vznikly slatinné Lázně Bělohrad. Oblast Podzvičinska, vás svou nabídkou krásných památek a malebné krajiny určitě příjemně překvapí.
15. červenec 2024 20:39
Příroda, Královéhradecký kraj

Navštivte podzemí nejvyšší české hory Sněžky – důl Kovárna je otevřen po rekonstrukci

Na vrcholu Sněžky byl každý, ale pod horou, v dole Kovárna, už málokdo! V posledních sedmi letech byl navíc pro veřejnost uzavřen. Za tu dobu zde speleologové udělali spoustu práce – ručně odstranili tuny kamenů a dva metry vysokou chodbu zajistili ocelovými výztužemi. Tím došlo ke sjednocení dvou tras v jednu a návštěvníci tak mohou projít dolem a vystoupat na povrch v jiném místě, než do něj scházeli. Prohlídky rozšířené trasy probíhají ve skupině jedenkrát denně, na exkurzi je nutné se předem přihlásit. Trasa bude pro veřejnost přístupná do konce září.
13. červenec 2024 15:00
Památky, Královéhradecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se báječně vykoupat v Královéhradeckém kraji

Jak se zdá, tropické teploty u nás nějakou dobu vydrží, a tak bude nejlépe strávit tento čas příjemně u vody. Pokud bydlíte v Královéhradeckém kraji, naše dnešní tipy vám určitě přijdou vhod. Prožijte letní tropické dny u písečných plážích zatopených pískoven, retro plováren nebo v pohodlí moderních koupališť a aquaparků, stačí si jen vybrat.
12. červenec 2024 11:00
Letní sporty, Královéhradecký kraj

Objevte krásy Kladského pomezí – krajinu skal, lesů a dalekých výhledů

Znáte Kladské pomezí, fascinující krajinu na severovýchodu Čech u hranic s Polskem? V těchto místech se mezi Krkonošemi a Orlickými horami rozkládá magický region, který svým jedinečným přírodním bohatstvím, kulturními a historickými památkami uspokojí snad i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Vydejte se s námi do skalních měst, romantických údolí a k jedinečným památkám!
10. červenec 2024 20:14
Příroda, Královéhradecký kraj