Úvod > Aktuality > Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?
Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?
"> "> "> "> "> "> ">

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Vydáno 5. července 2020 Památky
Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších zvláštních lokalit se zvláštní atmosférou.

Praha a Nový Svět

Na některá místa jako by svět zapomněl: Nový Svět leží jen pár kroků od Pražského hradu, ale na rozdíl od přeplněných ulic Kampy, Malé Strany a Hradčan budou úzké novosvětské uličky patřit jen vám – a možná pár dalším osamělým chodcům. Možná je to proto, že najít cestu do maličké čtvrti, schoulené pod mohutnými barokními hradbami, není snadné.

Odkud se vzal Nový Svět? Ve středověku šlo o předměstí Hradčan, první domky lemovaly cestu podél potoka Brusnice – to je dnešní ulička Nový Svět. Kromě ní do Nového Světa patří Černínská ulička, která z Loretánského náměstí odbočuje mezi vysokými zdmi zahrady Černínského paláce a Kapucínského kláštera, kratičká ulička Na Náspu a Kapucínská ulička, která vychází z dalšího rohu Loretánského náměstí. To je všechno: na rohu Kanovnické, kde dříve stávala brána oddělující tuto čtvrť od zbytku Hradčan, Nový Svět končí.

V Černínské ulici objevíte jedinou pražskou dochovanou roubenou stavbu se šindelovou střechou, dnešní Romantik hotel U raka, o kousek dál k odpočinku láká kavárna Nový Svět. Ale hlavně platí, že tudy kráčíte po stopách slavných: žili tu Tycho Brahe i Jan Kepler, dům U zlatého žaludu patřil na začátku 18. století rodině Santini, k níž patřil významný architekt Jan Blažej, domov tu našli malíř Jan Zrzavý, režisér a animátor Jan Švankmajer, filmoví režiséři Jindřich Polák a Karel Kachyňa, malíř Milan Knížák, sklář Bořek Šípek i grafici Jiří Anderle a Vladimír Suchánek.
 

Liberec a Liebiegovo městečko

Mezi nejkrásnější místa Liberce patří Liebiegovo městečko, unikátní sídliště pro zaměstnance textilní továrny Johann Liebieg & Co. Vznikalo postupně už od poloviny 19. století, ale jednotný styl inspirovaný historizujícími prvky a secesí mu vdechnul teprve mladý norimberský architekt Jakob Schmeissner v prvním desetiletí 20. století. Město ve městě tvoří menší rodinné domy s malometrážními byty, srdcem Liebiegova městečka pak je náměstí Pod Branou. Tomu dal jméno průjezdní dům s branou, uzavírající jeho severní stranu.

Ucelené zahradní město, které mělo vlastní školku, školu, kostel, hospodu i obchody, dodnes v Liberci představuje pověstnou dobrou adresu. Nabízí přesně to, co při výletech hledáte: zajímavý příběh, výjimečnou atmosféru i fotogenická místa. Sídliště se postupně rozrůstalo až do roku 1929. Za povšimnutí stojí především dveře jednotlivých objektů, které jsou příkladem náročné řezbářské práce. Schválně pošlete fotky z městečka svým přátelům a nechte je hádat, kam jste se vypravili: kdo z nich uhodne Liberec?
 

Brno a Kamenná čtvrť

Oblíbeným cílem procházek – pokud vám nevadí, že cizím lidem chodíte přes zápraží, přes dvorky neb přímo kolem oken – je brněnská Kamenná čtvrť známá také jako Kamenná kolonie či Kamenka, ležící ve starém lomu nad řekou Svratkou. V době hospodářské krize ve dvacátých letech 20. století si tu první domky vybudovali dělníci z Kohnovy a Jílkovy cihelny, o pár desítek let později se sem začali stěhovat hlavně umělci a bohémové.

Dnes svéráznou osadu tvoří asi 130 malých domků, propojených spletí úzkých uliček a průchodů. Hlavní ulice se jmenuje Kamenná čtvrť a kroutí se celou osadou, podél řeky vás do Kamenky dovede ulice s téměř symbolickým jménem: Kamenná.
Nový Svět - kout, kde v Praze se čas zastavil

Nový Svět - kout, kde v Praze se čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Zlatá ulička - jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Zlatá ulička - jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Liebiegovo městečko v Liberci

Liebiegovo městečko v Liberci

Bývalé sídliště v okolí náměstí Pod Branou v Liberci, vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století pro zaměstnance textilní továrny. Do současnosti se dochovalo v původní podobě a stále slouží k bydlení.

Kamenná kolonie v Brně - místo s nepřekonatelnou atmosférou

Kamenná kolonie v Brně - místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.