Úvod > Aktuality > Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?
Památky

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

  • Vydáno19. června 2022
Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších atraktivních lokalit se zvláštní atmosférou.

Praha a Nový Svět

Na některá místa jako by svět zapomněl: Nový Svět leží jen pár kroků od Pražského hradu, ale na rozdíl od přeplněných ulic Kampy, Malé Strany a Hradčan budou úzké novosvětské uličky patřit jen vám – a možná pár dalším osamělým chodcům. Možná je to proto, že najít cestu do maličké čtvrti, schoulené pod mohutnými barokními hradbami, není snadné. Odkud se vzal Nový Svět? Ve středověku šlo o předměstí Hradčan, první domky lemovaly cestu podél potoka Brusnice – to je dnešní ulička Nový Svět. Kromě ní do Nového Světa patří Černínská ulička, která z Loretánského náměstí odbočuje mezi vysokými zdmi zahrady Černínského paláce a Kapucínského kláštera, kratičká ulička Na Náspu a Kapucínská ulička, která vychází z dalšího rohu Loretánského náměstí. To je všechno: na rohu Kanovnické, kde dříve stávala brána oddělující tuto čtvrť od zbytku Hradčan, Nový Svět končí.

V Černínské ulici objevíte jedinou pražskou dochovanou roubenou stavbu se šindelovou střechou, dnešní Romantik hotel U raka, o kousek dál k odpočinku láká kavárna Nový Svět. Ale hlavně platí, že tudy kráčíte po stopách slavných: žili tu Tycho Brahe i Jan Kepler, dům U zlatého žaludu patřil na začátku 18. století rodině Santini, k níž patřil významný architekt Jan Blažej, domov tu našli malíř Jan Zrzavý, režisér a animátor Jan Švankmajer, filmoví režiséři Jindřich Polák a Karel Kachyňa, malíř Milan Knížák, sklář Bořek Šípek i grafici Jiří Anderle a Vladimír Suchánek.
 

Liberec a Liebiegovo městečko

Mezi nejkrásnější místa Liberce patří Liebiegovo městečko, unikátní sídliště pro zaměstnance textilní továrny Johann Liebieg & Co. Vznikalo postupně už od poloviny 19. století, ale jednotný styl inspirovaný historizujícími prvky a secesí mu vdechnul teprve mladý norimberský architekt Jakob Schmeissner v prvním desetiletí 20. století. Město ve městě tvoří menší rodinné domy s malometrážními byty, srdcem Liebiegova městečka pak je náměstí Pod Branou. Tomu dal jméno průjezdní dům s branou, uzavírající jeho severní stranu.

Ucelené zahradní město, které mělo vlastní školku, školu, kostel, hospodu i obchody, dodnes v Liberci představuje pověstnou dobrou adresu. Nabízí přesně to, co při výletech hledáte: zajímavý příběh, výjimečnou atmosféru i fotogenická místa. Sídliště se postupně rozrůstalo až do roku 1929. Za povšimnutí stojí především dveře jednotlivých objektů, které jsou příkladem náročné řezbářské práce. Schválně pošlete fotky z městečka svým přátelům a nechte je hádat, kam jste se vypravili: kdo z nich uhodne Liberec?
 

Brno a Kamenná čtvrť

Oblíbeným cílem procházek – pokud vám nevadí, že cizím lidem chodíte přes zápraží, přes dvorky neb přímo kolem oken – je brněnská Kamenná čtvrť známá také jako Kamenná kolonie či Kamenka, ležící ve starém lomu nad řekou Svratkou. V době hospodářské krize ve dvacátých letech 20. století si tu první domky vybudovali dělníci z Kohnovy a Jílkovy cihelny, o pár desítek let později se sem začali stěhovat hlavně umělci a bohémové.

Dnes svéráznou osadu tvoří asi 130 malých domků, propojených spletí úzkých uliček a průchodů. Hlavní ulice se jmenuje Kamenná čtvrť a kroutí se celou osadou, podél řeky vás do Kamenky dovede ulice s téměř symbolickým jménem: Kamenná.
Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Pitoreskní uličky Parkány a Na Bídě v Poličce

Projděte se barevnými uličkami v Poličce. V současné době se jedná již o repliky původních roubených domků.

Liebiegovo městečko v Liberci

Liebiegovo městečko v Liberci

Bývalé sídliště v okolí náměstí Pod Branou v Liberci, vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století pro zaměstnance textilní továrny. Do současnosti se dochovalo v původní podobě a stále slouží k bydlení.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě – Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Kamenná kolonie v Brně – místo s nepřekonatelnou atmosférou

Oblast známá jako Kamenná kolonie, Kamenná čtvrť nebo Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Zhruba 130 historických malých domků utváří uzavřenou osadu.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky