Úvod > Aktuality > Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu
Památky

Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu

  • Vydáno8. července 2023
Kdo uteče, vyhraje – a kdo zkrátka musí trávit žhavé léto Praze, ten zkouší přežít jak se dá. Schovat se před rozpáleným sluncem můžete třeba pod korunami stromů, v pasážích a podchodech, u vody anebo v metru. Ano, čtete správně, v metru: cestování pod zemí je rozhodně příjemnější než v rozpálených tramvajích nebo autobusech.
Když se Praha pořádně rozpálí, lékaři doporučují cestování ráno anebo až v podvečer. Když to nejde, tak se alespoň zkuste vyhnout tramvajím i autobusům a jezděte metrem, kde bývá téměř o 15° nižší teplota než venku. Přesun zvenčí dovnitř přináší okamžitou úlevu, horší je to cestou zpět do žhavého pekla, kde mohou mít problémy zejména kardiaci. Proto si dejte na čas a klidně se pod zemí pár minut zdržte. A kam dál, když budete muset vyjít zpět do ulic?
 

Zmrzlina a náplavka

Někdo doporučuje chodit ulicemi od kostela ke kostelu, portál Kudy z nudy sází spíš na lodičky, šlapadla a jiné radovánky. Anebo zmrzlinu: třeba v Rytířské kousek od Václavského náměstí ochutnáte italskou zmrzlinu andělské chuti z Angelato Café, v Husově, na Národní a také v Průběžné v Praze 10 italskou zmrzlinu od Crème de la Crème a trojlístek nejlepších zmrzlináren uzavře zmrzlinárna Puro Gelato na pražské Náplavce. Ta mimochodem nabízí další klasické letní osvěžení: zkuste si zout boty a chvíli se jen tak cachtat ve Vltavě.
 

Pod korunami stromů

Ostatně to samé můžete provozovat v parcích, ideálně na pražských ostrovech. Třeba na Slovanském ostrově, kde je několik půjčoven lodiček a šlapadel, anebo na Střeleckém ostrově. Přímo v srdci Malé Strany objevíte skutečnou oázu zeleně a ticha, Vojanovy sady. Bývalá klášterní zahrada s jezírkem, terasami a růžovými pergolami tu je už od středověku a je považována za nejstarší částečně zachovalou pražskou zahradu. Hluboko pod koruny stromů se můžete ukrýt v Kunratickém lese; zabírá plochu téměř 300 hektarů, prochází jím několik značených turistických tras a cyklotras a najdete tu také řadu dětských hřišť, altánů, odpočívadel a laviček. Nechybí ani piknikové místo s veřejným ohništěm, naučná stezka s lesnickou tématikou a zookoutek. A samozřejmě zřícenina hrádku, který si tu nechal vybudovat král Václav IV. Ověřte na vlastní horkou kůži, jestli v parcích skutečně bývá o pár stupňů méně než v rozpálených ulicích!
 

Pítka, mlhoviště a vodní atrakce

V horkých dnech můžete zamířit do parků s vodními atrakcemi, kde si obvykle hrávají děti. Nejrůznější pumpy, korýtka anebo mlýny či dřevěné houpačky, které spouští fontány a vodotrysky, najdete třeba v Malešickém parku, na dětském hřišti v Libni ve spodní části Thomayerových sadů nebo na Výtoni. Na dětském hřišti v Riegrových sadech a u dětského hřiště na Folimance můžete vyzkoušet mlhoviště, nová se budují ve Františkánské zahradě, ve Vrchlického sadech, na Židovských pecích a na náměstí Jiřího z Poděbrad. Pítko společně s 25 metrů dlouhým potokem by ještě letos měly zkrášlit park u sídliště Nová Ohrada v Praze 3.
 

Voda, voda, samá voda

Přívoz VýtoňPokud jste ještě nikdy nejeli některým ze sedmi pražských přívozů, je nejvyšší čas to napravit právě v letní výhni. Pražané si je užívají už osmnáctý rok, ten loňský byl zatím rekordní: na lodích se svezl více než milion cestujících a více než desetina cestovala s jízdním kolem. V roce 2005 byl k dispozici přívoz jediný, nyní už jich je sedm. Celoročně jsou v provozu linky P1 Sedlec – Zámky a P2 Podbaba – Podhoří. Sezonní provoz od konce března do konce října mají přívozy P3 Lihovar – Dvorce, P5 Císařská louka – Výtoň, P6 Nádraží Modřany – Lahovičky a Přívoz Vyšehrad (Podskalí  – Smíchov). Přívoz P7 Holešovická tržnice – Rohanský ostrov ( bude po dostavbě nové lávky přesunut do Modřan, kde bude jezdit do konce října jako P4 (Dostihová – Belárie). Všechny přívozy jezdí do konce srpna do 21:00, v září do 20:00 a v říjnu do 19:00 hodin.
Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Aquapark Čestlice – Aquapalace Praha

Chcete si užít den plný sportu, zábavy a relaxace? Navštivte s rodinou, přáteli či kolegy největší aquapark ve střední Evropě – aquapark Čestlice – s nabídkou úžasného vodního světa a saun, nádherného SPA a moderního fitness. Ve vodním světě vás čeká spousta zábavy ve třech tématických palácích.

Koupací biotop v Radotíně

Koupací biotop v Radotíně

Biotopové koupaliště v Radotíně tvoří umělá vodní nádrž s přírodním vzhledem, která se čistí biologicky – bez chemie, pouze pomocí rostlin a ekosystémů ve filtračních lagunách. Koupání je vhodné nejen pro rodiny s malými dětmi, ale i pro alergiky, kterým by chlór v klasickém koupališti vadil.

Vodní nádrž Džbán v Divoké Šárce

Vodní nádrž Džbán v Divoké Šárce

Areál byl v lednu 2022 uzavřen kvůli havarijnímu stavu. Stalo se tak po dlouhé odborné diskusi, za neprovozuschopný a nebezpečný ho označili i přizvaní experti na bezpečnost a provozy veřejných areálů.

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Piknik nebo grilování uprostřed metropole

Zajít si na piknik s grilováním nebo opékáním špekáčků do pražských lesů už není problém. V rámci Projektu čisté a zelené Prahy, Pro zdravé město, začaly v lesích hlavního města Prahy vznikat pikniková místa a místa pro grilování.

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Crème de la Crème – nejlepší italská zmrzlina v Praze v Husově ulici

Všechny recepty na italské řemeslné zmrzliny píše Honza Hochsteiger alias "pan zmrzlinka", který mnoho let pracoval v Itálii i jiných místech světa pro nejlepší italské zmrzlináře a teď s láskou vaří nejlepší zmrzliny v Praze.

Zmrzlinárna Puro Gelato

Zmrzlinárna Puro Gelato

Zmrzlinárna Puro Gelato patří mezi tři nejlepší zmrzlinárny v Praze. Najdete ji na na pražské Náplavce. Vyrábí zcela čistou originální zmrzlinu, využívá rozmanitých chutí, které příroda nabízí, bez použití chemických přísad.

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov – největší pražský ostrov

Císařský ostrov leží na Vltavě na pěší trase ze Stromovky do Troje. Na ostrov vedou tři mosty a lávka.

Koupaliště Hostivařská přehrada

Koupaliště Hostivařská přehrada

Hostivařská přehrada nabízí zábavu, aktivní odpočinek, sportovní a kulturní vyžití i relaxaci pro každého a to v nádherné lokalitě jen pár minut od centra Prahy.

Areál Císařská louka

Areál Císařská louka

Přírodní oáza klidu uprostřed Prahy je unikátním místem s tradicí a jedinečnou atmosférou. Nabízí rozmanité sportovní aktivity a je ideálním místem, kde můžete strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli při soukromých oslavách nebo s kolegy na nejrůznějších firemních setkáních.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Přírodní koupaliště Motol v Praze

Přírodní koupaliště Motol v Praze

V pražském Motole se můžete vykoupat u rybníka, který je napájen Motolským potokem. Koupaliště je vhodné zejména pro děti – není hluboké a má písčité dno.

Ostrov Štvanice v Praze

Ostrov Štvanice v Praze

Štvanice je pražský vltavský ostrov mezi Karlínem a Holešovicemi v katastru Holešovic, náležející však původně ke Karlínu. V těchto místech byla řeka mělká a vytvořila se zde řada říčních ostrovů, z nichž ostatní při regulacích říčního koryta postupem času zanikly.

Letenské sady v Praze

Letenské sady v Praze

Park na Letné je druhým největším parkem v Praze 7. Veřejný park zde byl založen ve druhé polovině 19. století podle projektu B. Wünschera a J. Braula. Název je odvozen od slova Leteň, což znamená Sluneční vrch.

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Minizoo v přírodní rezervaci Chuchelský háj ve Velké Chuchli

Chuchelský háj, chráněné přírodní území nad Velkou Chuchlí, které se táhne až k Barrandovu, skrývá malé překvapení – minizoo, které zde provozují Lesy hl. města Prahy. V minizoo uvidíte zajímavá zvířata českého lesa – srnky, prasata, krkavce, sovu... a další.

Královská obora Stromovka v Praze

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Kasematy na Vyšehradě se sálem Gorlice – objevte tajuplné vyšehradské podzemí

Vyšehradská pevnost se začala stavět roku 1654 na základě rozhodnutí císaře Ferdinanda III. Kasematy se nacházejí po obou stranách Cihelné brány, pravá část chodeb ústí do podzemního sálu zvaného Gorlice, který měl sloužit vojákům jako sklad potravin a munice.

Malešický park v Praze 10 – místo k relaxaci pro všechny

Malešický park v Praze 10 – místo k relaxaci pro všechny

Park v pražských Malešicích prošel rekonstrukcí a nyní nabízí všem generacím místo k relaxaci i aktivnímu odpočinku. Objevíte zde veselé vodní prvky, okruhy pro cyklisty a in-line bruslaře, dětská hřiště nebo cvičební prvky pro seniory.

Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese

Nový hrádek krále Václava IV. v Kunratickém lese

Král Václav IV. hledal v kdysi luxusním sídle uprostřed Kunratických lesů klid a úkryt před starostmi, ale nakonec ho právě tady podle kronikářů "trefil šlak", když se dozvěděl o řádění husitů v Praze.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Literární pořad Mater speciosa v Koněpruských jeskyních. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness