Úvod > Aktuality > Pevnost Stachelberg v Krkonoších vstoupí do nové sezóny s novou expozicí
Památky

Pevnost Stachelberg v Krkonoších vstoupí do nové sezóny s novou expozicí

  • Vydáno26. března 2020
Dělostřelecká tvrz Stachelberg, umístěná mezi Trutnovem a Žacléřem ve východních Krkonoších, přichystala pro své návštěvníky novou expozici v původním sále pro uskladnění munice. Zároveň by měla vzniknout i druhá trasa s průvodcem v okolí pěchotního srubu.
stachelbergAž pominou přísná nařízení ohledně nákazy Covid-19 a pevnost Stachelberg se otevře do nové sezóny, představí svým návštěvníkům zcela novou expozici. Turisté se vydají na prohlídku o 150 metrů delší než byla v předchozích letech.

Bunkrařům ze Stachelbergu se podařilo rozšířit hlavní prohlídkovou trasu. Turisté se ocitnou pod dělostřeleckou věží 75 (rozhlednou Eliška) v "podzemní hale". Jedná se o sál na uskladnění munice, kde je na několika panelech znázorněna historie objektu s dobovými fotografiemi. V minulých letech nyní upravené prostory zaplavovala voda a dno pokrývalo bahno. Úsek se podařilo zprovoznit díky evropským dotacím.

To však nebude jediná změna v pevnosti. Od letošního roku Stachelberg nabídne i druhou trasu s průvodcem. Ta povede po okolí pěchotního srubu a představí několik objektů lehkého opevnění a zrestaurované zákopy z roku 1938.


Síť 3,5 km podzemních chodeb, místy až 60 metrů pod povrchem

stachelbergPevnost byla budována v letech 1937-1938, po svém dokončení měla být největší v bývalém Československu a řadí se mezi pět největších v celosvětovém měřítku. Jedná se celkem o 3,5 km podzemních chodeb a sálů v hloubce 25 až 60 metrů pod povrchem. Za 11 měsíců výstavby tvrze se podařilo toto podzemí vylámat a z menší části vybetonovat. Díky tomu, že tvrz nebyla nikdy po stavební stránce dokončena, poskytuje v současné době jedinečnou ukázku výstavby tohoto komplexu. Podzemní prohlídková trasa seznámí návštěvníky s postupem ražby a betonáže podzemí. Díky zachovalosti podzemí se jedná o unikát v celorepublikovém měřítku.

stachelbergV dokončené pevnosti mělo vzniknout veškeré týlové zabezpečení pro 800 mužů posádky – kasárna, velitelství pevnosti, sklady munice a materiálu, elektrárna atd. Během prohlídky zhlédnete expozici s velkým množstvím modelů v nadzemní části pevnosti, poté navštívíte s průvodcem necelý kilometr rozestavěných podzemních chodeb. Součástí prohlídky je také vyzbrojený lehký objekt v těsné blízkosti muzea.
Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.

Další aktuality

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 1. do 4. prosince 2022 údolí ožije již tradiční akcí "Advent v Babiččině údolí".
Královéhradecký kraj | Památky

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezonu

Zřejmě vůbec první lyžařské středisko u nás zahajuje tento víkend sezónu! Je jím Skiresort Černá Hora – Pec, který v sobotu 26. a v neděli 27. listopadu spouští vlek Anděl v Janských Lázních. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl jsou o víkendu v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 26. listopadu do 11. prosince 2022 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky