Úvod > Aktuality > Pevnost poznání v Olomouci odhalí o víkendu lásku vědeckou

Pevnost poznání v Olomouci odhalí o víkendu lásku vědeckou

Vydáno 14. února 2020 Zážitky
Různé podoby lásky z vědeckého hlediska představí o víkendu 14. a 16. února 2020 olomoucká Pevnost poznání. U příležitosti svátku svatého Valentýna přichystalo interaktivní muzeum speciální program, kde budou návštěvníci odhalovat tajemství mytologie, skládat hlavolamy srdce, procházet zamilovanou mapou, zkoušet nápoje lásky či poznávat mocná přírodní afrodiziaka.
valentýnOd pátku do neděle 14. - 16. února 2020 se v Pevnosti poznání chystá třídenní láskyplnný programi. Organizátoři připravili interaktivní a zábavné aktivity, které pobaví nejen zamilované. Na své si přijde celá rodina. Láska je určitě chemie a kde se o chemii můžete dozvědět více, než v laboratoři? Místní vědci se s vámi podělí o experimenty pro zamilované a zvědavé.

Vyrobíte si zamilované lektvary v chemické laboratoři, podívejte se na hvězdy v planetáriu nebo zjistíte, jaké svatební rituály se konají v nejrůznějších koutech světa. Program Láska je věda bude v každé expozici Pevnosti poznání v otevírací době. V astronomické části expozice Světlo a tma si animátoři návštěvníky doslova přitáhnou svými znalostmi o vesmírných dálkách. Budete zkoumat z pohledu fyziky staré dobré rčení, že protiklady se přitahují. Co je to náboj, kde se bere a zda jej můžeme pozorovat. Připravíme experimenty a hry nejen na téma statická elektřina.
 

Ovládněte partnera proudem vody anebo se otestujte v dvorské etiketě

valentýnDále se také pokusíte ovládnout proud vody nebo „přilepit“ svého partnera nebo partnerku nafukovacím balónkem bez použití lepidla či izolepy. Samozřejmě nebude chybět ani romantická prohlídka noční oblohy přímo v planetáriu.

Dvorská láska, galantnost, etiketa, kurtoazie. To jsou pojmy původně vzniklé z ideálů hlubokého  a vášnivého citu, který byl veden specifickými pravidly. Návštěvníků se v Pevnosti poznání zeptají, zda tyto pokyny znají a společně zjistíte, jestli uspějí ve dvorském systému námluv. Mohou si také napsat milostný dopis z dob raného novověku.
 

Láska je jen chemie...

valentýnchemické laboratoři se během programu příchozí s nadsázkou dozvědí, že láska je jen pouhá chemická závislost a city nehrají žádnou roli. Chystá se řada pokusů, které si ti odvážnější sami vyzkoušejí. Určitě se bude vyvolávat duch lásky, který jistě navodí pravou zamilovanou atmosféru. Napíšete tajný vzkaz a vyrobíte si kouzelný lektvar. Schválně, jestli v laboratoři přeskočí jiskra. O víkendu bude živo také ve vědecké dílně, kde se budou vyrábět odrůdy voňavých růží z vosku.

Geografové si připravili formou kvízu zajímavosti o svatbách, které každý pár na světě prožívá trochu jinak. V programu budou například témata, jak vypadá svatba v Indii, jaká je historie svatebních šatů, kolik stály šaty princezny Diany, ve které zemi jsou legální sňatky homosexuálů.

Pevnost poznání bude o víkendu otevřena od 10 do 17 hodin, vstupné stojí 95 korun.
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Další aktuality

22.5.
2020
V areálu olomoucké zoologické zahrady se otevřel nový lanový park

V areálu olomoucké zoologické zahrady se otevřel nový lanový park

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
23.2.
2020
Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
14.2.
2020
Olomouc rozveselí masopust

Olomouc rozveselí masopust

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky