Úvod > Aktuality > Pevnost poznání v Olomouci odhalí o víkendu lásku vědeckou
Zážitky

Pevnost poznání v Olomouci odhalí o víkendu lásku vědeckou

  • Vydáno14. února 2020
Různé podoby lásky z vědeckého hlediska představí o víkendu 14. a 16. února 2020 olomoucká Pevnost poznání. U příležitosti svátku svatého Valentýna přichystalo interaktivní muzeum speciální program, kde budou návštěvníci odhalovat tajemství mytologie, skládat hlavolamy srdce, procházet zamilovanou mapou, zkoušet nápoje lásky či poznávat mocná přírodní afrodiziaka.
valentýnOd pátku do neděle 14. – 16. února 2020 se v Pevnosti poznání chystá třídenní láskyplnný programi. Organizátoři připravili interaktivní a zábavné aktivity, které pobaví nejen zamilované. Na své si přijde celá rodina. Láska je určitě chemie a kde se o chemii můžete dozvědět více, než v laboratoři? Místní vědci se s vámi podělí o experimenty pro zamilované a zvědavé.

Vyrobíte si zamilované lektvary v chemické laboratoři, podívejte se na hvězdy v planetáriu nebo zjistíte, jaké svatební rituály se konají v nejrůznějších koutech světa. Program Láska je věda bude v každé expozici Pevnosti poznání v otevírací době. V astronomické části expozice Světlo a tma si animátoři návštěvníky doslova přitáhnou svými znalostmi o vesmírných dálkách. Budete zkoumat z pohledu fyziky staré dobré rčení, že protiklady se přitahují. Co je to náboj, kde se bere a zda jej můžeme pozorovat. Připravíme experimenty a hry nejen na téma statická elektřina.
 

Ovládněte partnera proudem vody anebo se otestujte v dvorské etiketě

valentýnDále se také pokusíte ovládnout proud vody nebo „přilepit“ svého partnera nebo partnerku nafukovacím balónkem bez použití lepidla či izolepy. Samozřejmě nebude chybět ani romantická prohlídka noční oblohy přímo v planetáriu.

Dvorská láska, galantnost, etiketa, kurtoazie. To jsou pojmy původně vzniklé z ideálů hlubokého  a vášnivého citu, který byl veden specifickými pravidly. Návštěvníků se v Pevnosti poznání zeptají, zda tyto pokyny znají a společně zjistíte, jestli uspějí ve dvorském systému námluv. Mohou si také napsat milostný dopis z dob raného novověku.
 

Láska je jen chemie...

valentýnchemické laboratoři se během programu příchozí s nadsázkou dozvědí, že láska je jen pouhá chemická závislost a city nehrají žádnou roli. Chystá se řada pokusů, které si ti odvážnější sami vyzkoušejí. Určitě se bude vyvolávat duch lásky, který jistě navodí pravou zamilovanou atmosféru. Napíšete tajný vzkaz a vyrobíte si kouzelný lektvar. Schválně, jestli v laboratoři přeskočí jiskra. O víkendu bude živo také ve vědecké dílně, kde se budou vyrábět odrůdy voňavých růží z vosku.

Geografové si připravili formou kvízu zajímavosti o svatbách, které každý pár na světě prožívá trochu jinak. V programu budou například témata, jak vypadá svatba v Indii, jaká je historie svatebních šatů, kolik stály šaty princezny Diany, ve které zemi jsou legální sňatky homosexuálů.

Pevnost poznání bude o víkendu otevřena od 10 do 17 hodin, vstupné stojí 95 korun.
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.

Další aktuality

Expozice v tropickém skleníku v Olomouci můžete navštívit i v listopadu

Skleníky Flory Olomouc ve Smetanových sadech patří k největším v ČR. V palmovém, kaktusovém, tropickém a subtropickém skleníku každou roční dobu raší, kvetou a přinášejí plody desítky nejexotičtějších druhů rostlin, proto jsou návštěvníkům přístupny – s vyjímkou zimních měsíců – téměř po celý rok. V listopadu je tu otevřeno o víkendech, vždy od 9:30 do 16:00 hod.
Olomoucký kraj | Příroda

Advent v Olomouci začne už v pátek

Vánoční trhy s bohatým kulturním programem již od pátku 18. listopadu oživí centrum města, ulice se rozezní vánočními koledami a náměstí se rozzáří duchem Vánoc. Vychutnat si tu můžete tradičně horký punč s pohledem na dominantu města a památku UNESCO – Sloup Nejsvětější Trojice. Vánoční trhy 2022 se v Olomouci konají od 18. 11. do 23. 12. 2022.
Olomoucký kraj | Zážitky

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 12. listopadu 2022 od 10 do 15 hodin.
Olomoucký kraj | Památky

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
Olomoucký kraj | Životní styl