Úvod > Aktuality > Odpudiví nebo kouzelní? Pevnost poznání v Olomouci obsadí hadi a obojživelníci
Odpudiví nebo kouzelní? Pevnost poznání v Olomouci obsadí hadi a obojživelníci
"> "> "> ">
Zážitky

Odpudiví nebo kouzelní? Pevnost poznání v Olomouci obsadí hadi a obojživelníci

  • Vydáno21. března 2022
Několik desítek nejrůznějších druhů plazů, obojživelníků a bezobratlých živočichů se o víkendu 26. a 27. března 2022 zabydlí v expozici Pevnosti poznání s názvem Živá voda. Již pošesté jsou všichni zájemci z řad veřejnosti zváni na akci Odpudiví nebo kouzelní, která představí zvířata ze zemí blízkých, vzdálených či exotických.
užovka stromováV Pevnosti poznání uvidíte na výstavě Odpudiví nebo kouzelní největšího hada České republiky, užovku stromovou. Chybět nebude ani starobylá želva kajmanka dravá, rohatka Cranwellova či ještěrka perlová. V boxech se objeví veleštír hojný nebo štír Amoreuxův.

Zoologové vám prozradí, že existují hadi, kteří nežerou pouze hlodavce, ale najde se mezi nimi i řada potravních specialistů. Řada vystavovaných zvířat je běžná v rámci hobby chovů, návštěvníci tak mohou načerpat inspiraci a cenné rady týkající se těchto zajímavých živočichů. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout entomologické sbírky, primárně zaměřené na druhovou rozmanitost brouků. Ty obsahují velké množství čeledí včetně nejstarších, které jsou na Zemi více než 300 milionů let. Dále uvidí jedny z největších brouků či brouky v jantaru starém 99 milionů let. Velkým lákadlem budou chovné kolonie světlušky větší, na kterých organizátoři provádějí odborný výzkum na Papui Nové Guinei.

Prezentace živých zvířat bude po oba dva dny přístupná od 10:00 do 17:30 hodin, vstupné na výstavu je 145 Kč, dětská za 115 Kč.
 

Přednášky a doprovodný program

kajmanka dravá Kromě zvířat se příznivci herpetologie mohou těšit na přednášky a doprovodný program pro děti. V chemické laboratoři se navíc uskuteční program nazvaný Chemikova šifra, kde si lidé zkusí přeměnit vodu ve víno, napsat tajný vzkaz nebo vyrobit horký led. Ti, kteří rádi tvoří a vyrábějí, se mohou zapojit do hadí kreativní dílny.

 
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání Olomouc je první interaktivní muzeum popularizace vědy na střední Moravě. Sídlí v areálu Korunní pevnůstky a patří do kategorie tzv. science center, poskytujících neformální prostředí pro hravé objevování přírodních a společenských jevů.