Úvod > Aktuality > Pět zajímavostí, co nevíte o Řípu
Příroda

Pět zajímavostí, co nevíte o Řípu

  • Vydáno16. dubna 2021
Říp, nepřehlédnutelnou dominantu rovin mezi Mělníkem a Roudnicí nad Labem, zná každý, počínaje pověstí o praotci Čechovi přes rotundu sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku až po poučku, že alespoň jednou za život by měl na tuto horu vystoupit každý pravověrný Čech. Možná ještě víc je ale toho, co o Řípu ještě nevíte.
hora ŘípPamátná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Osvěžme si své znalosti právě teď, kdy se obvykle konává slavná Řípská pouť. Letos kvůli koronaviru samozřejmě nebude, ale proč si na Říp nevyjít jen tak, sami?
 

Říp bez stromů?

rotunda ŘípZatímco dnes je rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na vrcholku Řípu ztracená v moři zeleně, podle starších kreseb a obrazů víme, že na Řípu žádné lesy nerostly. Býval tu jen malý dubový háj, ale ten v roce 1848 vykáceli vzbouření sedláci. Horu nechali zalesnit až po roce 1879 majitelé panství Lobkowiczové na popud hospodářského spolku v Roudnici nad Labem.

Dubohabrové lesy dnes pokrývají téměř celou horu, na nemnoha holých místech rostou vzácné druhy rostlin, například locika vytrvalá, žlutý křivatec český, růže galská, skalník celokrajný a kosatec nízký.
 

Známé i neznámé vyhlídky

koza na řípuSpousty výletníků vyšplhají nahoru k rotundě a tím pro ně cesta končí, nanejvýš se ještě zastaví (v běžném provozu) na limonádu nebo na pivo v Boumově turistické chatě. Tentokrát nespěchejte se zpáteční cestou, obejděte rotundu a pokračujte po vyšlapaných pěšinkách hlouběji do lesa; dovedou vás na Roudnickou vyhlídku s výhledem na České středohoří.

Na opačné, jižní straně, pod turistickou chatou je Pražská vyhlídka, u hlavní cesty, která stoupá po východním úbočí, je vyhlídka Mělnická.


Tábor lidu 1868

řípJednou z největších událostí na Řípu bylo velké shromáždění lidu – tábor svolaný 10. května 1868. Přes dvacet tisíc lidí tehdy podpořilo požadavek samostatnosti a ústavy pro české království i nových voleb.

Na akci navázalo slavnostní vyzvednutí základního kamene pro stavbu Národního divadla v Praze. Poté byl naložen na valník, ozdoben věnci a vlasteneckými nápisy a společně s průvodem se vypravil k jihu.
 

Kámen pro Národní divadlo

národní divaldoChcete vidět místo, kde byl z úbočí Řípu vylomen základní kámen Národního divadla? Stačí jít od Roudnické vyhlídky kousek na východ. Říp měl takový význam pro osudy našeho národa, že se dokonce počítalo pouze s jediným kamenem, právě odtud.

Nakonec to dopadlo jinak: základní kámen byl položen 16. května 1868 současně s premiérou Smetanova Dalibora v Prozatímním divadle, na staveniště ale postupně přicestovaly kameny z Blaníku, Radhoště, Vyšehradské skály, Hostýna, Vítkova, Svatoboru u Sušice, z Branky u Náchoda, Boubína, Zlatého koně u Tmaně, Trocnova, Práchně u Horažďovic, Čerchova, Buchlova, Lipníku, Helfštýna, Doudleb, zříceniny Podlažického kláštera u Chrasti a Záhlinic.
 

Říp vršku kulatého

ŘípObdivujete na Řípu jeho pěkný pravidelný tvar? Podle legendy za to můžeme děkovat Panně Marii, která se vsadila s čertem, kdo dřív postaví vyšší kopec. Zatímco čert plácal svůj výtvor halabala z kamení a písku, Panna Marie pilně nosila v sukni hlínu a své dílo konala s náležitou láskou a péčí.

Tak vznikl pevný a pěkně zaoblený Říp, zatímco výsledek ďábelských snah si můžete prohlédnout mezi vesnicemi Straškov a Vražkov; kopci s nadmořskou výškou 244 m se říká Vínek.

Říp má ještě jednu zvláštnost: magnetit v čediči tropí neplechu, například odchyluje střelky kompasů.
Hora Říp – symbol české národní historie

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha na Řípu

Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na vrcholu hory Říp je významná církevní i kulturní památka, jde o románskou rotundu, která patří mezi nejstarší dochované stavby v Česku.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Poutní cesta Blaník-Říp

Poutní cesta Blaník-Říp

Spolek Cesta Česka ve spolupráci s Klubem českých turistů otevřel Poutní cestu Blaník-Říp. Trasa propojuje dva bájné a historicky důležité vrcholy v České republice, je rozdělena do sedmi etap a měří necelých 190 kilometrů.

Další aktuality

Šermíři opět zkříží své meče v zimní bitvě u Podbořan

Stovky šermířů se po třech letech opět utkají poslední lednovou sobotu v Podbořanech nedaleko Žatce. Udatní rytíři se střetnou v klasické středověké bitvě. Jedná se o jediné zimní šermířské klání tak velkého rozsahu u nás. Před vlastní bitvou přichystali pořadatelé historický jarmark. Hlavní program se pak odehraje v areálu za podbořanským koupalištěm od 15 hodin.
Ústecký kraj | Zážitky

Zoopark v Chomutově otevřel medúzárium

Podkrušnohorský zoopark otevřel zcela novou a jedinečnou expozici – medúzárium. Jedná se o druhou největší expozici medúz v Česku a vůbec jediné medúzárium v rámci českých zoologických zahrad.
Ústecký kraj | Zážitky

Kouřící kopec Boreč je nejvíce atraktivní v mrazivém počasí

Vrch Boreč najdete nad stejnojmennou obcí v Českém středohoří, jen 4 kilometry západně od Lovosic. Jde o jedno z nejzajímavějších přírodních zákoutí Čech. Vnitřek Borečského vrchu je protkán sítí puklin, která v létě slouží jako tepelný akumulátor. Právě teď v zimě, když je venku chladno a mrzne, předvádí kopec své tajemné divadlo – kouří a hřeje!
Ústecký kraj | Příroda

Jarní prázdniny 2023 – Ústecký kraj

Ústecký kraj vás i vaše děti okouzlí nejen přírodními krásami. Užijte si jarní prázdniny trochu jinak! Naplánujte si dovolenou plnou skvělých zážitků.
Ústecký kraj | Zážitky