Úvod > Aktuality > Pět zajímavostí, co nevíte o Národním muzeu v Praze

Pět zajímavostí, co nevíte o Národním muzeu v Praze

Vydáno 20. října 2018 Kultura
Rekonstrukce historické budovy Národního muzea končí, slavnostní otevření se chystá v neděli 28. října k výročí 100 let založení republiky a zároveň 200 let od založení muzea. Vzpomínáte si, jak muzeum vypadalo před zahájením rekonstrukce? Na jaké změny se můžete těšit a co se chystá v nejbližších letech?

Jako před 127 lety…

Historické budově Národního muzea na Václavském náměstíPraze vrací rekonstrukce podobu z roku 1891, kdy sem vešli první návštěvníci. V interiérech si prohlédnete obnovené malby a umělecké detaily, tmavou špinavou fasádu se stopami po kulkách ze srpna 1968 vystřídala nová a světlá omítka. Překvapí vás i Pantheon, nově zasklený, nasvícený a hlavně se zpřístupněnou kupolí a fascinujícím výhledem na historické centrum Prahy i s Pražským hradem. A ještě jedna dobrá zpráva: až do konce roku bude vstup zdarma!
 

Nové expozice a premiéry

Symbolické říjnové otevření Národního muzea neznamená, že je vše hotovo: stavební práce by měly skončit v únoru 2019 a teprve během následujících dvou let interiéry historické budovy, nové budovy i spojovací chodbu postupně zaplní osm nových expozic. Historická a přírodovědecká témata získají díky nejmodernější technice úplně nový styl, některé unikátní předměty spatříte úplně poprvé. Které? Například vůbec nejdražší exponát, tedy diamantový náhrdelník Naděždy Kramářové, nebo pokladničku, do které se vybíraly peníze na postavení Národního divadla.
 

Co naši předci neznali

Je toho hodně, nad čím by naši předkové žasli. Nejde jen o veškeré multimediální prvky v nových expozicích, bezbariérový provoz nebo interaktivní centrum pro děti a mládež. Novinkou je i spojovací chodba střežená sousoším Géniů, která propojuje historickou a novou budovu a zjednoduší prohlídku všech vystavených exponátů. Změní se i okolí muzea: park zaměřený na různé rostliny výhradně domácího původu doplní odpočinkové klidové zóny, prodloužená tramvajová trať nebo světlá žulová dlažba, barevně navazující na fasádu budovy Národního muzea.
 

Vzkaz pro další generace

Bývá zvykem ukládat do vrcholků věží zajímavé předměty pro budoucí pokolení. Starší obsah z tajemné schránky pocházel z roku 1972, kdy se opravovala fasáda historické budovy. Kromě pamětního záznamu od tehdejších zaměstnanců muzea tu byly například dvě pamětní mince, deník Večerní Praha a svazek fotografií. Nová schránka v makovici lucerny na hlavní věži historické budovy Národního muzea dnes už má jiný obsah. Při dalších opravách v ní naši potomci najdou informace o probíhající rekonstrukci, svazek fotografií prezentující výstavy a významné události, propagační materiály z pořádaných výstav, aktuální bankovky a mince České republiky, noviny a speciální analogový nosič s dalšími záznamy; data údajně budou čitelná desítky let.
 

Národní muzeum v šifrách

Autoři dobrodružných her s pražskou tematikou často využívali k různým zprávám a šifrám jména významných osobností, zlatým písmem napsaných pod okny Národního muzea. Bylo to jednoduché: třetí okno zprava, třetí písmeno; páté okno zleva, desáté písmeno… Po odstranění lešení se teď podobné hříčky mohou vrátit. Zajímavosti? Je jich dvaasedmdesát, jde vesměs o muže a zdaleka tu nenajdete jen jména českých vládců, vědců, kronikářů a dalších osobností. Cizince, kteří pouze v českých zemích působili, zastupují například Pietro Andrea Mattioli, Johannes Kepler, Tycho Brahe, Joachim Barrande či Christian Doppler.
 
Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Václavské náměstí v Praze - symbol české státnosti

Tradiční místo oslav, demonstrací a veřejných shromáždění, na kterém se odehrálo mnoho historických chvil. Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava.

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší Géniů v Národním muzeu

Sousoší tvoří dvě nadživotní postavy okřídlených chlapeckých Géniů nesoucích v rukou svatováclavskou korunu a atributy v podobě pochodně a vavřínového věnce.

Národní muzeum v Praze

Národní muzeum v Praze

Sbírky hmotných dokladů české i zahraniční provenience týkající se vývoje přírody i historie, zejména v oborech mineralogie, geologie, petrologie, paleontologie, zoologie, antropologie, prehistorie a dalších oborů si můžete prohlédnout v největším muzeu ČR Národním muzeu nejenom v Praze.