Úvod > Aktuality > Pět nových rozhleden aneb skvělé podzimní procházky
Pět nových rozhleden aneb skvělé podzimní procházky
"> "> "> "> ">
Příroda

Pět nových rozhleden aneb skvělé podzimní procházky

  • Vydáno28. října 2020
Máte rádi procházky podzimní přírodou? Proč se tedy nevydat k novým rozhlednám, které se právě letos nově otevřely anebo byly obnoveny? Portál Kudy z nudy pro vás má několik zajímavých tipů, letos především z hřebenů našich hor na severu Čech.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

rozhledna ŠpičkaNetypická rozhledna Jizerských hor, to je Špička na Malém Špičáku (678 m) u Tanvaldu. Vyrostla v říjnu nad skalnatým útesem Malého Špičáku. Má odkazovat na bývalou dráhu pro boby a saně, která začínala právě pod těmito skalami.

Kromě zvláštního tvaru připomínající obrácený bob nebo lžíci je ale velmi specifická i svým povrchem, který je zakřivený. Na něm je zrcadlený obraz deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Unikátní rozhlednu navrhli architekti libereckého studia Mjölk. Je volně přísdtupná po celý rok.
 

Rozhledna na Lucemburkově kopci

Rozhledna Lucemburkův kopecRoky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci (564 m) poblíž Malečova na Ústecku konečně už stojí, tak ji pojďte navštívit! Dřevěná čtyřpatrová rozhledna je 14 metrů vysoká a nabízí výhled do širokého okolí, například na České středohoří nebo i na Děčínskou vrchovinu.

Rozhlednu se podařilo otevřít v září 2020. Uvidíte odtud Tiské stěny, Děčínský Sněžník, Bukovou horu, Varhošť, Říp a blízkou Kuklu. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Pro motorizované návštěvníky je rozhledna přístupná od horní stanice skiareálu nad Pohořím u Malečova, kde je parkoviště.


Staronová rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

nová Rozhledna žaltmanDeset kilometrů východně od Trutnova najdete nejvyšší vrchol Jestřebích horŽaltman (740 m). Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Vyhlídku ve 12 metrech nad zemí postavili svépomocí členové TJ Sokol Malé Svatoňovice. Ta musela být roku 2019 rozebrána. Letos v září 2020 ji nahradila nová se čtyřmi vyhlídkovými plošinami, nejvyšší z nich je 22 metrů nad zemí.

Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to uvidíte Broumovskou vrchovinu s Ostašem, Javořími horami i Adršpašsko – teplickými skalami, dále  Krkonoše, Rýchory, Vraní hory v Polsku, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 

Rozhledna na Feistově kopci v Orlických horách

Feistův kopecNa Feistově kopci (711 m) v Olešnici Orlických horách byla v dubnu 2020 dokončena rozhledna. Milovníci výšek a krásných pohledů se mohou těšit, že z vyhlídkové plošiny 27,4 metrů nad zemí uvidí například viadukt v Lewině Klodzkém, Vrchmezí, přehradu Rozkoš, Orlické a Bystřické hory nebo Panský vrch. Rozhledna je volně přístupná.

A po sestoupení zpět na zem se pak vydejte třeba za poznáním po naučné geologické stezce. Trasa zavede turistu na místa výskytu zvětralých žulových balvanů tvořících v této lokalitě jedinečné útvary. Zajímavosti o místní geologii a geomorfologii se návštěvník dozví z devíti informačních panelů.
 

Rozhledna Vysoká Srbská na Větrné horce u Hronova

Rozhledna Vysoká SrbskáRozhledna Vysoká Srbská na Větrné Horce (512 m) postavená v květnu 2020 nedaleko Hronova nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Věž naleznete ve svahu na dohled od místního hostince. Rozhledna je celokovová, 18 metrů vysoká a opláštěná dřevem, vyhlídková plošina je ve výšce 16 metrů.

Z vrcholu budete mít výhled směrem k Hronovu, na Stolové hory s Borem a Hejšovinou, Javoří hory, Ostaš, Teplické skály i Krkonoše a Orlické hory. Jde již o druhou rozhlednu ze čtyř, které jsou v plánu na české straně hranice jako součást přeshraničního projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Rozhledna Lucemburkův kopec

Rozhledna Lucemburkův kopec

Roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku už stojí, tak ji pojďte navštívit.

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách vznikla rozhledna na Feistově kopci. Celková její výška je 30 metrů, nadzemní část má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, nacházející se v sedmém patře.