Úvod > Aktuality > Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce
Zážitky

Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce

  • Vydáno19. listopadu 2023
Co zkrátí vašim dětem nekonečné čekání na Ježíška? Například čokoládové adventní kalendáře, betlémy, pohádky, adventní trhy, dopisy do nebe a také výlety. Na portálu Kudy z nudy myslíme na rodiny s malými dětmi a nabízíme pár tipů, které se těm nejmenším (i větším) budou zaručeně líbit. Jsou to vesměs spolehlivé sázky na jistotu, odkud návštěvníci odjíždějí spokojení a s úsměvy od ucha k uchu.

Světla vyprávějí... v Praze, Pardubicích, Budějovicích i Ostravě

světla vyprávějíBěhem listopadu, adventu i Vánoc si spolu s dětmi můžete prohlédnout interaktivní světelné výstavy pojmenované Světla vyprávějí. Jedná se o světelné instalace z LED diod vymodelované do tvarů zvířat, vánočních symbolů, pohádkových postav a objektů, světelných bran, kterými můžete procházet a dalších zajímavých tvarů. Dechberoucí světelný park naleznete ve Žlutých lázních v pražském Podolí, kde budou sochy svítit až do 31. ledna 2024. Snový, pohádkový svět plný zářících světelných soch a dekorací naleznete také v zámeckém parku u zámku Loučeň. Také zdě budou světla vyprávět svůj příběh do 31. ledna. A za unikátním zážitkem se můžet vypravit i na valy pardubického zámku, které září stovkami tisíc světel – světelnými sochami, kilometry světelných řetězů a dekorací až do 7. ledna. Zářící objekty uvidíte také na Výstavišti v Českých Budějovicích (do 31. ledna), v ostravském areálu Dolních Vítkovic (také do konce ledna) a na středočeském zámku Ratměřice (do 7. ledna).
 

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

advent kouřimV dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do skanzenu v Kouřimi přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů. Otevřeno je v prosinci od pátku do neděle. Ve vyzdobených světničkách se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky, prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování, zejména obchůzek sv. Tří králů. Skanzen v Kouřimi bude otevřen od 3. prosince 2023 denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin. Výstava o tradičních Vánocích našich prababiček bude přístupná až do 6. ledna 2024.
 

Čerti, princezny a Vánoce na Starých Hradech

staré hradyOchutnejte atmosféru Vánoční pohádkové prohlídky na Starých Hradech. Pohádkovým hradem a vánoční pohádkou provází od 2. prosince 2023 do 7. ledna 2024 živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Zažijete Vánoce v pohádce, kde na vás čeká nejedno překvapení se spoustou veselých kamarádů. Na hradě a zámku Staré Hrady se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a svou komnatu tu má i Dračí král Rozumbraďák XVI. Ve sklepení zase potkáte rodinku starohradského obra, navštívíte palác plný skřítků, lesní, ledové i vodnické království, tříhlavého draka Třífrňáka i Obří smaragdové draky. Prohlídky probíhají celý prosinec během sobot a nedělí, o prázdninách a o svátcích. I dospěláci se mají na co těšit, zčeká je bohatá nabídka těch nejlepších vín, vyhlášená starohradská medovina a pro všechny pak Drakuláda – kvalitní dračí čokoláda.
 

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

zámek LoučeňVydejte se s dětmi v adventním čase na zámek Loučeň. Od 17. listopadu po celý prosinec až do 21. ledna 2024 je v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa Příběh vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě na vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem: Bílozlatý, Elfovský, Hvězdný, Jelínkový, Ranní, Tříkrálový a také Yulbaum. Poslední stromeček – Zvířátkový se nachází venku v zámecké zahradě. Během prohlídky zámku si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích i ve světě, a kdo tam rozdává dárky.

Příběh vánočního stromečkuZámecký areál je od 17. listopadu otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin. Mimo prohlídek interiérů se návštěvníci mohou těšit na světelně hudební show, která začíná vždy v 17:00 hodin, letos je jejím motivem Óda na Radost. Na Štědrý den je na zámku otevřeno do 16:00 hodin (poslední prohlídka vychází v 15:00). V sobotu, neděli a o vánočních prázdninách se prohlídky konají denně od 11:00 do 16:00 každou hodinu. Jednotné vstupné 250 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku "Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty a vánoční světelnou výstavou Světla vyprávějí. Ve všedních dnech je prohlídka ve 12:00, 14:00 a 16:00 hod.
 

Vánoční světelná výzdoba v Zoo Ohrada

nasvícená zoo ohradaOd 9. prosince bude vánočně nasvícená Zoo Ohrada, která až do 8. ledna 2023 pozve zájemce na pohádkovou atmosféru, kterou vytvoří tisíce žároviček, světelných efektů, ale i některých druhů zvířat, které zde v létě nepotkáte. Ve slavnostně nasvíceném areálu se můžete těšit na světelné řetězy a rampouchy nebo koule různých velikostí. Využijte prodloužené otevírací doby a přijďte na podvečerní procházku do zoo. Pokladna se uzavírá vždy v 18:30 hodin, v areálu zoo ale můžete být do 19:00 hodin. Tato prodloužená otevírací doba platí po celé trvání nasvícené zoo kromě 24. prosince.
Vánoce na hradě a zámku Staré Hrady

2.12.
7.1.
Vánoce na hradě a zámku Staré Hrady

Ochutnejte atmosféru vánoční pohádkové prohlídky. Zvýhodněným okruhem pohádkovým hradem a vánoční pohádkou vás provede opravdová čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj.

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

3.12.
6.1.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Světla vyprávějí na zámku Ratměřice

25.10.
7.1.
Světla vyprávějí na zámku Ratměřice

Nádherná zámecká zahrada zámku Ratměřice se proměnila v pohádkovou světelnou expozici plnou princezen, rytířů, labutí nebo lesních zvířat v nadživotní velikosti. Dechberoucí atmosféra uchvátí děti i dospělé. Přijďte se u nás projít snovým parkem naplněným světly, která vypráví příběhy.

Vánočně nasvícená zoo Hluboká

8.12.
7.1.
Vánočně nasvícená zoo Hluboká

Využijte v tento adventní čas prodloužené otevírací doby na procházku po zoo, která je nasvícené tisíci světýlky.

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

17.11.
21.1.
Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Již pošesté se zámek Loučeň zahalí do vánoční atmosféry díky akci Příběh vánočního stromečku, letos s podtitulem Abeceda Vánoc.

Světla vyprávějí – světelná expozice na výstavišti v Českých Budějovicích

10.11.
31.1.
Světla vyprávějí – světelná expozice na výstavišti v Českých Budějovicích

Na výstavišti v jihočeských Budějovicích jsme pro vás připravili nádhernou světelnou expozici s tematikou pohádkových Jižních Čech.

Světla vyprávějí – světelné expozice na zámku Loučeň

20.10.
31.1.
Světla vyprávějí – světelné expozice na zámku Loučeň

Úchvatnou zámeckou zahradu zámku Loučeň jsme proměnili ve snový, pohádkový svět plný zářících světelných soch a dekorací, které vám vezmou dech. Zimní pohádka v zámecké zahradě je unikátní světelný park mezinárodního projektu “Světla vyprávějí…”

Světla vyprávějí – světelná expozice v areálu Dolních Vítkovic

1.12.
31.1.
Světla vyprávějí – světelná expozice v areálu Dolních Vítkovic

Vydejte se s námi do fantastického světa inspirovaného Juliem Vernem. Světelná vzducholoď, létající kolo, rozzářené planety, zvířata i pohádkové bytosti. To je úžasná světelná expozice navazující na magický industriální prostor oblasti Dolní Vítkovice v Ostravě.

Světla vyprávějí – světelná expozice na zámeckých valech v Pardubicích

7.11.
7.1.
Světla vyprávějí – světelná expozice na zámeckých valech v Pardubicích

Ve adventním čase se valy pardubického zámku rozzáří stovkami tisíc světel – světelnými sochami, kilometry světelných řetězů a dekorací. Výstava Světla vyprávějí… je určena pro celou rodinu.

Světla vyprávějí – světelný park a vánoční výstava ve Žlutých lázních

20.10.
31.1.
Světla vyprávějí – světelný park a vánoční výstava ve Žlutých lázních

Vánoční příběh světel ve Žlutých lázních bude i letos rozzářen více než 400 000 LED světýlky a nabídne interaktivní program světelných 3D soch s atributy Vánoc i Prahy. Navštivte kouzelnou světelnou expozici od 20. října 2023 až do 31. ledna 2024.

Další aktuality

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Osvětlený dům v Libišanech, Advent s vůní perníku v Pardubicích, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát . Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky

Trendy Vánoce: Sedm výletů do míst, kde se vyrábějí tradiční i moderní vánoční ozdoby

Hledání inspirace, zvědavost a touha po seznámení s netradičním řemeslem anebo docela obyčejný nákup nových vánočních ozdob, to všechno vás může přilákat do míst, kde se celý rok vyrábějí tradiční dekorace. Na výlety za křehkou krásou vánočních ozdob zcela tradičních i moderních, podle nejnovějších světových trendů vás zve portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Kam do keramické dílny? Máme pro vás tipy na zábavné tvoření a kurzy keramiky

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky