Úvod > Aktuality > Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce
Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pět nápadů, jak dětem zkrátit čekání na Vánoce

  • Vydáno13. prosince 2021
Co zkrátí vašim dětem nekonečné čekání na Ježíška? Například čokoládové adventní kalendáře, betlémy, pohádky, adventní trhy, dopisy do nebe a také výlety. Na portálu Kudy z nudy myslíme na rodiny s malými dětmi a nabízíme pár tipů, které se těm nejmenším (i větším) budou zaručeně líbit. Jsou to vesměs spolehlivé sázky na jistotu, odkud návštěvníci odjíždějí spokojení a s úsměvy od ucha k uchu.

Štědré Vánoce na Chvalském zámku

stezka lesemAdvent i Vánoce si užijete na Chvalském zámkuHorních Počernicích na okraji Prahy. Letos tu pro vás otevřeli výstavu Štědré Vánoce aneb pod vánočním stromkem našich prababiček a pradědečků: historické hračky a pohlednice z doby první republiky. Jak vypadaly Vánoce našich prababiček a pradědečků, když byli ještě malí? A co mohli tenkrát najít pod vánočním stromečkem? Výstava vám ukáře hračky, které dělaly radost dětem převážně z měšťanských rodin v době první republiky.

Expozici doplní i kolekce reprintů vánočních historických pohlednic, které má ve své sbírce Východočeské muzeum v Pardubicích. Kolorované i černobílé dopisnice přiblíží atmosféru nejočekávanější části roku z počátku 20. století. Součástí výstavy bude i dílnička, kde si děti mohou namalovat vlastní vánoční pohlednici, připsat adresu babičky či kamaráda, na recepci zakoupit poštovní známku a cestou domů vhodit do schránky. A vánoční radost je na světě! Výstava je k vidění od 27. listopadu 2021 do 9. ledna 2022, denně od 9 do 18 hodin. 24. 12. je otevřeno od 10 do 16 hodin, zavřeno 25., 26., 31. 12. 2021 a 1. 1. 2022.
 

Advent a Vánoce v kouřimském skanzenu

advent kouřimV dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do skanzenu v Kouřimi přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů. Otevřeno je v prosinci od pátku do neděle. Ve vyzdobených světničkách se seznámíte s tradicí mikulášské nadílky, prostřeným štědrovečerním stolem, stromkem, betlémem a svatoštěpánskou výslužkou pro služebnou čeleď. Ve světnici statku z Týřovic si připomenete tradici vánočního koledování, zejména obchůzek sv. Tří králů.

Skanzen v Kouřimi je v prosinci 2021 otevřen denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin. Výstava o tradičních Vánocích našich prababiček bude přístupná až do 30. prosince 2021.
 

Čerti, princezny a Vánoce na Starých Hradech

Ochutnejte atmosféru Vánoční pohádkové prohlídky na Starých Hradech. Pohádkovým hradem a vánoční pohádkou provází od 4. prosince 2021 do 9. ledna 2022 živá čarodějnice, princezna, čertice nebo hradní čaroděj. Zažijete Vánoce v pohádce, kde na vás čeká nejedno překvapení se spoustou veselých kamarádů.

Na hradě a zámku Staré Hrady se zabydlelo na třicet druhů draků a dráčků a svou komnatu tu má i Dračí král Rozumbraďák XVI. Ve sklepení zase potkáte rodinku starohradského obra, navštívíte palác plný skřítků, lesní, ledové i vodnické království, tříhlavého draka Třífrňáka i Obří smaragdové draky. Prohlídky probíhají celý prosinec během sobot a nedělí, o prázdninách a o svátcích. I dospěláci se mají na co těšit, zčeká je bohatá nabídka těch nejlepších vín, vyhlášená starohradská medovina a pro všechny pak Drakuláda – kvalitní dračí čokoláda.
 

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

zámek LoučeňVydejte se s dětmi v adventním čase na zámek Loučeň. Po celý prosinec až do 17. ledna 2022 je v zámeckých komnatách připravena poutavá prohlídková trasa Příběh vánočního stromečku. V každé zámecké komnatě na vás čeká vždy jiný vánoční stromek se svým příběhem: staročeský lidový, stromeček zavěšený špičkou dolů, knížecí secesní, tančící, světelný, cestovatelský, gurmánský, myslivecký, podmořský, atp...

Během prohlídky zámku si děti poslechnou, jak se slavily křesťanské Vánoce za první republiky, proč zapalujeme adventní svíce a co je to půst, proč se staví betlém, jak k nám pronikla tradice zdobení vánočního stromku a kde najdeme její původ, jak se slaví Vánoce v jiných evropských zemích i ve světě, a kdo tam rozdává dárky.

příběh stromečkuV sobotu, neděli a o vánočních prázdninách prohlídky probíhají denně od 11:00 do 16:00 každou hodinu. Vzhledem k velkému zájmu však doporučujeme rezervaci. Ve všedních dnech je prohlídka ve 12:00, 14:00 a 16:00 hodin – rezervace předem je nutná. S ohledem na maximální počet 10 osob ve skupině prosíme návštěvníky, aby si zakoupili vstupenky na prohlídku zámku předem online (na webu zámku Loučeň), a měli jistotu, že mohou zámeckou expozici navštívit v preferovaném čase. Jednotné vstupné 180 Kč na osobu, obsahuje prohlídku zámku " Příběh vánočního stromečku" a vstupné do parku s labyrinty. Vstupné pouze do parku s labyrinty 90 Kč na osobu.
 

Vánoční světelná výzdoba v Zoo Ohrada

nasvícená zoo ohradaVánočně nasvícená Zoo Ohrada zve na pohádkovou atmosféru, kterou vytváří tisíce žároviček, světelných efektů, ale i některých druhů zvířat, které zde v létě nepotkáte. Využijte prodloužené otevírací doby a přijďte na podvečerní procházku do zoo.

Využijte prodloužené otevírací doby a přijďte na podvečerní procházku do zoo. Pokladna zavře vždy v 17:45 hodin, v areálu zoo můžete být do 18:15 hodin. Tato prodloužená otevírací doba platí po celé trvání nasvícené zoo kromě 24. prosince.