Úvod > Aktuality > Sedm gastronomických slavností a vinařských přehlídek v lednu a únoru
Gurmánská turistika

Sedm gastronomických slavností a vinařských přehlídek v lednu a únoru

  • Vydáno3. ledna 2023
Milovníci dobrého jídla, vína piva by měli popadnout kalendáře a začít zaškrtávat termíny nejbližších gastronomických akcí. Na portálu Kudy z nudy se jich objevila celá řada, od tradičních až po velmi moderní s přehlídkou trendů současné gastronomie.

Masopust v Českém Krumlově

masopust krumlovPestrobarevné průvody masek, dobré jídlo a pití – takové je masopustní veselí na Českokrumlovsku. Masopust v ulicích Českého Krumlova a na řadě míst v jeho okolí se bude letos konat od 18. do 21. února 2023. Kromě rozjásaných procesí kejklířů, muzikantů a pestrých masek, kterými masopustní oslavy každoročně vrcholí, si můžete užít masopustní hodování a ochutnat tradiční zabijačkové speciality. K tradicím krumlovského masopustu patří zabijačkové a vepřové hody v krumlovských restauracích anebo pečení koblížků v klášterech.
 

Letenské prase aneb Zabíjačka v muzeu

ZabijačkaZažít atmosféru staročeské zabijačky a ochutnat zabijačkové speciality můžete v rámci akce Letenské prase aneb Zabijačka v muzeu, která se bude konat 22. ledna 2023 před budovou Národního zemědělského muzea. Čtrnáctý ročník slavností přinese ukázky tradičních postupů zpracování vepřového masa, které proběhnou v režii řeznického mistra, pana Tomáše Hudery v 11, 13 a 15 hodin. V budově muzea si lze pohodlně posedět v „muzejní hospůdce“ a ochutnat zabijačkové speciality. Navíc si v muzejním gastrostudiu můžete uvařit vaše vlastní pivo a to za doprovodu zkušeného domovarníka. Na kurz, který pořádá Národní zemědělské muzeum ve spolupráci se Sládkovou akademií a VŠCHT, je potřeba se včas předem přihlásit.
 

Řízky na Bukovanském mlýně

řízekKdo má rád řízky všeho druhu, neměl by vynechat výlet na Slovácko v termínu 20. až 22. ledna, kdy se na Bukovanském mlýně bude konat Festival řízků! Můžete ochutnat jak klasický řízek v trojobalu, vyhlášený vídeňský telecí řízek či zkusit něco nového jako například řízek z africké zebry nebo řízek z klokaní svíčkové a mnohé další speciality. Většinu řízků dělají zdejší kuchaři v malých 100 g porcích, abyste si mohli zkombinovat a vychutnat více druhů. Podle legendy slavný vojevůdce v dopise císaři Františku Josefovi I. doporučil pochoutku, se kterou se seznámil v Benátkách. Jednalo se o kotletu obalovanou směsí strouhanky a parmazánu. Císařský kuchař však parmazán k dispozici neměl a nahradil jej moukou a vejcem.
 

Když na víno, tak na Moravu…

vínoUž se těšíte na jaro a další dny otevřených sklepů? Nemusíte čekat dlouho, protože například v Novém Šaldorfu a v Dobšicích u Znojma se tyto vinařské akce pořádají v zimě. Obcházení otevřených sklepů v Novém Šaldorfu provází dne 21. ledna 2023 večerní zábava a hlavně recesistická soutěž tříčlenných družstev v kopání písku v podzemních chodbách. Ta se snaží lidem ukázat, jak neskutečné dřiny bylo třeba k vykopání velkých šaldorfských sklepů v tvrdém mořském pískovci. Dosavadní rekord je 425 kg vykopaného a vyneseného písku za 15 minut! Těšit se můžete nejen na velkou zábavu, ale i na spoustu místních vín, na svařák a na studené i teplé jídlo. Nalévá se pouze do skleniček s logem „Šaldorfských sklepů“. Skleničky se kupují v jednotlivých otevřených sklepech. Jejich nákupem přispíváte na doprovodný program. Vstupné se neplatí.

víno sklípekJiž 23. ročník Salonu vín České republiky bude poprvé otevřen široké veřejnosti první únorovou sobotu, tj. 3. února 2023 od 10:30 do 18:00 hod. V tento den můžete poprvé ochutnat novou kolekci 100 vín oceněných zlatou medailí Salon vín České republiky 2023.

Na putování po dobšických sklípcích se můžete vypravit v sobotu 11. února. Nabídka stanovišť, kterými jsou pískovcové sklípky, zděné sklepy, lisovny a místa k posezení u vína, nabídnou vinařství i drobní vinaři přibližně šedesát degustačních vzorků. Vše je v dosahu zvládnutelném pěšky, případně využijete koňské bryčky dělající okružní jízdu. Mimo vlastní degustaci a nezbytné kulinářské speciality vás čeká na mnoha místech hudební produkce od nezbytné cimbálové muziky přes harmoniku a kytaru až po skotské dudy.


Lovosický zimní košt vín z Čech ve sklepení Pfannschmidtovy

vínoVelký zimní košt vín z Čech, kde účastníci potkají řadu známých i méně známých vinařů na jednom místě se uskuteční 21. ledna 2023 v historickém rozsáhlém sklepení Pfannschmidtovy vily. Jedná se o dům, kde nyní sídlí městská knihovna a informační centrum. Návštěvníci se mohou těšit na setkání s přibližně 15 vinaři z Čech. Bude možné ochutnat vína z Mělníka, Roudnice, Žernosek, Českého středohoří, ale i Lounska nebo Podkrušnohoří. Lovosice jsou skvěle dopravně dostupné po dálnici D8 nebo přímým rychlíkem z Prahy.
Festival řízků na Bukovanském mlýně

19.1.
21.1.
Festival řízků na Bukovanském mlýně

I letos vám nabízíme od soboty do neděle Festival řízků. Můžete ochutnat vyhlášený 300g vídeňský telecí řízek, či zkusit něco jiného z řad klasických i exotických.

Další aktuality

Když v Praze napadne sníh: tipy, kde si zabobovat, i kde nasadit běžky

Nestává se často, aby v Praze napadl sníh. Respektive tolik sněhu, který by vydržel pár dnů a bylo ho skutečně hodně! Letos však meterologická zima startuje zostra a arktické vzdušné proudy nám poslaly sněhovou nadílku, kterou ocení děti na bobech a dospěláci na běžkách. Kam se za sněhovými radovánkami vydat vám poradí portál Kudy z nudy.
Praha | Zimní sporty

Kde si v Praze zasportovat? Tipy na sportovní centra a indoorové sporty

Nevíte kam si jít v Praze zasportovat? Inspirujte se našimi tipy, které vám prozradí, kde najít dobré posilovny, sportovní centra, lezecké stěny anebo plavecké bazény. Moderně zařízené prostory s kvalitním sportovním vybavením vám umožní aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci na špičkové úrovni.
Praha | Životní styl

Kam s dětmi do divadla v Praze? Vyberte si z tipů, kam na představení pro děti

Venku je zimní nevlídno, které nepřeje dlouhým vycházkám. Proto přinášíme pár tipů, kde se s dětmi v teple a suchu pobavíte a rozhodně se nebudete nudit. Inspirujte se a vydejte se s celou rodinou za kulturou na veselá představení do divadel i divadélek nejen pro děti.
Praha | Kultura

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura

Sáňkování v Praze: Petřín, Riegrovy sady i terény na okraji města

Když v Praze napadne dostatek sněhu na to, aby se dalo sáňkovat, je to skoro příležitost pro slavnostní oblečení a oslavné fanfáry. Letos se zima konečně vydařila a ani portál Kudy z nudy na nic nečeká: zkrátka přinášíme pár tipů, kde si v zimních dnech nejlíp zajezdíte na bobech a sáňkách.
Praha | Zimní sporty

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Advent na Hamousově statku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Praha | Zážitky

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.
Praha | Zážitky