Úvod > Aktuality > Čtyři podzimní akce, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly

Čtyři podzimní akce, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly

Vydáno 6. listopadu 2018 Gurmánská turistika
Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte svoje chuťové buňky.

Dýně a světové delikatesy ovládnou Gastrofest v Českých Budějovicích

K listopadovým dnům nepatří jenom svatomartinská husa a mladá vína, ale i oblíbená pochoutka – dýně. Kulinářské tipy můžete načerpat od 22. do 24. listopadu na českobudějovickém Gastrofestu. Na sedm desítek stánků nabídne speciality mexické, mongolské, maďarské nebo tichomořské kuchyně. Jako součást Dýňového festivalu bude opět v programu také carving, což je umělecké vykrajování do dýní. Další tradiční přehlídkou jsou pak speciality z rybího masa.

Kromě milovníků ryb by si mezinárodní festival v Českých Budějovicích neměli nechat ujít ani mlsalové, na něž čekají exhibice pekařských či cukrářských dobrůtek. Preferujete-li exotické speciality, zamiřte na vystoupení Gourment Rendez-vous, kde své umění předvedou zkušení barmani a kuchaři z celého světa. Cena základní vstupenky na Gastrofest je 150 korun. Otevřeno bude od 10 do 18 hodin.
 

Na noc bílých lanýžů vábí beskydská Lanterna

LanýžeMěří sotva pár centimetrů, vypadají jako zvrásněné brambory a jejich cena se vyrovná luxusnímu šperku nebo týdenní dovolené pro celou rodinu. Řeč je o vzácných houbách - bílých lanýžích, které se považují za vrcholnou delikatesu, a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě. A právě tuto vzácnost můžete 22. a 23. listopadu ochutnat v zážitkové restauraci Vyhlídka Spa hotelu Lanterna

Bílé lanýže se vyskytují jen na několika místech na světě, nejhojněji v Piemontu, kam se pro ně osobně vypravili zdejší kuchaři. Kromě lanýžů však z Piemontu přivezli i další suroviny - maso, lískové oříšky či víno. Těšit se tak můžete na lanýžové máslo, tataráček z mladého telecího, hříbkové kapučíno, piemontský Tajarin s máslovou pěnou, bílými lanýži a horským sýrem, selečí karé z kance v sous-vide úpravě a čokoládový pařez s oříškovou zmrzlinou v lesní mlze.

Hosté za menu s víny zaplatí 3 990 Kč. Mohou také využít zvýhodněný balíček s ubytováním na jednu noc ve Spa hotelu Lanterna a neomezeným vstupem do spa za cenu od 5 490 Kč.
 

Na čokoládu do Ústí nad Labem!

Kdo chce své jazýčky s předstihem připravit na bohatou mikulášskou nadílku, měl by vyrazit do Ústí nad Labem, kde se v Kulturním středisku Hradební 33, v termínu od 9. do 11. listopadu, koná Festival čokolády. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou.

Prodejní stánky nabídnou pralinky, lízátka, ovoce v čokoládě, teplou čokoládu a množství dalších pamlsků. Kromě toho budete mít možnost poznat manufaktury a malé výrobce, kteří pracují se špičkovou čokoládou. Chuťové pohárky i vaše oči potěší nepřeberné množství pralinek, netradičně dochucené čokolády, ale i čokolády jako horký nápoj. Nebudou chybět čaje či kosmetika.
 

Tradiční Jabkance ochutnejte v  České Třebové

Jabkancová pouť dostala svůj název podle místní kulinářské speciality "jabkanců", které se vyrábějí z brambor. Těm se v kraji dříve říkalo jablka, lidovým pojmem také zemáky, snad přeneseně z francouzského pomme de terre.  Tradiční pouť, na které se pečou a prodávají oblíbené bramborové placky plněné tvarohem a posypané cukrem pořádá Spolek od sv. Kateřiny 17. listopadu 2018. Jabkance se prodávají již od rána, hlavní program pouti začíná odpoledne. O zábavu se na prostranství před chaloupkou stará purkmistr s policajtem, po nich vystupují jabkancoví umělci  se svými písničkami a scénkami.
 

Bonusový Svatomartinský tip

Husí pochod aneb nejlepší husy v Praze. Akce připravovaná těmi nejlepšími kuchaři z Čech a Slovenska probíhající na Selském Dvoře v pražské Hostivařido 29. listopadu 2018.
Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Přehlídku vytříbených tuzemských i zahraničních vín, podzimní oslavu Svatomartinských vín, gastronomické lahůdky, ale také přátelská setkání se znalci vína a jedinečnou atmosféru v okouzlujících kulisách historického města - to vše a mnohem více nabízí Festival vína v Českém Krumlově.