Úvod > Aktuality > Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem
Památky

Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

  • Vydáno17. května 2020
Zámek Čechy pod Kosířem nenajdete v Čechách, ale na Moravě. Půvabné klasicistní sídlo obklopené parkem láká na prohlídku interiérů vyzdobených obrazy a kresbami Josefa Mánesa, do parku s Mánesovým altánem a malou rozhlednou a také na filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.
Na zámku v Čechách pod Kosířem letos prožívají už třetí sezonu po dlouhodobé rekonstrukci. Ta proměnila venkovské sídlo v krajině západně od Prostějova v klasicistní klenot – a při prohlídce jen stěží uvěříte, že tu až do roku 2005 býval internát.
 

Důvod první: Mánesovská tradice

Na zámku v Čechách pod Kosířem uvidíte interiéry zařízené jako z doby, kdy tu žil František Josef II. Silva Tarouca (1858–1936), poslední významný držitel rodového majetku. Z dětství si pamatoval pobyty slavného malíře Josefa Mánesa (1820–1871), který rodinu a Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a stal se „dvorním“ malířem rodu. Nikde jinde neuvidíte tolik originálních mánesovských děl pohromadě než při prohlídce zámku, navíc malíř byl rádcem pro úpravy zámku i parku. Učil malovat zámeckou paní Gizelu, její sestru Anežku a sestřenici Jetty, a při pobytech vytvořil řadu děl; některá na zakázku od Silva Tarouců, jiná – například vějíře či ilustrované dopisní papíry – pro radost sobě i svým mecenášům.
 

Důvod druhý: Mánesovy slavné Hanačky

Hanácký lidový kroj je umělecké dílo, na kterém se podílely nejenom dobové styly, ale hlavně šikovné ruce vyšívaček a krajkářek z Hané. Právě Josef Mánes na svých kresbách a obrazech zachytil kroje z Hané v jejich vrcholném období. Studie překrásných dívek, párů a skupin posloužily Mánesovi jako podklad pro jeho nesčetná díla inspirovaná českou historií. Víte například, že v Čechách pod Kosířem vytvořil jedno z nejznámějších velkých děl, litografii Líbánky na Hané? Příběh vás zavede do krásné letní neděle, kdy bílý koník (víme, že se jmenoval Linda a pocházel z Čech pod Kosířem) zvolna táhne bryčku po polní cestě a v ní novomanžele, dvacetiletou Hanačku Františku Janečkovou z Čech pod Kosířem a manžela, podle kroje pocházejícího od Kojetína.
 

Důvod třetí: zámecký park

Obnovou neprochází jen zámek, ale i anglický park s řadou zajímavých průhledů a romantických staveb oranžérií, novogotickou Červenou věží, Mánesovým pavilonem a dvěma rybníky. Když se vypravíte na komentovanou prohlídku, dozvíte se například to, že menší rybník kdysi sloužil pro plavení koní a prý se v něm Mánes naučil plavat.
 

Důvod čtvrtý: Velký Kosíř

U zámeckého parku začíná naučná stezka, která vás dovede až na vrcholek Velkého Kosíře. Kopci s nadmořskou výškou 442 metrů se ironicky přezdívá „hanácký Mont Blanc“, ostatně široko daleko žádný vyšší kopec nenajdete. Z rozhledny je za pěkného počasí vidět až do Jeseníků či na Svatý Hostýn.
 

Důvod pátý: novinky, kavárna, akce a další muzea

Tři prohlídkové okruhy, Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových s mnoha artefakty z jejich společných děl, expozice historických kol a galerie historických fotografií zámku, minizoo a pávi, zámecká kavárna anebo nový vstup do zámeckého areálu, který zkrátil cestu z parkoviště – to jsou hlavní body, jimiž zámek Čechy pod Kosířem láká k návštěvě. Tradičně se tu konají večerní hrané prohlídky, koncerty a divadelní open-air představení. V Čechách pod Kosířem kromě zámku objevíte také Hasičské muzeum a Muzeum historických kočárů.
Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Červená věž v Čechách pod Kosířem

Červená věž v Čechách pod Kosířem

Pseudogotická romantická Červená věž v zámeckém parku sloužící jako rozhledna.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. V rámci samostatné prohlídky je možno si prohlédnout autentické dokumenty, rekvizity a další předměty spojené s filmy vzniklými ve spolupráci otce a syna Svěrákových.

Naučná stezka Velký Kosíř

Naučná stezka Velký Kosíř

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty.

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka rodu Silva-Tarouca v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem v blízkosti pseudogotické vyhlídkové věže. Původem portugalský rod Silva-Tarouca zámek vlastnil mezi lety 1768 – 1945.

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku – nejvyšší kopec Hané

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku – nejvyšší kopec Hané

Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky. Rozhledna je od sezony 2018 opět přístupná.

Další aktuality

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Nejkrásnější místa Olomouce aneb jak poznat Olomouc za jediný den

Rádi byste navštívili Moravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Tentokrát vám představíme Olomouc, hanáckou metropoli, jejíž prohlídku lze zvládnout za jeden den, ale můžete si pobyt protáhnout i na několik dnů – záleží jen na vás.
Olomoucký kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Olomouce

Olomouc vždy patřila mezi nejvýznamnější královská města v českých zemích. Díky své výhodné poloze, starobylé univerzitě, duchovním, kulturním a řemeslným tradicím byla po dlouhá staletí přirozeným centrem Moravy, které lákalo umělce, vzdělance a obchodníky. Jestliže míříte do Olomouce i vy anebo patříte ke zdejším obyvatelům a hledáte volnočasové rozptýlení, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy s přehledem památek, muzeí, zábavy i přírodních krás ať už přímo ve městě, anebo jeho okolí.
Olomoucký kraj | Památky

Moravský hrad Šternberk připravil velikonoční prohlídky, dobovou hudbu i pečení jidášů

Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 28. března do 1. dubna 2024 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Ve čtvrtek, pátek a sobotu bude výklad průvodců bude rozšířen o historii Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavosti týkající se nejvýznamnějších jarních svátků. V neděli a pondělí budou probíhat klasické prohlídky o historii hradu, doplněné hudbou nebo pečením v hradní kuchyni.
Olomoucký kraj | Zážitky

Lázně na střední Moravě nabízejí lék na jarní únavu

Jedinečné procedury, relaxaci i řadu možností pro trávení volného času nabízejí mimo hlavní sezonu lázně na střední Moravě. Můžete zde využít velmi pestrou nabídku programů a spojit pobyt v lázních s návštěvou dalších atraktivních míst, hradů, zámků či muzeí.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness

Místo pro splnění dětských snů: modelářská výstava For Model 2024 v Olomouci začíná

Výstaviště Flora Olomouc zve na 22. ročník prodejní výstavy For Model 2024. K vidění zde bude více než pět metrů dlouhá plachetnice, ultralight v měřítku 1:1, unikátní modely letadel, lodí, automobilů, stavebních strojů, vlaků, ponorek či bojových plavidel. Na velkou podívanou se mohou těšit milovníci vlaků. Bude jim patřit celý pavilon E, jemuž bude dominovat modulová a zahradní železnice. Interaktivní veletrh For Model 2024 se koná o víkendu 22. až 24. března na Výstavišti Flora Olomouc.
Olomoucký kraj | Zážitky