Úvod > Aktuality > Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem
Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem
"> "> "> ">

Pět důvodů proč navštívit Čechy pod Kosířem

Vydáno 17. května 2019 Památky
Zámek Čechy pod Kosířem nenajdete v Čechách, ale na Moravě. Půvabné klasicistní sídlo obklopené parkem láká na prohlídku interiérů vyzdobených obrazy a kresbami Josefa Mánesa, do parku s Mánesovým altánem a malou rozhlednou a také na filmovou expozici Jana a Zdeňka Svěrákových.
Na zámku v Čechách pod Kosířem letos prožívají už třetí sezonu po dlouhodobé rekonstrukci. Ta proměnila venkovské sídlo v krajině západně od Prostějova v klasicistní klenot – a při prohlídce jen stěží uvěříte, že tu až do roku 2005 býval internát.
 

Důvod první: Mánesovská tradice

Na zámku v Čechách pod Kosířem uvidíte interiéry zařízené jako z doby, kdy tu žil František Josef II. Silva Tarouca (1858–1936), poslední významný držitel rodového majetku. Z dětství si pamatoval pobyty slavného malíře Josefa Mánesa (1820–1871), který rodinu a Čechy pod Kosířem pravidelně navštěvoval a stal se „dvorním“ malířem rodu. Nikde jinde neuvidíte tolik originálních mánesovských děl pohromadě než při prohlídce zámku, navíc malíř byl rádcem pro úpravy zámku i parku. Učil malovat zámeckou paní Gizelu, její sestru Anežku a sestřenici Jetty, a při pobytech vytvořil řadu děl; některá na zakázku od Silva Tarouců, jiná – například vějíře či ilustrované dopisní papíry – pro radost sobě i svým mecenášům.
 

Důvod druhý: Mánesovy slavné Hanačky

Hanácký lidový kroj je umělecké dílo, na kterém se podílely nejenom dobové styly, ale hlavně šikovné ruce vyšívaček a krajkářek z Hané. Právě Josef Mánes na svých kresbách a obrazech zachytil kroje z Hané v jejich vrcholném období. Studie překrásných dívek, párů a skupin posloužily Mánesovi jako podklad pro jeho nesčetná díla inspirovaná českou historií. Víte například, že v Čechách pod Kosířem vytvořil jedno z nejznámějších velkých děl, litografii Líbánky na Hané? Příběh vás zavede do krásné letní neděle, kdy bílý koník (víme, že se jmenoval Linda a pocházel z Čech pod Kosířem) zvolna táhne bryčku po polní cestě a v ní novomanžele, dvacetiletou Hanačku Františku Janečkovou z Čech pod Kosířem a manžela, podle kroje pocházejícího od Kojetína.
 

Důvod třetí: zámecký park

Obnovou neprochází jen zámek, ale i anglický park s řadou zajímavých průhledů a romantických staveb oranžérií, novogotickou Červenou věží, Mánesovým pavilonem a dvěma rybníky. Když se vypravíte na komentovanou prohlídku, dozvíte se například to, že menší rybník kdysi sloužil pro plavení koní a prý se v něm Mánes naučil plavat.
 

Důvod čtvrtý: Velký Kosíř

U zámeckého parku začíná naučná stezka, která vás dovede až na vrcholek Velkého Kosíře. Kopci s nadmořskou výškou 442 metrů se ironicky přezdívá „hanácký Mont Blanc“, ostatně široko daleko žádný vyšší kopec nenajdete. Bohužel rozhledna, z níž je za pěkného počasí vidět až do Jeseníků či na Svatý Hostýn, se právě opravuje kvůli špatnému schodišti. Podle posledních plánů by se měla otevřít v červnu, aby se stihla hlavní turistická sezona.
 

Důvod pátý: novinky, kavárna, akce a další muzea

Tři prohlídkové okruhy, Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových s mnoha artefakty z jejich společných děl, expozice historických kol a galerie historických fotografií zámku, minizoo a pávi, zámecká kavárna anebo nový vstup do zámeckého areálu, který zkrátil cestu z parkoviště – to jsou hlavní body, jimiž zámek Čechy pod Kosířem láká k návštěvě. Tradičně se tu konají večerní hrané prohlídky, koncerty a divadelní open-air představení. V Čechách pod Kosířem kromě zámku objevíte také Hasičské muzeum a Muzeum historických kočárů.
 

…a ještě jeden důvod navíc: Empírový den

Milujete romány Jane Austenové? Pak je právě pro vás určený Empírový den, který se na zámku Čechy pod Kosířem odehraje v sobotu 18. května. Je určený každému, kdo chce na chvilku vstoupit do historie a stát se přímým účastníkem tanečních lekcí, pikniku, dobových kratochvílí v zámeckém parku, večeře a závěrečného empírového plesu. 

A ačkoli jsou dobové oděvy vítány, nejsou podmínkou; celý den má být především příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné
Rozhledna Věžka v Čechách pod Kosířem

Rozhledna Věžka v Čechách pod Kosířem

V parku zámku se nachází pseudogotická romantická Červená věž sloužící jako rozhledna.

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku - nejvyšší kopec Hané

Rozhledna Velký Kosíř na Prostějovsku - nejvyšší kopec Hané

Rozhledna stojí na vrcholu Velkého Kosíře (442 m n. m) a vedou na ni stezky ze všech okolních vesnic. Vedle rozhledny je dřevěný přístřešek s ohništěm, kde si můžete za každého počasí odpočinout a opéct špekáčky. Rozhledna je od sezony 2018 opět přístupná.

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Expozice Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Expozice Svěrákových na zámku Čechy pod Kosířem

Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových se nachází na zámku v Čechách pod Kosířem. Součástí expozice je například i školní lavice z třídy legendárního učitele Igora Hnízda z Obecné školy, ve které se můžete také vyfotit.

Hrobka Sylva-Taroucců a Stolbergů v Čechách pod Kosířem

Hrobka Sylva-Taroucců a Stolbergů v Čechách pod Kosířem

Hrobka je umístěna v pseudogotické vyhlídkové věži, která stojí v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Rod Sylva-Taroucca vlastnil zámek až do roku 1945.

Naučná stezka Velký Kosíř

Naučná stezka Velký Kosíř

Velký Kosíř se vypíná nad rovinatou krajinou Hané, je ze všech stran zdaleka viditelný a láká k výstupu na vrchol. Naučná stezka Velký Kosíř je dostupná pěšky a na horském kole. Není fyzicky náročná, má charakter rekreační výletní cesty.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Další aktuality

24.6.
2020
Hrabalovy Postřižiny ožijí v pivovaru Holba

Hrabalovy Postřižiny ožijí v pivovaru Holba

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
23.6.
2020
Projeďte se po cyklostezce Bečva

Projeďte se po cyklostezce Bečva

Střední Morava a Jeseníky | Letní sporty
19.6.
2020
Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Zoo Olomouc otevřela první vlčí safari v republice

Střední Morava a Jeseníky | Příroda