Úvod > Aktuality > Pekelské údolí zdobí bledule, cesta mezi Zahrádkami a Českou Lípou však zůstává uzavřena

Pekelské údolí zdobí bledule, cesta mezi Zahrádkami a Českou Lípou však zůstává uzavřena

Vydáno 10. března 2020 Příroda
Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. Naučná trasa, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km je však od loňského roku uzavřena kvůli rozsáhlému skalnímu sesuvu a zatím nelze odhadnout dobu, po kterou bude stezka uzavřena.
Údolí bledulíNedaleko České Lípy u obce Zahrádky se nachází údolí Peklo. Národní přírodní památka má své kouzlo především nyní na jaře, kdy zde vyrůstají statisíce bledulí jarních. Koberce drobných bílých kvítků vás budou provázet po celou cestu údolím Robečského potoka.

Vzácné květiny tu každoročně obdivují davy návštěvníků. Čím bude tepleji, tím bledule rychleji odkvetou. Právě nyní je možnost vidět kvetoucí koberce bledulí - naleziště u České Lípy patří k největším v republice. Kvetení trvá přibližně tři týdny, záleží ale na počasí.
 

Naučná stezka ze Zahrádek do České Lípy je stále neprůchozí

NPR PekloNaučná stezka, která vede romantickou nivou národní přírodní památky sleduje skalní převisy, prochází skalním tunelem i zamokřenými místy, která lze přejít pouze po dřevěných chodnících.

Od února 2019 ve však stezka až do odvolání uzavřena, a to z důvodu skalního sesuvu, který zabraňuje v průchodu asi v polovině naučné stezky. Podle Lesů ČR by mohla být stezka průchozí do léta 2020. Pro turisty však máme i dobrou zprávu - dne 21. března 2002 dojde k otevření nové pětikilometrové trasy z osady Karba přes Lisovu samotu a Kozí farmu Nový Dvůr do cíle u zámku Zahrádky.
 

Kam lze letos bez problémů dojít

BleduleStezka je průchozí ze Zahrádek přes osadu Karba pouze k mostku (k Lisově samotě). Sem můžete bez problémů dojít a pak se vrátit po stejné trase nebo se dát doprava ke kozí farmě Nový Dvůr podle železniční tratě vpravo k rodinnému domu (cca 500 m) do osady Karba a pokračovat zpět do Zahrádek. Auto můžete zaparkovat u zámku Zahrádky anebo u vlakového nádraží (žst. Zahrádky).

Mezi zajímavosti, které po cestě uvidíte, patří například ocelový železniční most s klenutými oblouky, stojící nedaleko Zahrádek. Most, který se stal technickou památkou je 209 m dlouhý a měří 24 m. V osadě Karba se nacházejí chalupy stojící v těsném dotyku pískovcových skal, do kterých částečně vrůstají. Jádrem dnešní osady je kaplička z roku 1736 a roubenky v jejím okolí.

Upozorňujeme, že údolí Robečského potoka je schůdné pouze pro pěší. Nelze zde jezdit na kole (jsou zde dřevěné zátarasy opatřené zákazovými značkami), ani s kočárkem.
Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.

Do Pekla za koberci bledulí jarních

Do Pekla za koberci bledulí jarních

Naučná trasa kaňonovitým údolím Robečského potoka vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale také po cestě uvidíte tisíce bledulí. Stezka je až do léta 2020 uzavřena kvůli sesuvu půdy, lze dojít do osady Karba a zpět.

Kozí farma Nový Dvůr v Sosnové

Kozí farma Nový Dvůr v Sosnové

Nový Dvůr se nachází u obce Zahrádky a Sosnová u České Lípy. Sám statek má více než dvěstěletou historii. Farma je zaměřena na chov české kozy hnědé, krátkosrsté a na produkci kozího mléka a produkci výrobků z kozího mléka.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Českolipsko a Jizerské hory

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Českolipsko a Jizerské hory

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
27.5.
2020
#světovéČesko a Liberecký kraj

#světovéČesko a Liberecký kraj

Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty