Úvod > Aktuality > Pekelské údolí zdobí bledule – udělejte si krásný jarní výlet
Pekelské údolí zdobí bledule – udělejte si krásný jarní výlet
"> "> "> "> "> "> Právě nyní je možnost videt kvetoucí koberce bledulí "> "> Pekelské údolí opět zdobí tisíce bledulí! "> Bledule u Robečského potoka
Příroda

Pekelské údolí zdobí bledule – udělejte si krásný jarní výlet

  • Vydáno10. března 2022
Bledule jsou společně se sněženkami poslové jara. Souvislý koberec tisíců těchto drobných bílých kvítků začíná pokrývat údolí Robečského potoka v národní přírodní rezervaci Peklo u České Lípy. To můžete projít po naučné trase, která vede kaňonovitým údolím v délce 8 km ze Zahrádek do České Lípy.
Údolí bledulíNedaleko České Lípy u obce Zahrádky se nachází údolí Peklo. Národní přírodní památka má své kouzlo především nyní na jaře, kdy zde vyrůstají statisíce bledulí jarních. Koberce drobných bílých kvítků vás budou provázet po celou cestu údolím Robečského potoka.

Vzácné květiny tu každoročně obdivují davy návštěvníků. Čím bude tepleji, tím bledule rychleji odkvetou. Právě nyní je možnost vidět kvetoucí koberce bledulí – naleziště u České Lípy patří k největším v republice. Kvetení trvá přibližně tři týdny, záleží ale na počasí.
 

Naučná stezka ze Zahrádek do České Lípy

NPR PekloNaučná stezka, která vede romantickou nivou národní přírodní památky sleduje skalní převisy, prochází skalním tunelem i zamokřenými místy, která lze přejít pouze po dřevěných chodnících.

Můžete sem přijít od zámku v Zahrádkách přes osadu Karba, kde se nacházejí chalupy stojící v těsném dotyku pískovcových skal, do kterých částečně vrůstají. Cesta dále vede k mostku (Lisově samotě) a kolem Skautské skály dojdete do České Lípy a Dubice. U Lisova mostu si můžete výlet prodloužit o výstup z údolí ke kozí farmě Nový Dvůr, kde si lze zakoupit výrobky z kozího mléka. Zpět do Pekelského údolí se pak musíte vrátit stejnou cestou.

BleduleUpozorňujeme, že údolí Robečského potoka je schůdné pouze pro pěší. Nelze zde jezdit na kole (jsou zde dřevěné zátarasy opatřené zákazovými značkami), ani s kočárkem. Bledulky prosíme netrhejte, ani za nimi nechoďte mimo značené cesty. Po přesazení tyto drobná kvítka uhynou, protože potřebují růst ve specifických podmínkách. Stejně tak šlapání na ně poškozuje podloží, kde tyto květinky rostou. Všem ukázněným návštěvníkům děkujeme za jejich respekt k přírodě.
Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Osada Karba v údolí Peklo na Českolipsku

Karba je malá osada v údolí Robečského potoka na vstupu do údolí s národní přírodní památkou Peklo, nyní je součást obce Zahrádky na Českolipsku.

Kozí farma Nový Dvůr v Sosnové

Kozí farma Nový Dvůr v Sosnové

Nový Dvůr se nachází u obce Zahrádky a Sosnová u České Lípy. Sám statek má více než dvěstěletou historii. Farma je zaměřena na chov české kozy hnědé, krátkosrsté a na produkci kozího mléka a produkci výrobků z kozího mléka.

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Naučná trasa Peklem, kaňonovitým údolím Robečského potoka, vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře po cestě uvidíte tisíce bledulí.