Úvod > Aktuality > Pedagog a mecenáš Alois Klar se představuje v Loretě Rumburk
Pedagog a mecenáš Alois Klar se predstavuje v Lorete Rumburk
"> Pedagog a mecenáš Alois Klar se predstavuje v Lorete Rumburk "> V rumburské Lorete je od 2. srpna 2014 k videní nová výstava "> V Lorete Rumburk je výstava k videní do 6. 9. 2014, od úterý do soboty od 10 do 17 hodin
Kultura

Pedagog a mecenáš Alois Klar se představuje v Loretě Rumburk

  • Vydáno13. srpna 2014
V rumburské Loretě je od 2. srpna 2014 k vidění nová výstava "Tys mě vedl...". Na 28 výstavních panelech vypráví životní osudy Aloise Klara (1763-1833), významného pedagoga, mecenáše a zakladatele péče o nevidomé v Čechách.

Výstava o Aloisi KlaroviVýstava se v Loretě Rumburk představuje záměrně. Profesora pražské univerzity a děkana filozofické fakulty Aloise Klara pojilo s Rumburkem mnoho společného. Narodil se v Úštěku a dvacet let strávil coby středoškolský profesor v Litoměřicích. Z Rumburku pocházela Klarova žena Rosina a spolu se svým tchánem Johannem Antonem Schönem zamýšlel pozvednout péči o chudé lidi ve městě.

Z Rumburku pocházel i oční lékař a pozdější rektor pražské univerzity Johann Nepomuk Fischer. Po vzniku Klarova ústavu pro slepce v Praze v roce 1807 zapojil Alois Klar univerzitního profesora J. Fischera do činnosti tohoto ojedinělého ústavu.

Součástí výstavy jsou i panely pojednávající o osudech dalších příbuzných z Klarovy rodiny, kteří pokračovali v rodinné tradici, a byli v Praze činní v péči o nevidomé. Rumburk výstavaNa počest A. Klara a jeho ústavu dostalo prostranství poblíž dnešní stanice metra Malostranská název Klárov.

Výstavu k 250. výročí narození Aloise Klara připravila Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci se Společností pro obnovu památek Úštěcka, Střední školou a Mateřskou školou Aloise Klara a Technickým muzeem v Brně.

V Loretě Rumburk je výstava k vidění do 6. 9. 2014, od úterý do soboty od 10 do 17 hodin, vstupné je 50 a 25 Kč.

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.