ÚvodAktualityLetošní ročník soutěže EDEN zná své finalisty
Příroda

Letošní ročník soutěže EDEN zná své finalisty

  • 6. srpna 2019
Prestižní soutěž Evropské komise o excelentní turistickou destinaci EDEN 2019 vstupuje do svého finále. Ústředním tématem letošního ročníku je léčebné lázeňství a well-being tourism. Ocenění získá ta destinace, která přistupuje k lázeňství nebo well-being tourism nejlépe s ohledem na udržitelný cestovní ruch.
Tiské stěny – Českosaské Švýcarsko

EDEN (European Destinations of ExcelleNce) je projekt Evropské komise, jehož hlavním cílem je podpora méně známých destinací s aktivním přístupem k udržitelnému cestovnímu ruchu ve státech Evropské unie. Česká republika se projektu účastní od roku 2009 a od této doby získalo toto prestižní ocenění již 6 výherců v různých tématech soutěže. Národním koordinátorem soutěže je agentura CzechTourism. Projektu se účastní 19 zemí Evropské unie, které se průběžné zapojují do vypsaných projektů COSME s finační podporou Evropské komise.

Letošní ročník již zná destinace, které se probojovali mezi přihlášenými do finále. Za oblast lázeňství nelépe k udržitelnému cestovnímu ruchu přistupují lázně Luhačovice, za snahu o zvýšení regionálního rozptylu návštěvníků a přispění ke snížení regionálních disparit regionu pomocí cestovního ruchu. Dalším postupujícím je produkt Thermalium Teplice, pro jedinečný přístup k udržování svého přírodního léčivého zdroje a zpřístupnění lázeňské péče široké veřejnosti. Třetím postupujícím produktem v oblasti lázeňství jsou Šumavské bylinné lázně v Kašperských horách díky inovativnímu kombinaci lázeňské péče a well-being tourism, využívající lokální přírodní zdroje a energii krajiny pro relaxaci a duševní pohodu návštěvníků.

Jako produkt well-being tourism postupuje Broumovsko, meditace, jóga a Magický Adršpach, pro unikátní přístup k udržitelné krajině pomocí poznání místní kultury, procházkám v Adršpachu a meditacím ve skalách i broumovském klášteře. Dalším finalistou je Resort svatá Kateřina na Vysočině, pro ekologický a s krajinou souznící přístup v nabídce léčebných a očistných programů.  Posledním finalistou jsou Františkovy Lázně, kde přírodní slatina je základem mnoha procedur, stejně jako minerální prameny a přírodní léčivý plyn.

Finalista soutěže EDEN 2019 za téma lázeňství a well-being tourism bude vyhlášen v listopadu na Fóru cestovního ruchu, které každoročně pořádá národní centrála cestovního ruchu CzechTourism.
 

Vítězné destinace předchozích let:

Česká Loira láká na hrady a zámky na řece Orlici

Prestižní destinace EDEN 2017
Téma ročníku: Jedinečný kulturní produkt


Putování po hradech a zámcích České Loiry vám nabídne příběhy šlechtických rodů. Když budete mít štěstí, setkáte se s majiteli sídel osobně. Třeba v Kostelci nad Orlicí, kde hosty svým zámkem občas provází sám František Kinský anebo v Častolovicích. Tam o svůj zámek pečuje úspěšná interiérová návrhářka Diana Phipps Sternberg.
 

Jeseníky slibují pěší i cyklistické toulky horskou přírodou, sport a relaxaci

Prestižní destinace EDEN 2015
Téma ročníku: Cestovní ruch a lokální gastronomie


Jeseníky lákají návštěvníky unikátní kombinací tradiční slezské gastronomie a přírodního i kulturního dědictví. Projekt Ochutnej Jeseníky je určen pro každého návštěvníka regionu. Kulinářské variace z místních ingrediencí, založené na původních receptech si můžete vychutnat v kombinaci s širokou škálou aktivit, které Jeseníky nabízí. Krásná příroda s ideálními podmínkami pro pěší výlety i cykloturistiku, množství rekreačních středisek a v zimě celá řada lyžařských areálů – co si přát víc? Jeseníky navíc nabízí skvělé lázně, jeskyně, vodopády a vzácné technické unikáty. Rozhodně si udělejte si čas na prozkoumání přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.
 

Lipno nad Vltavou pro rodiny s dětmi i bez bariér po celý rok

Prestižní destinace EDEN 2013
Téma ročníku: Cestování bez bariér


Co všechno nabízí rekreační oblast kolem vodní nádrže Lipno? Krásná příroda, rozmanité služby a bezbariérový přístup k mnoha atrakcím. Po Jezerní stezce se mohou turisté vydat na vyjížďku na kole či in-linech, v zimě na bruslařskou dráhu nebo na svahy lyžařského střediska. Mezi jeden z největších zážitků oblasti patří návštěva Stezky korunami stromů s 40metrovou unikátní vyhlídkovou věží a bezbariérovým přístupem. Dovolenou může okořenit výletní plavba a v zimě největší přírodní kluziště v Česku. Díky projektu Lipno bez bariér si pak mohou zasportovat i handicapovaní.

 

Bystřicko je "eden" na Vysočině

Prestižní destinace EDEN 2011
Téma ročníku: Obnova hmotného dědictví


Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.
 

Objevte vodní cestu Baťův kanál a Slovácko

Prestižní destinace EDEN 2010
Téma ročníku: Voda jako turistický cíl


Na kole, in-linech, pěšky i z paluby výletní lodě se můžete seznámit s Baťovým kanálem, přibližně 80 km dlouhou turistickou vodní cestou, která vede z Otrokovic do Sudoměřic, a řadou zajímavých míst v okolí. Vydejte se k několika rozhlednám, na prohlídku unikátní Kovozoo ve Starém Městě anebo na výlet po cyklostezce kolem Baťova kanálu.
 

Pohádková krajina národního parku České Švýcarsko vás okouzlí

Prestižní destinace EDEN 2009
Téma ročníku: Cestovní ruch a chráněná území


Národní park České Švýcarsko vypadá jako pohádková země – jsou tu skalní města, rokle a soutěsky, stolové hory i lidová architektura. Řady upravených vycházkových tras vás zavedou mimo hlavní turistické cíle do romantických zákoutí, které vybízí k poznávání. Na své si přijdou pěší turisté, cyklisté i příznivci golfu. Do Českého Švýcarska se nejlépe dostanete dráhou národního parku vinoucí se mezi skalami této pohádkové říše.
 
Zámek Častolovice – skvost české historické architektury Památky

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech Letní sporty

Baťův kanál – dovolená na obytných motorových lodích a hausbótech

Pobyt blízko vody nebo přímo na vodě má své nenapodobitelné kouzlo. Pokud chcete strávit dovolenou, víkend nebo třeba jen několik hodin na lodi, nemusíte hned vyrážet do Holandska nebo Francie. Podobnou příležitost už totiž máte i u nás, a to na moravském Baťově kanálu, zvaném Baťák.

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře Příroda

Vodní nádrž Lipno – jihočeské moře

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero České republiky. Voda z přehrady je vedena k podzemní elektrárně. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno "jihočeským mořem". Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky (u Černé v Pošumaví) činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Bystřicko – eden na Vysočině Příroda

Bystřicko – eden na Vysočině

Bystřicko je krajinou protkanou nespočetným množstvím potoků, říček a řek, střežených tajemnými zříceninami, rozhlednami nebo kostely. Disponuje výbornými podmínkami pro letní i zimní aktivity jako jsou turistika, cykloturistika, běžecké lyžování a sjezdové lyžování.

Další aktuality

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
18. červenec 2024 16:00
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
16. červenec 2024 12:00
Příroda

Oslavte Mezinárodní den Měsíce: tipy, kde pozorovat měsíc

Každý rok se okolo 20. července na celém světě slaví Mezinárodní den Měsíce. Mnohé hvězdárny čekají na příhodný okamžik, aby mohly návštěvníkům zprostředkovat pohled na Měsíc hvězdářským dalekohledem, na dalším místech se pak konají nejrůznější přednášky a jiné vědecké a vzdělávací akce. Mezinárodní den Měsíce připomíná americkou kosmickou misi Apollo 11 a "Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo", který se uskutečnil dvacátého července 1969.
15. červenec 2024 10:00
Příroda

Noční oblohu začnou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2024, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2024, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již nyní! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude již koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
14. červenec 2024 0:45
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
6. červenec 2024 10:26
Příroda

Šťavnaté ovocné výlety aneb místa, která se jmenují po ovoci

Jablka, maliny, borůvky nebo mandle... Vypravte se na místa, která se po ovoci buď jmenují, anebo jej připomínají. Objevíte zajímavé rozhledny, ovocné stezky a sady, zahrady, aleje i další zajímavosti. Slyšeli jste například o rozhledně Borůvka nebo Jahůdka? K návštěvě láká také borůvková zahrada, alej jedlých kaštanů v Nasavrkách nebo oskeruše na Slovácku. S námi objevíte řadu dalších "ovocných" míst. Stačí si jen vybrat...
6. červenec 2024 6:00
Příroda

Kam na výlet na nejkrásnější místa Krkonošského národního parku?

Krkonošský národní park je krásný v každé roční době. Když není dostatek sněhu na běžky, lze jeho krásu poznat pěšky nebo na sněžnicích. Objevte nejkrásnější mísat KRNAPu, ostrova tundry uprostřed Evropy! Území se stalo národním parkem v roce 1963 a ochraňuje karové oblasti, vzniklé působením ledovců a svahy hor s horskými lesy a loukami, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Žijí zde nejrůznější světově unikátní rostliny a také zajímaví zástupci zvířecí říše. Z dvaceti nejvyšších vrcholů České republiky leží patnáct v Krkonoších, včetně naší nejvyšší hory Sněžky (1603 m).
4. červenec 2024 6:48
Příroda