Úvod > Aktuality > Patnáct nových nositelů značky Regionální produkt Jizerské hory
Patnáct nových nositelů značky Regionální produkt Jizerské hory
">

Patnáct nových nositelů značky Regionální produkt Jizerské hory

  • Vydáno20. října 2011
Značku Regionální produkt Jizerské hory může na své originální výrobky na následující dva roky připojit patnáct nových producentů ze severu Libereckého kraje. Mezi výrobky jsou oproti loňské první skupině tentokrát ve velké míře zastoupeny potraviny (Smržovský chléb, ovčí sýry z Dětřichovce a Jizerský uzený sýr, Jizerský med z Raspenavy nebo Odříšská biohusa), početněji také výrobky ze dřeva a textilu. Jednotlivě se přihlásili výrobci skleněných obrázků a propagačních předmětů a suvenýrů.
Originální a výjimečné jsou například podmalby na skle, které tvoří Pavlína Jůnová z Horního Maxova, papírové vánoční ozdoby z Kartonážky Preussler, gotický nábytek Ladislava Kocoura Sluky z Jablonce nad Nisou a dřevořezby smržovského Lukáše Róky nebo obrázky z paličkované krajky Iva a Jany Kaplanových z Liberce. Dosud neznámé byly všem členům komise hlavolamy a puzzle pro nevidomé od liberecké firmy Lama Stone. Proslulé a dobře známé jsou naopak dřevěné hračky firmy Detoa Albrechtice. „Kategorii“ textilních hraček pro děti zastupují raspenavská rodinná dílna Šapitó a jablonecká Helababy. Ze širokého sortimentu dárkových a upomínkových předmětů liberecké firmy Porcelan-Glass ponese značku porcelánový hrnek s potiskem historického pohledu na Liberec.  

Hodnotitelská komise, složená z devíti zástupců nositele značky a jeho partnerů, Libereckého kraje a samotných výrobců, se sešla 26. září a podle předem stanovených kritérií přihlášené výrobky bodovala. Nejde přitom o žádnou soutěž, cílem je přidělit značku výrobkům, které jsou místního původu, svou kvalitou a estetickými hodnotami dobře reprezentují oblast Jizerských hor a v celém cyklu výroby i spotřeby jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

Slavnostní předání certifikátů novým nositelům proběhne ještě v říjnu. K dosavadním 24 nositelům značky, jejichž certifikáty jsou platné do konce roku 2012, tak přibudou další, opět s dvouletým oprávněním označit své výrobky značkou Regionální produkt Jizerské hory. Do konce října se medailony nových nositelů značky objeví na www.jizerske-vyrobky.cz a do konce roku 2011 bude aktualizován tištěný katalog výrobců.

Značka vznikla v roce 2010, jejím správcem je Místní akční skupina Mikroregionu Frýdlantsko a partnery město Smržovka a sdružení Jizerské hory – turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko. Díky dotaci z Programu rozvoje venkova byl vydán katalog, vznikla www.jizerske-vyrobky.cz  a výrobky s novou značkou byly společně propagovány na veletrzích a výstavách i trzích a jarmarcích. Na podobě značky i na samotné propagaci se v maximální míře podíleli sami výrobci. O rozšíření značky i na polskou část Jizerských hor zatím probíhají jednání a pokud budou úspěšná, mohla by příští certifikace v roce 2012 zahrnout celou oblast Jizerských hor.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl