Úvod > Aktuality > Patnáct nových nositelů značky Regionální produkt Jizerské hory

Patnáct nových nositelů značky Regionální produkt Jizerské hory

  • Vydáno20. října 2011
Značku Regionální produkt Jizerské hory může na své originální výrobky na následující dva roky připojit patnáct nových producentů ze severu Libereckého kraje. Mezi výrobky jsou oproti loňské první skupině tentokrát ve velké míře zastoupeny potraviny (Smržovský chléb, ovčí sýry z Dětřichovce a Jizerský uzený sýr, Jizerský med z Raspenavy nebo Odříšská biohusa), početněji také výrobky ze dřeva a textilu. Jednotlivě se přihlásili výrobci skleněných obrázků a propagačních předmětů a suvenýrů.
Originální a výjimečné jsou například podmalby na skle, které tvoří Pavlína Jůnová z Horního Maxova, papírové vánoční ozdoby z Kartonážky Preussler, gotický nábytek Ladislava Kocoura Sluky z Jablonce nad Nisou a dřevořezby smržovského Lukáše Róky nebo obrázky z paličkované krajky Iva a Jany Kaplanových z Liberce. Dosud neznámé byly všem členům komise hlavolamy a puzzle pro nevidomé od liberecké firmy Lama Stone. Proslulé a dobře známé jsou naopak dřevěné hračky firmy Detoa Albrechtice. „Kategorii“ textilních hraček pro děti zastupují raspenavská rodinná dílna Šapitó a jablonecká Helababy. Ze širokého sortimentu dárkových a upomínkových předmětů liberecké firmy Porcelan-Glass ponese značku porcelánový hrnek s potiskem historického pohledu na Liberec.  

Hodnotitelská komise, složená z devíti zástupců nositele značky a jeho partnerů, Libereckého kraje a samotných výrobců, se sešla 26. září a podle předem stanovených kritérií přihlášené výrobky bodovala. Nejde přitom o žádnou soutěž, cílem je přidělit značku výrobkům, které jsou místního původu, svou kvalitou a estetickými hodnotami dobře reprezentují oblast Jizerských hor a v celém cyklu výroby i spotřeby jsou šetrné vůči životnímu prostředí.

Slavnostní předání certifikátů novým nositelům proběhne ještě v říjnu. K dosavadním 24 nositelům značky, jejichž certifikáty jsou platné do konce roku 2012, tak přibudou další, opět s dvouletým oprávněním označit své výrobky značkou Regionální produkt Jizerské hory. Do konce října se medailony nových nositelů značky objeví na www.jizerske-vyrobky.cz a do konce roku 2011 bude aktualizován tištěný katalog výrobců.

Značka vznikla v roce 2010, jejím správcem je Místní akční skupina Mikroregionu Frýdlantsko a partnery město Smržovka a sdružení Jizerské hory – turistický region Liberecko, Jablonecko, Frýdlantsko a Tanvaldsko. Díky dotaci z Programu rozvoje venkova byl vydán katalog, vznikla www.jizerske-vyrobky.cz  a výrobky s novou značkou byly společně propagovány na veletrzích a výstavách i trzích a jarmarcích. Na podobě značky i na samotné propagaci se v maximální míře podíleli sami výrobci. O rozšíření značky i na polskou část Jizerských hor zatím probíhají jednání a pokud budou úspěšná, mohla by příští certifikace v roce 2012 zahrnout celou oblast Jizerských hor.

Další aktuality

Na Jizerské magistrále panují skvělé podmínky, vyražte do stopy!

Jizerská magistrála má na víkend skvěle upravené stopy z Bedřichova, Maliníku i Jizerky. Na tratích panují ideální sněhové podmínky, které lákají na krásný běžkařský výlet! Stopy pravidelně upravuje Jizerská o.p.s., která tak navazuje na vůbec nejdelší tradici úprav běžeckých tratí. Ta v Jizerských horách začala již roku 1984.
Liberecký kraj | Zimní sporty

10 tipů, kam za krásou bižuterie na severu Čech

Severní Čechy byly a jsou významným centrem českých šperkařů. Především Jablonecko patří stále mezi největší světové producenty skleněných polotovarů, jako jsou bižuterní kameny, perle a perličky. Víte, že nejdelší náhrdelník na světě můžete vidět v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci? Je dlouhý 220 metrů, skládá se z 9.244 perel a v roce 1994 ho vyrobili studenti tamější střední umělecko-průmyslové školy. Stejné muzeu spravuje největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob. Více než 300 let tradice jablonecké bižuterie je symbolem kvality, nadčasové krásy a řemeslného umění. Podívejte se do míst, kde se zrodila sláva české bižuterie.
Liberecký kraj | Zážitky

Vánoční trhy na Bělišti v Železném Brodě trvají až do neděle

V prostorách národopisné expozice na Bělišti v Železném Brodě je od 30. listopadu do 3. prosince 2023 připravena bohatá nabídka vánočního a dárkového zboží, těšit se můžete také na výrobky Sdružení zdravotně postižených či studentů železnobrodské sklářské školy. V sobotu navíc můžete vyrazit na železobrodské náměstí 3. května, kde se bude rozsvícen strom a konají se tu trhy s kulturním programem.
Liberecký kraj | Kultura

Skiareál Ještěd zahájí lyžařskou sezónu již tuto sobotu!

Díky příznivým podmínkám pro technické zasněžování a bohaté nadílce přírodního sněhu zahájí Skiareál Ještěd lyžařskou sezónu již v sobotu 2. prosince 2023, a to na oblíbené sjezdovce Efecta Nová Skalka. Skipasy za zaváděcí ceny již od 390 korun mohou lyžaři zakoupit v předprodeji online přes věrnostní program Gopass. Volné kapacity stále hlásí i většina hotelů a penzionů v Liberci, tak neváhejte, odpočiňte si od předvánočních nákupů a přijeďte si zalyžovat do nejdostupnějšího střediska v Čechách! Z centra Liberce jste na lyžích za pár minut tramvají a autem z Prahy za pouhou hodinu.
Liberecký kraj | Zimní sporty

#světovéČesko a železniční viadukt v Kryštofově Údolí: most téměř jako z filmů o Harrym Potterovi

Čtrnáct oblouků, délka 230 metrů, výška třicet metrů nad údolím: to jsou parametry železničního viaduktu v Kryštofově Údolí. Slušela by mu role v nějakém filmovém trháku, aby dosáhl stejné popularity jako viadukt Glenfinnan ve Skotsku. Ten zná z filmů o Harrym Potterovi skutečně celý svět.
Liberecký kraj | Památky

Na Máchově jezeře si užijete adventní plavby

Společnost Regata Máchovo jezero připravila na každou adventní neděli sérii Adventních plaveb, při kterých na vás na palubě lodě Máj dýchne ta správná vánoční atmosféra. Čaj a svařené víno nebo grog jsou samozřejmostí a jsou v ceně lodního lístku. Stačí se jen teple obléknout a vyrazit, čeká na vás nezapomenutelných 60 minut na vodě!
Liberecký kraj | Zážitky

Vypravte se do pohádky na zámek Sychrov

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov již mají svoji tradici. První prohlídky tohoto druhu se uskutečnily už v prosinci 2002 a od té doby pravidelně nejpohádkovější zámek Libereckého kraje ožívá pohádkovým příběhem. Koncem listopadu, přesněji řečeno 25. a 26. 11. 2023, se na zámku Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, objeví čertice, která zábavnou a nenáročnou formou ukáže dětem nejkrásnější prostory zámku. Současně bude na nádvoří probíhat oblíbený adventní trh.
Liberecký kraj | Zážitky

Víkend Křišťálového údolí 2023: užijte si prohlídky skláren a ateliérů

Letos již po čtvrté otevřou své brány desítky sklářů, výrobců bižuterie nebo vánočních ozdob v celém Libereckém kraji. Návštěvníci Víkendu Křišťálového údolí se budou moci vydat i do muzeí a středních sklářských a uměleckých škol v Jablonci nad Nisou, Železném Brodě, Kamenickém Šenově nebo Novém Boru. Otevřené dveře ateliérů, skláren a škol budou ve dnech 25. a 26. listopadu 2023. Poznejte a podívejte se na práci se sklem zblízka!
Liberecký kraj | Zážitky