Úvod > Aktuality > Parní vlaky vás zavezou na Křivoklání a Poslední parní víkend v Lužné
Parní vlaky vás zavezou na Krivoklání a Poslední parní víkend v Lužné
"> Parní vlaky vás zavezou na Krivoklání a Poslední parní víkend v Lužné "> Zpátecní jízdenka na Krivoklát bude stát dospelé cestující 280 korun "> Pouze v sobotu zamírí parní vlak na stredoveké hradní slavnosti na Krivokláte, známé jako Krivoklání
Zážitky

Parní vlaky vás zavezou na Křivoklání a Poslední parní víkend v Lužné

  • Vydáno8. října 2014
Vydejte se na Křivoklát obdivovat umění předních šermířů Merlet na jubilejní 20. ročník rytířských slavností Křivoklání. Křivoklátským parním expresem se můžete svézt nejen na slavnosti, ale i do železničního muzea ČD v Lužné u Rakovníka.
Parní vlakPouze v sobotu zamíří parní vlak na středověké hradní slavnosti na Křivoklátě, známé jako Křivoklání. Soupravu poveze slovenská lokomotiva 556.036 "Štokr" a pojede z Prahy-Braníka přes Beroun a Křivoklát až do Lužné u Rakovníka.
 
Stejnou cílovou stanici bude mít v sobotu i v neděli jiný parní vlak, který pojede z Masarykova nádraží přes Dejvice a Kladno. Tuto soupravu poveze parní lokomotiva "Štechtična". Návštěvníci Železničního muzea v Lužné u Rakovníka se mohou těšit na tradiční Poslední parní víkend.
 

Parní expres na Křivoklání

KřivoklátParní vlak na středověké hradní slavnosti Křivoklání a do železničního muzea v Lužné u Rakovníka pojede v sobotu 11. října. Odjíždět bude z Prahy-Braníka v 8:52, příjezd na Křivoklát bude v 11:28 a do Lužné u Rakovníka ve 12:36 hod. Zpět z Lužné se bude vlak vracet v 15:05, z Křivoklátu v 15:50. Návrat na branické nádraží je plánovaný na 18:29. Soupravu sedmi historických vozů včetně vozu bufetového poveze parní lokomotiva "Štokr".

Zpáteční jízdenka na Křivoklát bude stát dospělé cestující 280 korun. V prodeji bude pro tento úsek také rodinná zpáteční jízdenka z Prahy na Křivoklát, jednosměrná jízdenka nebo jízdenka z Křivoklátu do Lužné. Zájemci si můžou rezervovat místo k sezení v úseku z Prahy na Křivoklát za 20 korun.

Na Křivoklátě čeká návštěvníky mezinárodní festival se středověkými řemesly, šermíři a bohatým programem pro děti i dospělé. Návštěvu jarmarku si můžete zpříjemnit teplou medovinou, domácí slivovicí, plackami, tureckým medem nebo dalšími dobrotami. V Železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka bude probíhat akce Poslední parní víkend.
 

Poslední parní víkend v Železničním muzeu ČD v Lužné u Rakovníka

LužnáV sobotu a neděli 11. a 12. října pojede z pražského Masarykova nádraží parní vlak do Lužné u Rakovníka, kde proběhne tradiční akce Poslední parní víkend. Vlak bude odjíždět v 8:10 a do Lužné přijede v 10:05. Zpět do Prahy se bude vracet ve 14:35 hodin.

Soupravu sestavenou z historických vozů poveze vždy lokomotiva Šlechtična. V luženském železničním muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout expozici o historii železnice nebo se svézt úzkorozchodnou parní lokomotivou č. 21. Zajištěné bude občerstvení, prodej upomínkových předmětů a železniční literatury. Po buštěhradské lokálce navíc budou jezdit dobové motorové vlaky.
Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Hrad Křivoklát – královský hrad s nádhernými a vzácnými sbírkami

Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.

Další aktuality