Úvod > Aktuality > Parní víkend v Rosicích a další tipy na letní výlety parními vlaky
Parní víkend v Rosicích a další tipy na letní výlety parními vlaky
"> "> ">
Zážitky

Parní víkend v Rosicích a další tipy na letní výlety parními vlaky

  • Vydáno19. června 2019
Prázdniny jsou za dveřmi a léto přeje cestám s parními vlaky, protože obří nablýskané lokomotivy s vysokými komíny, funící mračna páry, milujeme všichni, dospělí i děti. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde se svezete parními vlaky a vláčky nejenom začátkem léta, ale i během letních prázdnin 2019.
Možná víte, že v bývalé vodárně na nádraží v Rosicích nad Labem, což je součást města Pardubice, zřídil Pardubický spolek historie železniční dopravy malé Železniční muzeum.

Vydat se sem můžete od května do října každou sobotu a také v době konání akcí. Parní víkend, který se letos odehraje v sobotu a v neděli 22. a 23. června 2019, patří k těm každoročním a velmi oblíbeným. Také letos budou probíhat speciální jízdy do Slatiňan.
 

Projížďky vlakem i parní lokomotivou nejen v Rosicích

Rosice nad LabemPodobně jako při většině dalších akcí vás i na Parním víkendu čekají jízdy historickými vozidly i vlakem a výstava dobových vozidel. Na výstavě zhlédnete parní kotle, stroje, stroječky a různé věci nejen na páru od vystavovatelů z celé ČR. Letos bude k vidění také rozšířená výstava další zajímavé historické techniky. Nebude chybět ani možnost zhlédnutí zařízení v chodu, zahradní železnice LGB či parková železnička (s parním pohonem), na které se mohou povozit děti.

Bonusem navíc budou právě stroje poháněné párou a další techniky včetně funkčních exponátů i nejrůznější další technické vynálezy ze starých časů. Výstavu kolejových vozidel tedy doplní několik lokomotiv – např. T334.1008 nebo „čmelák“ T669 a v části areálu bude malá výstavka historických zemědělských strojů, nebude chybět ani parní válec. Drobné občerstvení a prodej suvenýrů od pohlednic po pohádky je zajištěno, v sobotu večer bude možné opéci si buřty.

Historickým vlakem se můžete svézt do Slatiňan, kde si prohlédnete drážní vodárnu s unikátním parním strojem.
 

V červenci nebudete vědět, kam dřív!

Během letních měsíců se opět pořádají zážitkové jízdy elektrické dráhy Tábor–Bechyně, první elektrifikované tratě u nás. Historický elektrický vůz nazývaný Elinka vás proveze krajinou mezi Táborem a Bechyní. Bobinka jezdí pravidelně víkendech od 15. 6. – 15. 9. 2019. Elinka jezdí nepravidelně od poloviny června do začátku září. (5., 13. a 27. července; 10. a 24. srpna; 7., 14. a 15. září 2019).

Nenechte si ujít projížďku parním vlakem Kolešovka po trati Lužná u Rakovníka – Kolešovice a zažijte tak pravou železniční romantiku! Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás celkem 17 km úchvatnou chmelařskou krajinou. Letos budou vlaky jezdit každou sobotu od 13. 7. do 31. 8. 2019. Během dne si můžete udělat prohlídku expozice KHKD v Kněževsi, která je otevřena během dnů, ve kterých probíhají jízdy.

Nezapomeňte ani na prohlídky Legiovalku! Českem křižuje věrná replika legionářského vlaku z let 1918–1920. Nenechte si ho ujet – zvláštní legionářský vlak pomáhá oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posiluje národní hrdost. Od 18. do 23. 6. zastavuje v Chocni, další týden 25. – 30. 6. v Čáslavi, poté je 2. – 7. 7. na řadě Humpolec, od 9. do 14. 7. Chotěboř, 16. – 21. 7. Hlinsko, ve dnech 23. až 28. 7. Polička a na přelomu léta 30. 7. až  4. 8. bude vlak v Rýmařově.
Legiovlak 2022

5.4.
4.12.
Legiovlak 2022

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky