Úvod > Aktuality > Parkem roku 2017 jsou Jiráskovy sady v Litoměřicích
Příroda

Parkem roku 2017 jsou Jiráskovy sady v Litoměřicích

  • Vydáno11. října 2017
Vítězem soutěže Park roku 2017 se na základě rozhodnutí odborné poroty stala obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích. Druhý místem porota ocenila revitalizaci zahrady piaristického kláštera v Příboře. Třetí místo obdržel park Balabenka v Praze 9. O titul Park roku 2017 se ucházelo třináct parků, což je nejvíce v historii odborné soutěže, kterou pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003.
Piaristická zahrada PříborSvaz zakládání a údržby zeleně vyhlásil již po čtrnácté soutěžní přehlídku děl zahradní a krajinářské tvorby Park roku 2017. Smyslem soutěžní přehlídky je prezentovat kvalitní díla zahradní a krajinářské tvorby odborné i laické veřejnosti a zdůraznit nutnost tří etap vzniku díla: projektu, realizace a údržby, jejichž postavení je nezastupitelné a časově neopominutelné. Hodnocení poroty, která byla sestavena z odborníků působících na půdě architektonických škol, členů Svazu zakládání a údržby zeleně, Svazu školkařů, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, bylo velmi složité. Hodnotitelská komise provedla osobní návštěvu každého parku. Zajímala se o celkový průběh tvorby parku, zasazení díla zahradní a krajinářské tvorby do celkového kontextu místa s podtržením zajímavých prvků a také na inovativní přístup v určitých fázích řešení a samozřejmě také současné kulturní a volnočasové využití.


Vítězné parky roku 2017

Jiráskovy sadyPrvní místo získala obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích. Projekt revitalizace Jiráskových sadů byl zahájen v roce 2010 a od počátku se do něj mohla zapojit litoměřická veřejnost. Kompletní úpravou prošla cestní síť, v parku je nový mobiliář, dvě hřiště pro menší děti, lanové prolézačky a víceúčelové sportovní hřiště. Zpevněná centrální část vytvořila do té doby chybějící srdce parku. Původní fontánu nahradily lépe přístupné vodní střiky, pítko a vodní hranol. Poblíž gymnázia vznikl dřevěný altán pro setkávání studentů.

piaristický klášter příborRevitalizace klášterní zahrady v Příboře byla poslední fází postupné přeměny piaristického kláštera a tento počin ji v soutěži vynesl na druhé místo. Porota ocenila skutečnost, že nové řešení propojilo klášterní zahradu s okolím. Zahrada vytváří pobytová místa nejrůznějšího charakteru – od ploch určené ke kulturním aktivitám až po klidová místa, kde si mohou návštěvníci vychutnávat soukromí. Finální ztvárnění horní zahrady se odkazuje k filozofii piaristů a jejich působení v oblasti vzdělávání především chudého lidu. Motto jejich řádu „Zbožnost a vzdělání“ lze nalézt v zahradě v dynamické formě jednoho z vodních programů kašny ve formě vzkazu Morseovy abecedy. Rozšíření původního areálu piaristů o dolní zahradu starého sadu vytvořilo předpoklad propojení zahrad i budovy kláštera s historickým jádrem města. Tato část je jakýmsi myšlenkovým pokračováním piaristické filozofie. Hlavními motivy jsou sad, potok a symbolické okno do zahrady.

BalabenkaPark Balabenka si vysloužil bronzovou příčku. Za vznikem obnovy parku, původem z 60. let 20. století, stála v roce 2010 Městská část Praha 9 a klíčovým bodem zadání bylo nahrazení nevyhovujícího dopravního režimu se silnicí vedoucí přímo středem parku. Nový park nabízí přátelský prostor před základní školou s mnoha pobytovými funkcemi, herní a cvičební aktivity pro děti i dospělé a klidné odpočinkové místo pro starší generaci. Stávající kvalitní vzrostlé stromy jsou součástí nového řešení a zachovávají tak místu žádoucí atmosféru, nové stromy v budoucnu zajistí odclonění Sokolovské a Kovanecké ulice. Porota ocenila především schopnost autorů projektu vypořádat se s celou řadou problematických okolností, které přípravu a realizaci projektu provázely.
Zahrady piaristického kláštera v Příboře

Zahrady piaristického kláštera v Příboře

V říjnu 2015 byly po několikaleté rekonstrukci slavnostně otevřeny zahrady piaristického kláštera v Příboře. Zahrady budou sloužit k relaxaci a klidnému trávení volného času lidí všech generací.

Jiráskovy sady v Litoměřicích

Jiráskovy sady v Litoměřicích

Největší litoměřický park vznikal postupně, patrně na základech dvou školních hřišť založených v polovině 19. století. Významnější parkové úpravy byly realizovány v letech 1890-1892. Park prošel roku 2017 obnovou, cílem bylo lépe ho přizpůsobit současným uživatelům a proměnit jej v moderní prostor.

Park Balabenka v Praze 9

Park Balabenka v Praze 9

Náměstí na pražské Balabence se změnilo v park se dvěma dětskými hřišti. Nachází se zde také herní a cvičební prvky pro děti i dospělé.

Další aktuality

Kam za vodou v Praze

Kromě několika krytých bazénů, letních koupališť, vodních nádrží a říčních lázní najdete v Praze i čtyři celoročně otevřené aquaparky. Vodní ráje si můžete užívat po celý rok. Zadovádějte si v bazénu, sjeďte divokou řeku, vyhřejte se se v sauně anebo si užijte pořádnou zábavu při jízdě na toboganu!
Praha | Lázně a wellness

50 tipů pro děti v Praze

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu dětem od nejmenších, až po ty vzrostlejší. A mnohdy se pobaví i dospělí. Zajdete do zoo, za filmovými triky nebo do světa mašinek či Lega?
Praha | Zážitky

I Praha zažije masopust a karnevalový rej

Součástí masopustních oslav budou také v Praze maškarní průvody, hodování, tancování a zpívání v ulicích města. K masopustním oslavám patří spousta jídla, průvody v maskách a obecné veselí. V Praze se již tradičně pořádá mnoho masopustních oslav a průvodů. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
Praha | Zážitky

Stínadelské legendy ožívají v uličkách Malé Strany – zahrajte si novou rodinnou hru

Venkovní rodinná hra Stínadelská tajemství na motivy knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara zvou na dobrodružství v uličkách pražské Malé Strany. Malí i velcí příznivci Rychlých šípů, Vontů a ježka v hleci se mohou vydat po jejich stopách v uličkách pražského Starého Města. Hra trvá od poloviny ledna do 31. března 2023.
Praha | Zážitky