Úvod > Aktuality > Podzimní městské slavnosti se v Pardubicích budou letos filmové
Pardubice ožijí podzimními Mestskými slavnostmi
"> Pardubice ožijí podzimními Mestskými slavnostmi "> ">

Podzimní městské slavnosti se v Pardubicích budou letos filmové

Vydáno 8. října 2019 Zážitky
Druhý říjnový víkend prostoupí centrum sváteční atmosféra. Od 10. do 13. října 2019 se uskuteční Podzimní městské slavnosti, jejichž ústředním tématem letos bude filmová tvorba. Slavnosti nabídnou skvělou hudbu, tematické prohlídky města, promítání filmů a nebude chybět ani tradiční lampionový průvod a oblíbený ohňostroj. Projížďky mašinkou jsou pak lákadlem pro děti, zkrátka slavnosti budou i letos pro celou rodinu.
Slavnosti PardubiceZačátek podzimu si Pardubice okoření výjimečně pestrým a bohatým koktejlem akcí. Slavnosti města Pardubic začnou ve čtvrtek 10. října odpoledne jako tradičně spanilou jízdou kočárů, která bude i letos končit na Pernštýnském náměstí.

Letos budou městské slavnosti znovu báječným koktejlem pro naše oči, uši i chuťové buňky. Ústředním tématem letošního ročníku je film a vy ho budete moci nejen sledovat, ale dokonce si vyzkoušet improvizovaný „filmový plac“.
 

Letošní slavnosti budou ve znamení českého filmu

Pardubice první republikaMagistrát města Pardubic i letos pokračuje v tematicky laděných slavnostech a rozhodl se pro „Pardubice ve filmu“. Důvodů je několik - Československý optický průmysl slaví 100 let a 35milimetrový filmový pás dokonce 140 let od svého vzniku. Město samo bylo a v posledních letech je čím dál častěji v hledáčku filmařů a je dobré si krásu Pardubic prohlédnout prostřednictvím filmového plátna.

Čeká vás průvod filmových masek, které si děti mohou donést, nebo vyrobit na workshopu, bude se promítat několik filmů na Pernštýnském náměstí, jako host přijede na slavnosti režisér Jiří Vejdělek, chystá se také minivýstava historické filmové techniky na zámku, třída Míru zažije Lásku z pasáže a připraven bude také improvizovaný filmový plac s kamerou a filmovými kostýmy.

PardubiceChybět nebudou doprovodné tradiční akce jako Spanilá jízda kočárů, Běh naděje, Dny medu, nebo tržiště a Pernštejnská hospoda. Těšit se můžete na řadu tanečních vystoupení, mezi hudebními hosty se objeví Anna Slováčková a kapela Děda Mládek Illegal Band. Letošní slavnosti nabídnou opět možnost svézt se oblíbenou mašinkou centrem Pardubic. Kompletní výtěžek z jízdného poputuje onkologicky nemocným dětem.

Každoročně je největším lákadlem lampionový průvod městem, který povede z Pernštýnského náměstí a Tyršovy sady do Labské ulice a poté na Wonkův most – nad Labe se po několika letech vrací ohňostroj a hladina řeky bude oblíbenou barevnou show skvěle zrcadlit.
Podzimní Městské slavnosti Pardubice

9.10.
11.10.
Podzimní Městské slavnosti Pardubice

Druhá část podzimních Městských slavností s ohňostrojem.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Velká pardubická 2020

11.10.
Velká pardubická 2020

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2020 nás čeká již 130. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.