Úvod > Aktuality > Podzimní městské slavnosti v Pardubicích zvou na bohatý program
Zážitky

Podzimní městské slavnosti v Pardubicích zvou na bohatý program

  • Vydáno5. října 2023
V období mezi plochodrážním svátkem Zlatou přilbou a vrcholem dostihové sezóny Velkou pardubickou se Pardubice vždy připravují na podzimní část městských slavností. Letos se bude konat tradičně první říjnový víkend – oslavy začnou v pátek 6. října a vyvrcholí věhlasným dostihem v neděli 8. října 2023. Návštěvníkům nabídnou řadu koncertů, dětská vystoupení, písečnou show, akrobatické vystoupení na koních, tradiční jízdu kočárů i historických vozidel nebo oblíbený lampionový průvod. Třešničkou na pomyslném dortu zábavy bude laserová světelná show.
Slavnosti města PardubicZačátek podzimu si Pardubice okoření výjimečně pestrým a bohatým koktejlem akcí. Městské slavnosti jsou jednou z nich a tento multižánrový festival má velikou oblibu u obyvatel města i jeho návštěvníků, kteří se kvůli nim do města vrací. Podzimní čas slavností je přímo spjatý s vyvrcholením dostihové sezony a jejich posláním je přenést slavnostní atmosféru, kulturu a zábavu do pardubických ulic. Dostihová symbolika – kůň - bude po loňské úspěšné premiéře tématem také letošních slavností. Úcta k erbovnímu zvířeti a dostihová tradice se tedy opět v Pardubicích spojí dohromady. Slavnosti začnou v pátek 6. října a oficiální zahájení v 16:00 hodin ozvláštní spanilá jízda kočárů na Pernštýnském náměstí.
 

Kůň bude v hlavní roli i letos

kůňDvoudenní festival Podzimní Městské slavnosti Pardubice nabídne v ulicích centra města spoustu zábavy a atraktivní podívané. Na podiu na Pernštýnském náměstí se vystřídá celá řada interpretů včetně oblíbené zpěvačky Moniky Absolonové. Divácky oblíbený program, jako je sraz historických vozidel, lampionový průvod či zmíněná laserová show na Dům hudby, letos opět doplní velmi atraktivní koňský program v ulici U Stadionu. Obyvatelé města i jeho návštěvníci po oba dny určitě ocení oblíbenou Pernštejnskou hospodu na hlavním historickém náměstí a řadu řemeslných stánků. Pro děti budou připravené zajímavé workshopy, vystoupení Pigy a Lily nebo Saxana dětem, zapojit se můžete do běhu Univerzity Pardubice a ani letos pořadatelé nezapomněli na spanilou jízdu historických automobilů a nově také vinařský minifestival na zámku a Příhrádku.

Pardubice první republikaLetos kvůli změně formátu mění pořadatelé lokaci závěru sobotního večera. Pětiminutová laserová show bude mapovat příběh města, jeho osobnosti, události, architekturu i jeho symboly. Promítat se bude hned ve dvou časech na budovu Domu hudby na Sukově třídě, a to v 19:30 a ve 20:00 hodin. První projekce bude určena především těm, kteří se zapojí do lampionového průvodu, tedy hlavně rodinám s dětmi. Ti, kteří se nezapojí do průvodu, si ji pak budou moci v klidu vychutnat o půl hodiny později.

Hlavní prostor pro diváky bude vyčleněn na Sukově třídě, která bude v době lampionového průvodu a v časech projekce kompletně uzavřena pro všechna vozidla. Viditelnost na budovu Domu hudby je na Sukově třídě od zatáčky v prostoru u sochy Rudoarmějce až po křižovatku s ulicí Sladkovského, kde bude končit uzavírka. Projekce bude viditelná i z dalších míst, například z Tyršových sadů či z druhého zámeckého rondelu.
Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Velká pardubická 2024

13. 10.
Velká pardubická 2024

Velká pardubická je společenská a sportovní událost s nejdelší tradicí u nás. Koně musí překonat celkem 31 překážek, z nichž nejznámější je Taxisův příkop – jeden z nejtěžších skoků na světě. V roce 2024 nás čeká již 134. Velká pardubická steeplechase, na kterou se chystají jezdci z celého světa.

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

Železniční muzeum v Rosicích nad Labem

V budově bývalé vodárny v železniční stanici Pardubice – Rosice nad Labem najdete expozici, která se věnuje historii železniční i městské dopravy v pardubickém regionu.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
Pardubický kraj | Památky

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
Pardubický kraj | Památky

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky