Úvod > Aktuality > Pár vzácných prasat visajánských v Zoo Ostrava odchovává první potomky
Pár vzácných prasat visajánských v Zoo Ostrava odchovává první potomky
"> Pár vzácných prasat visajánských v Zoo Ostrava odchovává první potomky "> Prase visajánské patrí ve volné prírode k velmi vzácným druhum "> Prase visajánské je endemitem Západních Visajských ostrovu na Filipínách
Příroda

Pár vzácných prasat visajánských v Zoo Ostrava odchovává první potomky

  • Vydáno12. června 2013
Loni na podzim sestavený pár vzácných prasat z Filipín už odchovává své první potomky. O tři mláďata, která se v Zoo Ostrava narodila 29. května, příkladně pečují oba rodiče. Rodinu prasat visajánských můžete navštívit v blízkosti expozice Na statku.
Prase visajánskéPodobně jako mláďata jiných druhů prasat mají i tato ochranné zbarvení v podobě kontrastního pruhování srsti, které časem zmizí. Rodiči malých selátek jsou tříletá samice Scarlet, která do Zoo v Ostravě přicestovala loni v červenci z Anglie, a stejně starý samec Naga, který byl přivezen ze švédské zoo téhož roku v listopadu. Že si obě zvířata padla velice rychle do oka, svědčí poměrně krátké období mezi vytvořením nového chovného páru a porodem mláďat (samice tohoto druhu jsou březí zhruba čtyři měsíce).

To je v rámci záchovného programu mimořádná událost, protože prase visajánské patří ve volné přírodě k velmi vzácným druhům a v Červeném seznamu  je zařazeno do kategorie „kriticky ohrožený druh“, což je poslední kategorie před kategorií „vyhubený v přírodě“. I v tomto případě tak sehrávají zoologické zahrady klíčovou roli při záchraně druhu, protože tato prasata jsou malý krůček k tomu, aby v budoucnu vymizela z volné přírody úplně.

Prase visajánské je endemitem Západních Visajských ostrovů na Filipínách. V současné době přežívá již jen na ostrovech Negros (3. největší filipínský ostrov) a Panay. Jeho přirozeným prostředím jsou deštné lesy, které však rychle mizí v důsledku přeměny krajiny zejména na zemědělskou půdu. Kromě ztráty prostředí je jeho největší hrozbou nadměrný lov a křížení s jinými druhy prasat. V jídelníčku prasete visajánského převládají hlízy, kořínky, nejrůznější plody, ale také drobní bezobratlí živočichové. Potravu hledá důkladným přerýváním půdy svým dlouhým a na pachy citlivým rypákem. Kypřením půdy a následným rozséváním semen v trusu společně s výživným hnojivem si vysloužil označení pralesní zahradník, čímž plní ve své domovině významnou ekologickou úlohu při obnově lesa.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích. Novinkou a nejen architektonickou zajímavostí je Voliéra La Pampa Voliéra La Pampa – největší průchozí voliéra v Zoo Ostrava.