Úvod > Aktuality > Papouščí zoo Bošovice slaví 10. výročí svého otevření
Papouščí zoo Bošovice slaví 10. výročí svého otevření
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Papouščí zoo Bošovice slaví 10. výročí svého otevření

Vydáno 2. srpna 2021
Kulaté desáté výročí svého otevření slaví tento rok Papouščí zoologická zahrada v Bošovicích na jihu Moravy. Právě v srpnu, přesněji 1. 8. 2011 se úplně poprvé otevřely brány této jediné papouščí zoo v Evropě. Od té doby se mnohé změnilo – dnes zoo chová víc než dvojnásobek papoušků, tj. více než 200 papoušků v 52 druzích a představuje největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo.
PapoušciPapouščí zoologická zahrada v Bošovicích získala oprávnění k provozování v květnu 2008 a po třech letech intenzivního budování zde manželé Škrhákovi dne 1. 8. 2011 otevřeli jedinou českou a také evropskou papouščí zoologickou zahradu. Letos tak slaví 10 let od otevření veřejnosti. Tehdy zahradu tvořilo 80 expozic s necelou stovkou papoušků v 19 druzích. Dnes je to již více než dvojnásobek: více než 200 papoušků v 52 druzích, což představuje největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo.

Navíc se zde letos vylíhla už asi stovka mláďat. Pravidelně již pátým rokem, zde úspěšně odchovávají amazoňany nádherné. Jsou jedinou zoo na světě, která amazoňany nádherné úspěšně odchovává, a to vždy přirozeným odchovem! Stejně jako loni i letos se v Bošovicích vylíhla dvě mláďata.
 

Zoo Bošovice navázala spolupráci se Zoo Praha

PapoušekV letošním roce navázala Zoo v Bošovicích spolupráci s pražskou zoologickou zahradou. Pro nový Rákosův pavilon předala Papouščí zoo Bošovice do deponace čtyři  odchované papoušky druhu kogna smaragdový jižní, nejjižněji žijící papoušky na světě. Zároveň do deponace od pražské zoo Bošovice získali nový druh papouška mnišího do nově připravované expozice. Papoušci mniší jsou jediným druhem papoušků, kteří nehnízdí v dutinách, ale staví si hnízdo z větviček a prutů.

Zoo v Bošovicích tvoří jihoameričtí papoušci, ale také papoušci z Austrálie či Afriky. Postupně zoo získává nové druhy papoušků, v areálu je vybudován pavilon amazoňanů, ornitologická stezka a také parkoviště před zoo. Papouščí zoologická zahrada je otevřena od 1. března do 17. listopadu a to každý den, včetně sobot, nedělí a všech svátků, v době od 10 do 18 hodin. Vstupné je 120 Kč pro dospělé, pro důchodce a studenty za 100 Kč a děti do 15let zaplatí 60 Kč.
Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Zařízení jediné svého druhu v České republice najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o první papouščí zoo. Na návštěvníky tu čeká více než sto voliér s exotickými ptáky, rozmístěných na pěti stech metrech čtverečních. Prohlédnete si i nejohroženější druhy papoušků.