Úvod > Aktuality > V Zákupech se chystá tradiční masopust, na mimořádné prohlídky zve zámek i muzeum karnevalových masek
V Zákupech se chystá tradiční masopust, na mimořádné prohlídky zve zámek i muzeum karnevalových mase
"> "> "> "> ">

V Zákupech se chystá tradiční masopust, na mimořádné prohlídky zve zámek i muzeum karnevalových masek

Vydáno 19. února 2020 Zážitky
Zákupy chystají na sobotu 22. února 2020 tradiční masopustní oslavy s průvodem maškar a alegorickým vozem - traktorem, jehož dominantou bude (jako každý rok) mědvěd Dřevoušek. Mimo to se však zájemcům mimořádně otevře "zazimovaný" zámek Zákupy a na návštěvu láká také tematické muzeum Eduard Held s expozicí karnevalových masek!

Medvěd na alegorickém traktoru a mimořádné prohlídky zámku

MasopustV sobotu 22. února bude v Zákupech veselo - koná se tu totiž oblíbený masopust. Lidové veselí začne od 13:00 hodin, kdy bude probíhat srocování masek na náměstí Svobody. Ve 14:00 hodin předá maškarám starosta Zákup klíče od města a průvod bude procházet městem v čele s mědvědem Dřevoušem  - ten pojede na alegorickém traktoru. Po celý den budou také probíhat zabijačkové hody v Restauraci v Podzámčí a každá maska v průvodu obdrží zabijačkovou nadílku. Občerstvení na trase je pro malé i velké masky samozřejmě zajištěno.

zámek zákupyU příležitosti masopustu se zvídavým maškarám a ostatním návštěvníkům otevře zazimovaný zámek Zákupy. Zajímá vás, co se děje v zámeckých komnatách v zimě? Chcete vědět, zda je pravdou, že zaměstnanci mají po skončení sezóny volno? Rádi byste nahlédli pod pokličku restaurátorům? Pak je určena tato mimořádná prohlídka zámku přímo vám. Prohlídky začínají v 10.00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin, trvají přibližně 30 minut. Na zámu se nyní netopí, proto si nezapomeňte vzít teplé oblečení. Vstupné do zámku bude za 140 Kč, pro děti a důchodce bude stát 100 Kč.
 

Nezapomeňte navštívit zákupské muzeum masopustních masek

masopustní maskyPosledním naším tipem je návštěva originálního Eduard Held muzea, kde uvidíte historii výroby masopustního a karnevalového zboží v Zákupech od roku 1884. I to bude během masopustu otevřené, a to od 9:00 do 16:00 hodin. Navíc se sem podíváte za snížené vstupné 60 Kč, děti a senioři za 30 Kč. Masky budou mít vstup zcela zdarma.

V Zákupech se masopustní a karnevalové masky vyrábí již 130 let a místní firma je poslední firmou v Evropě, která je vyrábí tradičním postupem. Právě proto by se rádi stali součástí národního seznamu nemateriálního dědictví tradiční a lidové kultury. Firma využívá zhruba 2500 předloh, podle kterých masky zpracovává. Ročně zde vyrobí několik tisíc masek, ovšem zakoupíte je výhradně v jejich internetovém obchodě nebo přímo na místě v Zákupech. Odběrateli jsou také města, kulturní spolky či muzea.
Eduard Held muzeum v Zákupech - muzeum karnevalových masek

Eduard Held muzeum v Zákupech - muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Další aktuality

11.7.
2020
Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Zámek v Doksech láká na multimediální prohlídkový okruh

Českolipsko a Jizerské hory | Památky
8.7.
2020
#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

#světovéČesko: Valdštejnova Boží voda a léčivé prameny z Lázní Libverda

Českolipsko a Jizerské hory | Lázně a wellness
6.7.
2020
Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Jedna z největších sbírek fuchsií v Česku je opět k vidění v Liberci

Českolipsko a Jizerské hory | Příroda