!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > V Zákupech se chystá tradiční masopust, na mimořádné prohlídky zve zámek i muzeum karnevalových masek

V Zákupech se chystá tradiční masopust, na mimořádné prohlídky zve zámek i muzeum karnevalových masek

Vydáno 19. února 2020 Zážitky
Zákupy chystají na sobotu 22. února 2020 tradiční masopustní oslavy s průvodem maškar a alegorickým vozem - traktorem, jehož dominantou bude (jako každý rok) mědvěd Dřevoušek. Mimo to se však zájemcům mimořádně otevře "zazimovaný" zámek Zákupy a na návštěvu láká také tematické muzeum Eduard Held s expozicí karnevalových masek!

Medvěd na alegorickém traktoru a mimořádné prohlídky zámku

MasopustV sobotu 22. února bude v Zákupech veselo - koná se tu totiž oblíbený masopust. Lidové veselí začne od 13:00 hodin, kdy bude probíhat srocování masek na náměstí Svobody. Ve 14:00 hodin předá maškarám starosta Zákup klíče od města a průvod bude procházet městem v čele s mědvědem Dřevoušem  - ten pojede na alegorickém traktoru. Po celý den budou také probíhat zabijačkové hody v Restauraci v Podzámčí a každá maska v průvodu obdrží zabijačkovou nadílku. Občerstvení na trase je pro malé i velké masky samozřejmě zajištěno.

zámek zákupyU příležitosti masopustu se zvídavým maškarám a ostatním návštěvníkům otevře zazimovaný zámek Zákupy. Zajímá vás, co se děje v zámeckých komnatách v zimě? Chcete vědět, zda je pravdou, že zaměstnanci mají po skončení sezóny volno? Rádi byste nahlédli pod pokličku restaurátorům? Pak je určena tato mimořádná prohlídka zámku přímo vám. Prohlídky začínají v 10.00, 11:00, 12:00, 13:00 a 14:00 hodin, trvají přibližně 30 minut. Na zámu se nyní netopí, proto si nezapomeňte vzít teplé oblečení. Vstupné do zámku bude za 140 Kč, pro děti a důchodce bude stát 100 Kč.
 

Nezapomeňte navštívit zákupské muzeum masopustních masek

masopustní maskyPosledním naším tipem je návštěva originálního Eduard Held muzea, kde uvidíte historii výroby masopustního a karnevalového zboží v Zákupech od roku 1884. I to bude během masopustu otevřené, a to od 9:00 do 16:00 hodin. Navíc se sem podíváte za snížené vstupné 60 Kč, děti a senioři za 30 Kč. Masky budou mít vstup zcela zdarma.

V Zákupech se masopustní a karnevalové masky vyrábí již 130 let a místní firma je poslední firmou v Evropě, která je vyrábí tradičním postupem. Právě proto by se rádi stali součástí národního seznamu nemateriálního dědictví tradiční a lidové kultury. Firma využívá zhruba 2500 předloh, podle kterých masky zpracovává. Ročně zde vyrobí několik tisíc masek, ovšem zakoupíte je výhradně v jejich internetovém obchodě nebo přímo na místě v Zákupech. Odběrateli jsou také města, kulturní spolky či muzea.
Mimořádné zpřístupnění běžně nepřístupného historického provozního zázemí zámku Zákupy

Mimořádné zpřístupnění běžně nepřístupného historického provozního zázemí zámku Zákupy

Mimořádné zpřístupnění běžně nepřístupného historického provozního zázemí zámku Zákupy (kuchyně, prádelna a ledárna).

Eduard Held muzeum v Zákupech - muzeum karnevalových masek

Eduard Held muzeum v Zákupech - muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Další aktuality

12.3.
2020
Centrum Babylon v Liberci zavřelo zábavní parky, iQpark i aquapark

Centrum Babylon v Liberci zavřelo zábavní parky, iQpark i aquapark

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
22.12.
2019
iQlandia a iQpark o Vánocích nezavírají!

iQlandia a iQpark o Vánocích nezavírají!

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky
13.12.
2019
Liberecká iQlandia zve malé vědce na Světlo Vánoc

Liberecká iQlandia zve malé vědce na Světlo Vánoc

Českolipsko a Jizerské hory | Zážitky