!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek v Kuníně se letos zapojí do projektu Rok osvícenské šlechty
Zámek v Kuníně se letos zapojí do projektu Rok osvícenské šlechty
"> "> "> "> ">
Památky

Zámek v Kuníně se letos zapojí do projektu Rok osvícenské šlechty

Vydáno 19. června 2021
Zámek Kunín byl letos přizván do projektu Národního památkového ústavu Rok osvícenské šlechty. Projekt bude prostřednictvím publikací, výstav, expozicí, sociálních sítí a řady doprovodných kulturních a vzdělávacích akcí po celý rok 2021 připomínat nejvýznamnější urozené osobnosti spojené s osvícenstvím a fenomény s nimi spojené. Veřejnost bude seznamována s jejich životy, sídly, zahradami, sbírkami, osobními předměty i událostmi, pokrývajícími celé území zemí Koruny české. Jednou z tváří projektu se stala Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu.

Zámek KunínAutenticky zařízené pokoje zámku nabízí unikátní pohled do venkovského šlechtického sídla, spojeného se zajímavými osudy lidí, kteří je v průběhu staletí obývali. Zajímavostí je, že se jedná o jediný zámek slavného stavitele Hildebrandta v Českých zemích - leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky se spoustou vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínové systémy v celé střední Evropě.

zámek KunínV zámku stojí za vidění Pohostinský pokoj, pokoj zámecké školy s empírovou nástěnnou výmalbou, ložnici, Dětský pokoj, pracovna posledního majitele zámku se zámeckou knihovnou. V dalším podlaží zámku pak Zámecká obrazárna, Lovecký pokoj, Dámský pokoj, Velká jídelna, Hudební a taneční pokoj a Biliárový pokoj. Kostelní chodbou se dostanete  sprůvodcem do Velkého sálu s renesančními portréty členů významného rodu Hohenemsů, bývalé kaple a do Pompejského a Žlutého pokoje s původní empírovou výmalbou a zařízením. Prohlídku završí návštěva zámecké půdy s unikátním barokním komínovým systémem.

Po celý červen vyrážejí prohlídky každou celou hodinu (není-li dle provozních požadavků stanoveno jinak), první prohlídka v 09:00, poslední v 16:00. Maximální počet návštěvníků ve skupině je stanoven na 9 osob. Z tohoto důvodu doporučujeme dohodnout si rezervaci v pokladně předem.

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska má stálou expozici v žerotínském zámku zaměřenou na historii Nového Jičína a výrobu klobouků. Dále spravuje několik dalších muzeí a historických památek, pořádá výstavy i různé kulturní akce.

Nový Jičín

Nový Jičín

Nový Jičín se proslavil jako město klobouků a památek. Nejrůznější pokrývky hlavy všech stylů a tvarů si vyzkoušíte v návštěvnickém středisku, kloboukům jsou rovněž zasvěceny muzejní expozice na novojičínském zámku. Zastavte se také na náměstí s řadou renesančních a barokních domů s podloubími.

Kunín

Kunín

Když se řekne Kunín, většině z nás se vybaví mlékárna a barokní známek. Obec, ještě po druhé světové válce nazývaná Kunvald, leží v Poodří mezi Novým Jičínem a Studénkou. Vynikající základy vzdělání tu získal rodák z nedalekých Hodslavic, historik a spisovatel František Palacký.

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní zámek Kunín s unikátním komínovým systémem

Barokní skvost - jediná zámecká stavba slavného Johanna Lucase von Hildebrandt v Českých zemích - leží pouhých 25 minut po dálnici z Ostravy. V 16 historických pokojích na vás čekají původní zámecké sbírky a vybavení, na zámecké půdě nejpodivuhodnější komínový systém v celé střední Evropě.

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín - první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín - první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Nejznámější obyvatelka zámku v Kuníně, hraběnka Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozená z Harrach-Hohenemsu založila na svou dobu pokrokový vzdělávací ústav. Pojmenovala jej filantropinum a mohly v něm vedle sebe studovat děti všech sociálních vrstev, děti šlechticů i měšťanů, děvčata i chlapci, Němci i Češi. Žáci se učili od rána do večera, a to všem předmětům, podnikali výlety po okolí a otužovali se.

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Další aktuality