Úvod > Aktuality > Památník v Letech u Písku letos vystaví nový model tábora
Památník v Letech u Písku letos vystaví nový model tábora
"> Památník v Letech u Písku letos vystaví nový model tábora "> Památník obetem romského holocaustu je v Letech u Písku už devatenáct let "> Pietní místo je nyní až do ríjna otevreno denne od 9:00 do 17:00 hodin
Památky

Památník v Letech u Písku letos vystaví nový model tábora

  • Vydáno27. března 2014
Nový model původního tábora uvidí letos návštěvníci památníku obětí romského holokaustu v Letech na Písecku. Kromě plastové makety připravili správci areálu ještě jednu novinku – dvě památné lípy, které nechal vysadit Svaz nuceně nasazených. Pietní místo nedaleko Orlíku nad Vltavou je až do října otevřeno denně od 9 do 17 hodin.

Lety u PískuPamátníkem obětí romského holokaustu se stalo nově upravené pietní území, které se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety na Písecku. V období 1942 až 1943 byl letský tábor vězením pro cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku. V nelidských podmínkách tam čekala smrt na 326 mužů, žen a dětí. Dalších 540 vězňů bylo posláno do vyhlazovacího tábora Auschwitz – Birkenau.

Památník obětem romského holocaustu je v Letech u Písku už devatenáct let. Tento rok ale vstoupil teprve do své páté návštěvnické sezony. Ty se počítají od chvíle, kdy pietní místo převzal do správy Památník Lidice a to se tak plnohodnotně zařadilo mezi ostatní památná místa v republice. Tento rok zde byly navíc vysazeny v blízkosti amfiteátru, kde při pietních akcích vystupují různí interpreti, dvě lípy. Zasadila je zde Marie Šupíková, jedna z lidických dětí.

Pietní místo je nyní až do října otevřeno denně od 9:00 do 17:00 hodin.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pietní místo Lety u Písku – památník obětem romského holocaustu

Pietní místo Lety u Písku – památník obětem romského holocaustu

Památníkem obětí romského holocaustu se stalo nově upravené pietní území, které se nachází v místě bývalého pohřebiště cikánského tábora Lety u Písku nedaleko obce Lety.

Další aktuality

29.9.
2022
Podzimní výlovy rybníků 2022

Podzimní výlovy rybníků 2022

Jihočeský kraj | Gurmánská turistika