Úvod > Aktuality > Památník Tomáše Bati zve do svých expozic i na repliku letadala Junkers

Památník Tomáše Bati zve do svých expozic i na repliku letadala Junkers

Vydáno 13. června 2019 Kultura
Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Od června 2019 je otevřen turistům každý den kromě pondělí. V prostoru památníku nechybí ani maketa letadla Junkers F 13, v němž roku 1932 Baťa zahynul. Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu.
Baťův památníkPamátník T. Bati z roku 1933, nejpůsobivější architektonické dílo F. L. Gahury, patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Po rozsáhlé rekonstrukci, která začala na konci roku 2016, opět získal nejen svou původní podobu, ale i účel - připomenutí památky Tomáše Bati. Vnitřní prostor památníku je ponechán v maximální jednoduchosti, která má vyjadřovat kus Baťovi osobnosti jasnost, pravdivost a prostotu. Je rozčleněn pouze sloupy a doplněn jednoramenným schodištěm, vedoucím do mezipatra a druhého patra. Šedesát pět přemístitelných loučových lamp, které jsou zdařilou replikou lamp původních, představují jediné světelné médium v památníku a vytvářejí dojem zářícího krystalu. Autor obnovy památníku Ing. Petr Všetečka zachoval všechny atributy původní stavby.

Letadlo Tomáše BatiV květnu 2019 se do něj vrátila i maketa letadla Junkers F 13, v němž roku 1932 Baťa i s pilotem Jindřichem Broučkem zahynul při své cestě do Švýcarska. Stroj byl vyhotoven v měřítku 1:1, firmou TechProAviation z Olomouce. Jedním z unikátních exponátů jsou i zlaté hodinky Tomáše Bati, které se zastavily v době smrti průmyslníka. Hodinky jsou ve vlastnictví rodiny, ta se je rozhodla věnovat do památníku

Památník Tomáše Bati je až do 30. září otevřen každý den kromě pondělí. Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu. První prohlídka startuje v 10:00, poslední v 17:00, a to výhradně v doprovodu průvodce. Vstupné činí 80 Kč, snížené vstupné vychází na 40 Kč. Kromě oblíbené turistické vizitky si můžete zakoupit i další zajímavé upomínkové předměty.
Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati v bývalém Domě Umění ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Památník Tomáše Bati je otevřen každý den kromě pondělí. Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu. První prohlídka startuje v 10:00, poslední v 17:00, a to výhradně v doprovodu průvodce.