Úvod > Aktuality > Památník Tomáše Bati zve do svých expozic i na repliku letadala Junkers
Kultura

Památník Tomáše Bati zve do svých expozic i na repliku letadala Junkers

  • Vydáno13. června 2019
Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Od června 2019 je otevřen turistům každý den kromě pondělí. V prostoru památníku nechybí ani maketa letadla Junkers F 13, v němž roku 1932 Baťa zahynul. Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu.
Baťův památníkPamátník T. Bati z roku 1933, nejpůsobivější architektonické dílo F. L. Gahury, patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Po rozsáhlé rekonstrukci, která začala na konci roku 2016, opět získal nejen svou původní podobu, ale i účel – připomenutí památky Tomáše Bati. Vnitřní prostor památníku je ponechán v maximální jednoduchosti, která má vyjadřovat kus Baťovi osobnosti jasnost, pravdivost a prostotu. Je rozčleněn pouze sloupy a doplněn jednoramenným schodištěm, vedoucím do mezipatra a druhého patra. Šedesát pět přemístitelných loučových lamp, které jsou zdařilou replikou lamp původních, představují jediné světelné médium v památníku a vytvářejí dojem zářícího krystalu. Autor obnovy památníku Ing. Petr Všetečka zachoval všechny atributy původní stavby.

Letadlo Tomáše BatiV květnu 2019 se do něj vrátila i maketa letadla Junkers F 13, v němž roku 1932 Baťa i s pilotem Jindřichem Broučkem zahynul při své cestě do Švýcarska. Stroj byl vyhotoven v měřítku 1:1, firmou TechProAviation z Olomouce. Jedním z unikátních exponátů jsou i zlaté hodinky Tomáše Bati, které se zastavily v době smrti průmyslníka. Hodinky jsou ve vlastnictví rodiny, ta se je rozhodla věnovat do památníku

Památník Tomáše Bati je až do 30. září otevřen každý den kromě pondělí. Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu. První prohlídka startuje v 10:00, poslední v 17:00, a to výhradně v doprovodu průvodce. Vstupné činí 80 Kč, snížené vstupné vychází na 40 Kč. Kromě oblíbené turistické vizitky si můžete zakoupit i další zajímavé upomínkové předměty.
Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu je možno navštívit vždy ve středu, pátek, víkendy a státní svátky.

Další aktuality

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 11. 2. 2023 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na masopustní obchůzky z obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky cimbálové muziky Soláň s tanečníky souboru Javořina. Po celý den bude hrát dechová hudba Rožnovanka. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů Študlov s pásmem pochovávání basy.
Zlínský kraj | Zážitky

Česko mezi řádky: Hana, Valašské Meziříčí a Alena Mornštajnová

Kdo si přečte román Hana, který napsala Alena Mornštajnová (*1963), už nikdy si v cukrárně nekoupí nadýchaný žloutkový věneček, aniž by si nevzpomněl právě na tuhle knížku. Jak dokázal oblíbený zákusek tragicky zasáhnout do osudů jedné moravské rodiny a zároveň okouzlit tuzemské čtenáře?
Zlínský kraj | Kultura

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.
Zlínský kraj | Památky

S pololetním vysvědčením přijďte zdarma do Zoo Zlín

Dárek pro všechny děti školou povinné připravila k příležitosti pololetního vysvědčení Zoo Zlín. Všichni školáci, kteří dorazí s vysvědčením do zoo od pátku 3. do neděle 5. února, budou mít vstup zdarma. V Zátoce rejnoků panuje „letních“ 27 stupňů, při krmení a hlazení rejnoků rádi odložíte teplé oblečení. Na nevlídné zimní počasí se rychle zapomene i v tropické hale Yucatan, v pavilonu slonů a žiraf.
Zlínský kraj | Příroda