Úvod > Aktuality > Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici

Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici

Vydáno 21. června 2010 Památky
Už zítra, v úterý 22. června 2010 - na den přesně sto let poté, co byla zahájena výstavba Památníku Mohyla míru - otevře Muzeum Brněnska v památníku novou expozici, která naváže na stávající multimediální projekt Bitva tří císařů - Slavkov / Austerlitz 1805. Otevřením nové expozice bude završen dlouholetý projekt muzejní prezentace legendární bitvy u Slavkova (2. 12. 1805).
Ve čtyřech křídlech nově vybudovaného pavilonu - expozičních prostorách, se návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz seznámí s událostmi, které následovaly po slavkovské bitvě, s pomníky, památníky a památnými místy bojiště i s příběhem Mohyly míru, prvního evropského válečného památníku s mírovým posláním. Další část expozice bude věnována „druhému životu“ slavkovské bitvy: historické paměti - kronikám, svědectví, memoárům a historiografii a „slavkovským inspiracím“ - odrazu bitvy a napoleonských válek ve výtvarném umění, literatuře, hudbě, filmu, v užitém umění a řemesle či ve folklórní tradici.

Samostatné téma budou v expozici tvořit ohlas a tradice bitvy, od prvních připomínek, přes meziválečné aktivity jednotlivců, spolků a společností až po novodobé Napoleonské hry: každoroční vzpomínkové akce k výročí bitvy - divácky vděčné rekonstrukce bitevních scén pod kopcem Santon u Tvarožné, které vrcholí pietním aktem u Mohyly míru.

V architektonicky netradičně pojatém muzejním pavilonu, v němž je nová expozice umístěna, najdou návštěvníci i víceúčelový sál, který bude sloužit jako výstavní prostor, přednášková síň či herna pro dětské návštěvníky. Exteriér pavilonu je řešen jako stylizovaný terén bojiště, s průhledy do interiéru a výhledem na reálnou krajinu bitvy.

Více informací:
Památník Mohyla míru
 
Památník je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805“.
Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Další aktuality

25.9.
2020
Na Pohansku se přeneste do doby Velké Moravy

Na Pohansku se přeneste do doby Velké Moravy

Jižní Morava | Památky
18.9.
2020
Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Vydejte se v sobotu na tradiční Pivní pouť v Černé Hoře

Jižní Morava | Gurmánská turistika
17.9.
2020
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jižní Morava | Gurmánská turistika
16.9.
2020
Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Babí léto láká na toulky rozkvetlou Moravou

Jižní Morava | Příroda