Úvod > Aktuality > Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici
Památky

Památník Mohyla míru otevírá novou multimediální expozici

  • Vydáno21. června 2010
Už zítra, v úterý 22. června 2010 – na den přesně sto let poté, co byla zahájena výstavba Památníku Mohyla míru – otevře Muzeum Brněnska v památníku novou expozici, která naváže na stávající multimediální projekt Bitva tří císařů – Slavkov / Austerlitz 1805. Otevřením nové expozice bude završen dlouholetý projekt muzejní prezentace legendární bitvy u Slavkova (2. 12. 1805).
Ve čtyřech křídlech nově vybudovaného pavilonu – expozičních prostorách, se návštěvníci v expozici nazvané Fenomén Austerlitz seznámí s událostmi, které následovaly po slavkovské bitvě, s pomníky, památníky a památnými místy bojiště i s příběhem Mohyly míru, prvního evropského válečného památníku s mírovým posláním. Další část expozice bude věnována „druhému životu“ slavkovské bitvy: historické paměti – kronikám, svědectví, memoárům a historiografii a „slavkovským inspiracím“ – odrazu bitvy a napoleonských válek ve výtvarném umění, literatuře, hudbě, filmu, v užitém umění a řemesle či ve folklórní tradici.

Samostatné téma budou v expozici tvořit ohlas a tradice bitvy, od prvních připomínek, přes meziválečné aktivity jednotlivců, spolků a společností až po novodobé Napoleonské hry: každoroční vzpomínkové akce k výročí bitvy – divácky vděčné rekonstrukce bitevních scén pod kopcem Santon u Tvarožné, které vrcholí pietním aktem u Mohyly míru.

V architektonicky netradičně pojatém muzejním pavilonu, v němž je nová expozice umístěna, najdou návštěvníci i víceúčelový sál, který bude sloužit jako výstavní prostor, přednášková síň či herna pro dětské návštěvníky. Exteriér pavilonu je řešen jako stylizovaný terén bojiště, s průhledy do interiéru a výhledem na reálnou krajinu bitvy.

Více informací:
Památník Mohyla míru
 
Památník je dominantou i přirozeným středem chráněné památkové zóny Slavkovské bojiště. V renovovaném muzejním objektu sousedícím s památníkem mohou návštěvníci zhlédnout netradičně pojatou multimediální expozici „Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805“.
Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika