Úvod > Aktuality > Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě
Kultura

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou nabízí prohlídku expozice zájemcům i v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin.
Strž ČapekPamátník Karla Čapka prožívá další "nekonečnou" sezónu. Poprvé se během zimy otevřel po dokončení modernizace stálé expozice. Nyní se nově pojatá místnost v přízemí věnuje rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka – tedy přibližně do konce první světové války v roce 1918.

Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu, které vás přenesou "na místa činu". Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union. Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevírá multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabízí interaktivní hru. Další část expozice se zaměřuje na jeho vztah ke dvěma osudovým láskám, Olze Scheinpflugové a Věře Hrůzové.
 

Virtuální prohlídka Památníku ve stylu street view

stržS životem a dílem velikánů Čapka, Scheinpflugové a Peroutky seznamuje a k osobní návštěvě jejich venkovského domu zve bezplatná virtuální prohlídka. Jedná se o realizaci ve stylu street view pokročilou technologií 3D skenu. Muzejní expozice prošla za skoro 60 let mnoha proměnami, poslední z nich proběhla mezi lety 2016 – 2021 a výsledek byl hned nasnímán ve 3D. Na vašem displeji či monitoru se tak otevírají vstupní dveře nově zrestaurované verandy, za nimiž vás už vítá trojice dávných hostitelů.

stržV pravo vkročíte do místnosti s aktuální výstavou nebo se vydejte libovolným směrem po třech podlažích expozice. Přistoupit můžete až těsně k Čapkovu pracovnímu stolu či pohodlnému křeslu a projít se také patinou vonící „Peroutkárnou“, do níž se jinak pouze nahlíží. Kompletní interiér Památníku je nafocen opravdu detailně, přečtete si i většinu popisků k unikátním exponátům či fotografiím na zdech. Tím ale dobrodružství z poznávání Strže teprve začíná! V létě 2022 se totiž virtuální prohlídka rozšířila o exteriér budovy. I uprostřed zimy se tak můžete přenést do svěží zeleně a k rozkvetlým záhonkům. Tým Památníku nabídku postupně obohacuje o bonusové materiály jako doplňující texty, fotografie a zajímavé odkazy.
Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Příběh empírového domu ve Strži a slavného českého spisovatele

Když se spisovatel Karel Čapek v srpnu 1935 oženil s Olgou Scheinpflugovou, přítel Václav Palivec, bratr Čapkova švagra, básníka Josefa Palivce, jim věnoval neobvyklý svatební dar: k doživotnímu užívání dostali půvabný dům ve Staré Strži u Dobříše. Nikdo netušil, že tu stráví pouhé tři roky.

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Z hlavního města je to necelá hodinka cesty. Skoro každý už toto místo aspoň jednou navštívil. Jezdí se sem na rodinné výlety a nejeden mladý pár zde strávil romantický víkend. Je ale dost možné, že to nejzajímavější jste po cestě přehlédli!

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Romantické výletní tipy za příběhy šťastných lásek

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na zamilované výlety po stopách idylicky žijících párů. Čekají na vás panovníci i následníci trůnu, poslední rakouský císař i slavný spisovatel!

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.

Dobříš

Dobříš

Do Dobříše, města na úpatí Brd jihozápadně od Prahy, se jezdí na výlety především kvůli rokokovému zámku s francouzskou zahradou a anglickým parkem. Díky krásným a rozsáhlým lesům láká okolí Dobříše také turisty a milovníky cyklistiky, navíc tu narazíte na stopy známého spisovatele K. Čapka.

Po stopách českých spisovatelů

Po stopách českých spisovatelů

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte si knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů.

Další aktuality

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty

Jarní poutě 2024: Matějská, Sedlecká, Dobrovodská či Řípská

Jaro je na spadnutí a s ním i oblíbené jarní poutě. Pražská Matějská začíná již poslední únorovou sobotu, dlouho na sebe nenechají čekat ani velikonoční poutě Sedlecká v Kutné Hoře a jihočeská v Dobré Vodě. Dubnový výlet na Říp spojte s Řípskou poutí a za květnového sluníčka si užijete pouť ve Žďáru nad Sázavou.
Středočeský kraj | Zážitky

Objevte zimní Křivoklát: jeden z nejstarších a nejvýznamnějších hradů je otevřen i v únoru

Již patnáctým rokem se na hradu Křivoklát konají prohlídky v zimních měsících. Po celý únor a březen je hrad Křivoklát otevřený během víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
Středočeský kraj | Památky

Sbírka slánek ve Slaném je jednou z největších na světě

Je vidět, že bez soli to zkrátka opravdu nejde. A zvlášť ve Slaném, kde vznikla roku 2011 originální velká sbírka slánek. Díky ochotným dárcům z Česka i zahraničí se sbírka rychle rozrůstá a v současné době čítá zhruba již 4200 exponátů. Darované skvosty jsou vystaveny v prostorách slánského Infocentra Pod Velvarskou bránou.
Středočeský kraj | Kultura

10 tipů, kam na výlet v Kolíně a okolí

Kolínu se díky místním židovským památkám přezdívá „Jeruzalém na Labi“. Z výšky si královské město lze prohlédnout z rozhledny Vodárna, vzniklé z bývalé vodárenské věže, anebo ze středověké věže Práchovna. V blízkém parku jsou k vidění sochy medvědů ze známé pohádky Potkali se u Kolína. Dominantou města je honosný chrám sv. Bartoloměje od Petra Parléře. Unikátní zákoutí v historickém centru města představuje Bartolomějské návrší, které nabízí neobvyklé pohledy na nejcennější kolínské památky. K návštěvě láká zdejší kostnice s bohatou ornamentální výzdobou i budova bývalé farní školy s interaktivní expozicí. Z místní zvonice se naskýtají krásné výhledy do daleka.
Středočeský kraj | Památky

V Příbrami v sobotu nastane masopustní veselí

Hornické muzeum Příbram pořádá v sobotu 17. února 2024 tradiční masopustní průvod a lidovou veselici v prostředí historických báňských objektů. Přijďte si užít masopustní průvod, rej masek a žertovné masopustní scénky v prostředí hornických Březových Hor! Na přípravě této lidové veselice muzeum již 21. rokem spolupracuje se Sborem dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají 98 let.
Středočeský kraj | Kultura

Církevní řády: noční vigilie, práce a latinské mše s cisterciáky

Silentium, tedy přísné noční mlčení, vstávání ve tři čtvrtě na tři ráno a vzápětí ve tři hodiny noční vigilie, to je jen část denního řádu, který se už dlouhá staletí udržuje v cisterciáckém opatství Naší milé Paní ve Vyšším Brodě. Z celé řady cisterciáckých klášterů v Česku dnes zbyl jako jediný fungující mužský klášter.
Středočeský kraj | Památky