Úvod > Aktuality > Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě
Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě
"> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

  • Vydáno17. ledna 2022
V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou prošla na přelomu roku obměnou stálé expozice a zájemcům nabízí prohlídku i nyní, v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin.
Strž ČapekNa přelomu roku Památník Karla Čapka završil modernizaci stálé expozice. Nově pojatá místnost v přízemí se věnuje rodinným kořenům, dětství a mládí Karla Čapka – tedy přibližně do konce první světové války v roce 1918. Panely a vitríny předkládají poutavý životní příběh formou výstižných citátů ze vzpomínek samotného umělce, jeho sourozenců i přátel. Celkový dojem umocní zajímavé fotografie, mapy, ale třeba i pohlednice z autentických míst Čapkova pobytu, které vás přenesou "na místa činu". Výtvarné řešení expozice vychází z osobitého díla spisovatelova bratra Josefa a návštěvníky uvede i do prostředí legendární kavárny Union.

Novou dimenzi barvitého světa Karla Čapka otevírá multifunkční informační kiosek s dotykovým displejem, který nabízí interaktivní hru, kvíz pro dětské návštěvníky, jímž je provede virtuální figurka čapkovského robota. Další část výstavy se zaměřuje na jeho vztah ke dvěma osudovým láskám, Olze Scheinpflugové a Věře Hrůzové.
 

Virtuální prohlídka Památníku ve stylu street view

stržSe životem a dílem velikánů Čapka, Scheinpflugové a Peroutky seznamuje a k osobní návštěvě jejich venkovského domu nově zve bezplatná virtuální prohlídka. Novinka roku 2022 ve stylu street view je realizovaná pokročilou technologií 3D skenu. Muzejní expozice prošla za skoro 60 let mnoha proměnami, před několika týdny se završila pětiletá kompletní modernizace – a výsledek byl hned nasnímán ve 3D. Na vašem displeji či monitoru se tak otevírají vstupní dveře nově zrestaurované verandy, za nimiž vás už vítá trojice dávných hostitelů.

stržVpravo vkročíte do místnosti s aktuální výstavou o původu slova ROBOT (do 31. března 2022), nebo se vydejte libovolným směrem po třech podlažích expozice. Výjimečně můžete přistoupit až těsně k Čapkovu pracovnímu stolu či pohodlnému křeslu a projít se také patinou vonící „Peroutkárnou“, do níž se jinak pouze nahlíží.

Kompletní interiér Památníku je nafocen opravdu detailně, přečtete si i většinu popisků k unikátním exponátům či fotografiím na zdech. Tím ale dobrodružství z poznávání Strže teprve začíná! V létě se totiž virtuální prohlídka rozšíří o exteriér budovy a zahradu tonoucí ve svěží zeleni, tým Památníku bude nabídku postupně obohacovat o bonusové materiály jako doplňující texty, fotografie a zajímavé odkazy.
 

Cesta do hlubin robotovy duše

robotAktuálně ve vile probíhá výstava Cesta do hlubin robotovy duše, připravená ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka v níž se poprvé objevilo dnes už mezinárodně užívané slovo robot. K vidění jsou také unikátní dobové fotografie například z Knihovny Kongresu USA, zajímavá knižní vydání R.U.R. či programy divadelních inscenací: například té z roku 1942 z Anglie, jejíž program upozorňuje diváky, že představení pokračuje i v případě ohlášeného náletu německých bombardérů.
Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Další aktuality

19.8.
2022
Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Skanzen v Kouřimi rozveselí dožínky

Středočeský kraj | Kultura
18.8.
2022
Vyjeďte si parníkem na Mělník

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Středočeský kraj | Zážitky
17.8.
2022
Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

Noc na Kačině nabídne netradiční zážitky

Středočeský kraj | Zážitky
16.8.
2022
Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

Kutná Hora přivítá Veteran rallye a srpnové hodování

Středočeský kraj | Zážitky