Úvod > Aktuality > Zapomenuté památky: znáte horskou synagogu v Hartmanicích?
Zapomenuté památky: znáte horskou synagogu v Hartmanicích?
"> "> "> Památník v Hartmanicích "> "> Památník v Hartmanicích přibližuje život Čechu, Židů a Němců na Šumavě "> "> V podkroví synagogy je zobrazena historie hartmanické židovské obce
Památky

Zapomenuté památky: znáte horskou synagogu v Hartmanicích?

  • Vydáno11. října 2021
Jestli nevíte, kam vyrazit nejen za deštivého počasí a zajímáte se o osudy židovské menšiny a o historii života na Šumavě, pak určitě navštivte horskou synagogu v Hartmanicích. K zajímavostem patří mimo jiné i to, že se jedná o nejvýše položenou synagogou v České republice. Najdete zde několik výstavních celků, přibližujících život Čechů, Židů a Němců na Šumavě, pravidelně se zde konají různé kulturní akce – koncerty, divadelní představení, výstavy a přednášky.
Synagoga HartmaniceMuzeum se nachází v unikátních prostorách zrekonstruované horské synagogy z 19.století, nejvýše položené v Čechách. Na obnovené ženské galerii je umístěna stálá expozice Spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Vztahy mezi odlišnými národnostními i náboženskými skupinami jsou dokumentovány na historických fotografiích a dokumentech. Expozice vás provede šumavskou historií od jejího osídlení, přes vrcholné období rozkvětu řemesel a turistiky až po pád vzájemného soužití, způsobený nacismem a komunismem. Najdete zde i příběhy konkrétních lidí zasazené do historických a politických souvislostí, expozice se nevyhýbá ani ožehavým tématům jako je perzekuce Židů za II. světové války, vysídlení Němců po roce 1945 nebo dopad železné opony na Šumavu. Jako červená nit se expozicí vine historie Hartmanic.

Synagoga HartmaniceV podkroví synagogy je zobrazena historie hartmanické židovské obce, osud synagogy i průběh její záchrany. Raritou jsou vystavené faksimile korespondence nacistických úřadů v Hartmanicích týkající se konfiskace synagogy a majetku místní židovské obce stejně jako dokumenty o pochodu smrti, který na konci II. světové války prošel Hartmanicemi. Dále jsou zde umístěny desítky starých fotografií Šumavy ze sbírky Pavla Scheuflera. Jsou na nich zachyceni zdejší obyvatelé při každodenních činnostech, jejich domovy i šumavská příroda před více než sto lety.
 

Zapomenuté osudy zaniklých šumavských vesnic

hartmaniceDalší expozice přibližuje Vesnice na Šumavě zlikvidované po roce 1948 – po nástupu komunistického režimu byla na Šumavě systematicky zlikvidována většina vesnic, osad i samot, které byly v pásmu několika kilometrů od hranic s Německem. Mezi nimi byly i vesnice, v nichž dříve žily stovky obyvatel. Připomínkou těchto sídel je v přízemí synagogy umístěná výstava dvojic fotografií Blanky a Honzy Reichardtových, které ukazují místa, jak vypadala před rokem 1948 a jak vypadají nyní. Polohu zlikvidovaných vesnic dokumentuje ortofotografická mapa.

Synagoga je v říjnu otevřena od středy do neděle, a to ve středu, čtvrtek, pátek a sobotu od 9:00 do 17:00, v neděli pak od 10:30 do 17:00 hodin. Vstupné je 60 korun.