Úvod > Aktuality > Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

  • Vydáno19. listopadu 2021
Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Od letošního roku je to vůbec poprvé, kdy bude památník možné navštívit i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý víkend od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2021 až do konce března 2022.
památník DvořákNovorenesanční zámeček obklopený parkem a jezírky je výjimečným místem, kde se historie propojuje s uměním, krásou a přírodou. Byla to ostatně příroda, která sem Antonína Dvořáka – spolu s pozváním hraběte Kounice – kdysi přilákala. Pro skladatele, který sem jezdil více než dvacet let, byly procházky po okolí oblíbeným rituálem. Vstával brzy ráno a chodíval na mši do sousední vesnice Třebsko, kde také v místním kostele hrával na varhany. Další procházky pak následovaly odpoledne. Navíc během chůze komponoval. Bez papíru a tužky, jak se na geniálního skladatele sluší. Kousek od zámečku je jezírko, které ho inspirovalo ke složení opery Rusalka.

Ti, kdo nyní přijdou do památníku, se mohou projít po okolí podobně, jako kdysi slavný skladatel. Ve stálé expozici, umístěné v zámečku, se pak mohou seznámit s Dvořákovou osobností a jeho dílem. V zimě nově i o víkendech. Památník ve Vysoké u Příbramě je otevřen o sobotách a nedělích od 10:00 do 15:00 hodin, vstupné stojí 50 Kč. Zavřeno bude jen několik dní o Vánocích, a to 23. – 31. prosince 2021 a 1. ledna 2022.
 

Budoucí procházka se slovem i hudbou

Antonín DvořákNovou otevírací dobou změny v Památníku ale nekončí. Do budoucna se plánuje, jak skladatele návštěvníkům přiblížit novou formou. Uvažuje se o hudebně-výtvarných venkovních instalacích nebo o zážitkové trase na principu rozšířené reality. Dvořák ve Vysoké pobýval na více místech. Putování po jeho stopách by v Památníku chtěli návštěvníkům nabídnout pomocí mobilní aplikace. A podle toho, kde by se zrovna nacházeli, zazněl by jim ve sluchátkách určitý text či hudba. Cesta Vysokou by tak měla určitý příběh, stala by se hrou a dávala lidem možnost vlastní volby.

Pro děti se na příští rok chystají nejrůznější workshopy a lektorované programy ušité jim na míru. Vylepšením by měla být i znovu otevřená kavárna v budově Sládkovny u hlavní brány. Po procházce parkem, kde je více než 1500 stromů, návštěvníci určitě ocení dobrou kávu za poslechu Dvořákovy hudby. Přístup do parku zejména lidem z bezprostředního okolí by měla časem usnadnit i nová branka v plotu.
 

130 let od Ameriky a Rusalka po sedmdesáti letech

Rusalčino jezírkoNa jaře roku 2022 chystá Památník Antonína Dvořáka společnou výstavu s dalšími příspěvkovými organizacemi Středočeského kraje – s Památníkem Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše a s Muzeem T.G.M. Rakovník. Výstava ukáže vztah významných kulturních a uměleckých osobností ke Spojeným státům. Ve Vysoké u Příbrami ti bude samozřejmě Antonín Dvořák, ale také spisovatel Josef Václav Sládek, který ve Vysoké obdobně jako Dvořák často pobýval. V roce 2022 to navíc bude 130 let, co se skladatel poprvé vydal do Ameriky.

Nejočekávanější akcí příštího roku by však mělo být uvedení opery Rusalka v červnu 2022. Rusalka se ve Vysoké naposledy hrála v 50. letech 20. století. Opera by se měla odehrávat na různých místech v parku a připomínat velkou zahradní slavnost.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka i nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Zámecký areál je otevřen celoročně.

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka

Rusalčino jezírko se nachází v rozlehlém lese, asi 400 m od zámku ve Vysoké u Příbramě. Často k němu chodíval Antonín Dvořák, jemuž jezero vzniklé po těžbě rašeliny bylo velkou inspirací k jeho nejznámější opeře Rusalka.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky