Úvod > Aktuality

Aktuality Ústecký kraj

Lákají vás mosty, lávky, vodojemy, rozhledny, železnice, přehrady a další technické památky? Z nepřeberného množství na portálu Kudy z Nudy si vybere opravdu každý. Tatínky jistě nadchne letecké muzeum v Kunovicích, děti potěší dobrodružná projížďka parním vlakem na některé z mnoha tratí v celém Česku a maminky si mohou odpočinout u zpívající fontány v Mariánských Lázních. A pro ty nejodvážnější tu máme technické památky jako protiatomové kryty, nacistické podzemí nebo bývalé celnice, které vám zaručeně zvednou hladinu adrenalinu v krvi.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Ústecký kraj? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Věda a historie není nuda: Masarykova zdymadla u Ústí nad Labem, jedno ze stovkových výročí roku 2023

Právě před sto lety v roce 1923 se u Ústí nad Labem začala stavět Masarykova zdymadla. Stavba největšího a nejmodernějšího vodního díla předválečného Československa trvala třináct let, po dokončení dokonce šlo o největší stavbu svého druhu v Evropě. Zdymadlo si můžete prohlédnout shora, zdola z řeky, a dokonce přes něj vede i turistická trasa.
Ústecký kraj | Památky

Železniční depozitář technického muzea v Chomutově uvítá první letošní návštěvníky

Železniční depozitář Národního technického muzea, ve kterém je k vidění na 100 kolejových vozidel, bude v roce 2023 otevřen od 6. dubna do 29. října, většinou od pátku do neděle od 9 do 17 hodin a o státních svátcích. Mezi 26. červnem a 3. zářím bude depozitář otevřen od úterý do neděle. Všichni zájemci o dopravní techniku, dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, tak mohou navštívit prostory, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea. V Železničním depozitáři v Chomutově letos realizují opravu za účelem zkvalitnění prostoru pro uložení sbírky, pro návštěvníky tedy bude za snížené vstupné přístupná jen první polovina bývalého depa.
Ústecký kraj | Památky

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet k přehradě Fláje a do vánočního města Seiffen

Vydejte se s portálem Kudy z nudy až na vrcholky Krušných hor k přehradě Fláje, která jako jediná u nás nabízí pravidelné prohlídky vnitřku hráze – a to dokonce i v zimě! Kromě toho vás zavedeme k téměř neznámému přestěhovanému kostelu, ukážeme vám místo, odkud se otvírá krásný výhled na přehradu shora, a nakonec se na skok podíváme do vánočního městečka Seiffen k sousedům do Německa.
Ústecký kraj | Památky

Zapomenutné skvosty: udělejte si výlet k Chřibskému akvaduktu

V hlubokém údolí Chřibské kamenice pod městem Chřibská se nachází unikátní technická památka, která však zatím není turistům příliš známa. Jedná se o Chřibský akvadukt, nejzachovalejší součást důmyslného technického díla, někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské.
Ústecký kraj | Památky

Do chomutovského železničního depozitáře vás o víkendu sveze parní vlak

Užijte si tradiční letní železniční akci Z Muzea do muzea. Z Lužné u Rakovníka bude v sobotu 21. srpna vypraven historický vlak a umožní tak příznivcům železnice navštívit obě železniční muzea v jednom dni. Vlak bude tažen lokomotivou 477.043 „Papoušek“, která dorazí do Železničního depozitáře NTM do Chomutova za dalším „Papouškem“ 477.060, který je součástí našich sbírek. Vlak po přibližně 2,5 hodinové pouze poté vyrazí zpět do Lužné.
Ústecký kraj | Památky

U Dolského mlýna se setkáte opět se starými řemesly

U Dolského mlýna v národním parku České Švýcarsko proběhne opět týden věnovaný lesním řemeslům bude doprovázen řadou dalších akcí. Zhlédnout zde můžete výstavy věnované Dolskému mlýnu a lesním řemeslům, ale také praktické ukázky výroby dřevěných šindelů, potaše či pazourkových nástrojů. V první části programu bude na Dnech řemesel k vidění postup pálení milíře a dehtařská pec, kovářské řemeslo nebo pečení chleba.
Ústecký kraj | Památky

#světovéČesko a Ústecký kraj

Když se vydáte na severozápad, už zdálky vás přivítá snové údolí Labe zvané Porta Bohemica a okolní hory, kopce a skály. Při pohledu na špičaté vrcholky vyhaslých sopek s jejich nekorunovanou královnou Milešovkou se ani #světovéČesko neubránilo všetečné myšlence, zda se v jejím nitru přece jenom dosud neukrývají poslední plamínky života – třeba jako ve vulkánu Pico de Teide na Kanárských ostrovech, který se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá: sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.
Ústecký kraj | Památky

Železniční depozitář NTM Chomutov zve na výstavu a jízdy vozem Komarek

Při příležitosti oslav výročí 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku připravilo muzeum v Železničním depozitáři NTM Chomutov výstavu „Chomutov ve století páry“. O víkendu 3. a 4. října 2020 oslavy výročí doprovodí jízdy parního motorového vozu Komarek z roku 1903, který bude vozit návštěvníky depozitáře v jeho areálu.
Ústecký kraj | Památky

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

Lanovka na Komáří hůrku v Krušných horách toho pamatuje opravdu hodně: poprvé se rozjela 25. května 1952. Jezdí dodnes a jako jediná svého druhu na světě se dokonce se dočkala zařazení mezi chráněné technické památky. Čeká vás jízda v jedinečném retro stylu, krásné výhledy a také spousta zajímavostí v nejbližším okolí.
Ústecký kraj | Památky

Podkrušnohorské muzeum v Mostě otevírá v březnu expozice rudného dobývání

Podkrušnohorské technické muzeum v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Atmosféra autentického hlubinného dolu, v němž se muzeum nachází, podtrhuje vystavené historické exponáty. Muzeum umožňuje návštěvníkům mimo jiné "fárání" do uměle vytvořené štoly. Expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností. Nová muzejní sezóna začne už v neděli 1. března 2020.
Ústecký kraj | Památky

Štola Lehnschafter bude o víkendu otevřená

Prohlídková štola Lehnschafter je jedno z nejrozsáhlejších a nejstarších důlních děl ve svazích krušnohorské obce Mikulov. Otevřená je i během zimy, a to vždy o víkendu, tedy od soboty do neděle, se vstupy v 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 hodin.
Ústecký kraj | Památky

Švestková dráha zahájila každodenní provoz – sveze vás z Litoměřic do Mostu

Na Švestkovou dráhu, vedoucí malebnou krajinou Českého středohoří, se 15. prosince 2019 vrátil každodenní železniční provoz. Společnost AŽD totiž zahájila v objednávce Ústeckého kraje linku U10 Litoměřice horní nádraží – Most. Stalo se tak po dvanácti letech od doby, kdy na tehdy zastaralé a pomalé trati vlaky přestaly jezdit.
Ústecký kraj | Památky