Úvod > Aktuality

Aktuality Celá ČR

Jak se dříve žilo a bydlelo? Čím si naši předkové vydělávali na živobytí, co si oblékali nebo jak si krátili dlouhou chvíli, nám ukazují právě lidová architektura a skanzeny. Poznejte mnohaleté tradice nebo dávno zapomenuté recepty a vydejte se na výlet za poznáním. Naučte se péct čerstvý kváskový chléb v originální nefalšované peci, vyzkoušejte si mletí mouky, tlučení másla nebo vyřezávání drevěných hraček. Lidová architektura a skanzeny jsou hodnotným odkazem našich předků, od kterých se toho máme stále hodně co naučit. A začít můžete třeba tím, že navštívíte jeden z našich aktuálních výletních tipů.

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou. na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
Kraj Vysočina | Památky

Stylové bydlení ve skalách a na skalách: skalní byty, hrady a tajemný Krvomlýn

Dovedete si představit, jak se žilo (anebo jak byste vy sami dokázali žít) v obydlí ne nepodobném jeskyni, které bylo vytesáno přímo do skály? Na první poslech to zní víc než romanticky, ale když přijde na praktické otázky, jako je neustálý chlad, nedostatek místa anebo napojení na elektrickou a vodovodní síť, začne brát romantika rychle za své. A kde si své představy o skalním bydlení můžete porovnat se skutečností? To vám prozradí Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Jaro na vsi – skanzen v Přerově nad Labem zve k návštěvě tradiční výstavy

Jako každoročně i letos otevírá Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem návštěvnickou sezónu tradiční zvykoslovnou výstavou „Jaro na vsi“, v pořadí po jednatřicáté. Velikonoční zvyky a jarně vyzdobené chalupy jsou k vidění od soboty 16. března do neděle 7. dubna 2024.
Středočeský kraj | Památky

Máte rádi lidové zvyky? Národní muzeum v přírodě zve na velikonoční program

Národní muzeum v přírodě ožije v nadcházejících týdnech pestrými velikonočními pořady. Jednotlivá muzea představí nejen obecně známé velikonoční zvyky a tradice, ale zároveň i specifika svých regionů. Návštěvníkům navíc umožní nahlédnout i do církevní symboliky velikonočních svátků. Všichni milovníci tradiční lidové kultury jsou zváni do Zubrnic, na Veselý Kopec, do Betléma u Hlinska, Rožnova pod Radhoštěm anebo hanáckých Příkaz.
Památky

Pohádkové památky: 50 skanzenů a roubenek, které najdete u nás v Česku

Máte rádi atmosféru starých časů? Přemýšlíte o tom, jak se žilo kdysi dávno, za časů našich prababiček? Skočit do historie rovnýma nohama lze návštěvou krásných skanzenů, kterých máme v Česku požehnaně. Nejen, že si prohlédnete chalupy a stavení z minulých staletí, ale díky zajímavým programům proniknete do dávných rituálů, poznáte staré lidové zvyky, nahlédnete pod pokličku starým řemeslům a leckde dokonce ochutnáte i stylové dobroty.
Památky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Kam v únoru na poslední masopusty? Užijte si zábavu na tradičních akcích!

Masopust je svátkem hojnosti, radosti, dobrého jídla, pití a zábavy. Ač jeho tradice sahají až do pohanských předkřesťanských dob, dodnes k němu patří rozverné průvody masek, magické lidové obřady a fantastické pověry ohledně příští úrody. Na portálu Kudy z nudy vám poradíme, kde zažijete masopustní zábavu jako ze starých časů!
Památky

Betlém vánoční přiblíží lidové zvyky ještě do neděle 7. ledna

Soubor lidových staveb Vysočina je největším zařízením tohoto druhu v Čechách. Jednotlivé expozice nenaleznete na jednom místě, ale shlédnout je můžete na Veselém Kopci, ve Svobodných Hamrech a v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Vánoční výstava je v Hlinsku otevřena až do 7. 1. 2024. Výstava je ve všech roubených objektech, uvidíte lidové betlémy i unikátní mechanický Frintův betlém.
Pardubický kraj | Památky

Tradiční obchůzku Tří králů a zpívání koled nabídne skanzen v Kouřimi

V souladu s lidovou tradicí připravili v Muzeu lidových staveb v Kouřimi obchůzku Tří králů a zpívání koled na konci vánočního období. Přijďte v sobotu 6. ledna do kouřimského skanzenu a rozlučte se s Vánoci.
Středočeský kraj | Památky