Úvod > Aktuality

Aktuality Praha

Archeologie je věda studující minulé lidské společnosti prostřednictvím nálezů jejich ostatků a výtvorů. Nejedná se ale o žádnou nudu, nýbrž o dobrodružnou práci v terénu, kterou si nyní můžete vyzkoušet i vy. Navštivte například známý archeopark v Pavlově, prohlédněte si jedinečné paleolitické sídliště a naučte se něco nového o životě našich předků v době lovců mamutů. Tajemství archeologie vám odhalí také magická opidia a hradiště nebo Menhiry a další kamenné megalitické stavby, které představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Kudy z nudy vás vezme na výlet za poznáním. Vyberte si jedno z námi aktuálně doporučovaných míst.
Zajímá vás aktuální dění v regionu Praha? Na portálu Kudyznudy.cz najdete tisíce novinek a tipů kam zrovna vyrazit. Prohlédněte si, co se právě odehrává ve světe kultury, památek, zážitků a turistiky. Stačí si jen vybrat z nepřeberného množství aktualit.

Archeologický park Liboc zve na podzimní středověkou slavnost

V sobotu 21. října 2023 se na mnoha místech slaví Mezinárodní den archeologie. Do oslav se zapojil i Archeopark v pražské Liboci, který pořádá Podzimní středověkou slavnost, letos s podtitulem "Pocta Václavovi IV.". Program se v archeoparku koná od 13:00 do 17:00 hodin.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: Karlův most, Karlštejnská kapitula a lázně Karlovy Vary slaví 666 let

Satanovo číslo, označení Antikrista, symbol zla či číslo šelmy: taková označení platí pro číslo 666. V roce 2023 ale slavíme několik výročí s pověstnými třemi šestkami: 666. lázeňskou sezonu zažívají Karlovy Vary, Karlův most i Karlštejnská kapitula. Připomeňte si zajímavé historické milníky s Kudy z nudy!
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: když Karel IV. psal zákony aneb Karolínský majestát / Maiestas Carolina

Byl podzim 1350 a český král Karel IV. zmizel ze světa. Kronikář mlčeli a jen hrstka věrných věděla, co se děje. Co se stalo dnes už víme i my: král se léčil po zranění v turnajovém klání. Ovšem nebyl by to Karel, kdyby dlouhé měsíce zotavování nevyužil k práci. Současní historikové předpokládají, že právě v té době vznikl kodex Maiestas Carolina neboli Karolínský majestát.
Praha | Památky

Výstava korunovačních klenotů na Hradě byla prodloužena!

U příležitosti 30. výročí vzniku České republiky byly pro veřejnost vystaveny České korunovační klenoty. Výstava se setkala s mimořádným ohlasem veřejnosti a prezident republiky rozhodl o jejich mimořádném prodloužení! Podívat se na nejcenější státní poklad můžete do úterý 24. ledna 2023 v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Zajímavostí je, že korunovační klenoty jsou stejně jako v roce 1929 vystaveny v původní vitríně navržené architektem Josefem Gočárem.
Praha | Památky

Bastiony, brány a věže... Znáte pražské hradby a opevnění?

Praha byla sevřena důkladným opevněním již od raného středověku a průchod umožňovalo jen sedm bran. Ve 13. století chránily Staré Město a Malou Stranu velkolepé gotické hradby s vysokými věžemi, Karel IV. pak dal obehnat Nové Město jednodušší zdí vedoucí od Vyšehradu až k Poříčí, v níž byly umístěny čtyři brány a 19 vysokých věží. Hradby byly posilovány za třicetileté války i Napoleona. Na konci 18. století již rozrůstající se Praze nestačil omezený prostor mezi opevněním, a navíc se změnil i způsob válčení. Proto bylo roku 1874 rozhodnuto o jejich postupném zbourání. Přesto na mnoha místech nalezne pozorné oko pozůstatky kdysi mohutného opevnění Prahy, ať už z dob středověku anebo z barokních časů, kdy byly budovány hliněné bastiony a citadely. Kam se za těmito relikty vydat vám poradí Kudy z nudy.
Praha | Památky

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?
Praha | Památky

V pražských Lysolajích najdete největší skulpturu nosorožce na světě

Na doposud zanedbaném území v jižní části Lysolají na Praze 6 vyrostl, v prostoru bývalé Denkrovy pískovny, nový veřejný sportovní areál, který má být centrem volnočasových aktivit nejen pro obyvatele Lysolají, ale i pro návštěvníky z okolních městských částí. „Patronem“ revitalizovaného území se stala skulptura pravěkého nosorožce srstnatého, která je podle jejích autorů Romana Švejdy a Lukáše Gavlovského největší sochou nosorožce na světě. Právě v Lysolajích se v minulosti našly kosterní ostatky tohoto pravěkého zvířete.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: 400 let od popravy 27 českých pánů na Staroměstském náměstí

Pondělí 21. června 1621, pět hodin ráno. Na Staroměstské radnici v Praze odtikávají poslední minuty a hodiny života vůdcům stavovského povstání proti císaři. Je jich osmadvacet, jeden z nich překvapivě dostane milost. Od nejděsivější hromadné popravy, jakou Praha do té doby nezažila, letos uplyne rovných 400 let.
Praha | Památky

#světovéČesko a Betlémská kaple v Praze: zapomenutá a obnovená na středověkých základech

Betlémská kaple v Praze sice vypadá jak vystřižená ze středověku, ale ve skutečnosti je stará jen několik desítek let. Také jste si dosud mysleli, že jde o autentický prostor, kde kázal Mistr Jan Hus? Kdepak, všechno je jinak, slavnostně otevřená byla až v roce 1954. Vznikla ale na stejném místě jako stará Betlémská kaple, místo, kde byly v 15. století položeny základy českého reformního hnutí.
Praha | Památky

7 věcí, které nevíte o… láskách a vášních Přemyslovců

Kdy jindy se podívat do soukromí českých panovníků než právě teď? Je tu máj, lásky čas, a také nejlepší čas pro seznámení s domácnostmi přemyslovských knížat a králů. A samozřejmě královen a kněžen, mezi nimiž najdeme ženy urozené i prosté, mladé i staré, manželky, matky, vdovy i řeholnice, zapuzené i hýčkané, povolné i takové, které svůj osud pevně držely v rukou a nepustily.
Praha | Památky

V Příběhu Pražského hradu je nově vystavena konzervovaná zbroj sv. Václava

Přilba, zbroj a meč sv. Václava (součást Chrámového pokladu) byly v poslední době podrobeny rozsáhlému průzkumu a také byly nově konzervovány. Meč je prezentován ve stálé expozici Pokladu, přilba v Příběhu Pražského hradu. Nyní se do Příběhu Pražského hradu vrací i zbroj, která je umístěna společně s přilbou ve vitríně věnované hlavnímu českému patronovi.
Praha | Památky