Úvod > Aktuality > Památky Zlínského kraje jsou o Velikonočních svátcích otevřeny
Památky Zlínského kraje jsou o Velikonočních svátcích otevřeny
"> "> ">
Památky

Památky Zlínského kraje jsou o Velikonočních svátcích otevřeny

  • Vydáno15. dubna 2019
Hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Kroměříž a zámek Vizovice připravily na Velikonoční svátky řadu kulturních akcí – výstavy a výzdoby interiérů aranžmá s jarní a velikonoční tématikou, doprovodné kulturní programy, komentované prohlídky a další.

Tradiční Velikonoce na Buchlově

Hrad BuchlovTradiční Velikonoce na hradě Buchlově proběhnou v neděli 21. a v pondělí 22. dubna od 10:00 do 15:00 hodin. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program.

V loveckém salonku budou připraveny ukázky technik zdobení kraslic – malérečky (neděle i pondělí) a nebudou chybět ani  ukázky řemesel – přadlena, paličkování, středověké pletení vlny. Součástí Velikonoc bude také malý řemeslný jarmark a dětská dílna, kde na nejmenší návštěvníky čeká zdobení vajíček a perníků, stloukání másla pod vedením tetek z Ježova (jen neděle), pletení pomlázek (neděle) nebo košt vína v hradní vinárně (cimbálová muzika Oškoruša a Hudci z kyjova).

Taneční vystoupení zajístí Porta Temporis a šermířské vystoupení obstará skupina Taurus. Navíc se můžete těšit na aranžmá jarních květin v prohlídkové trase.
 

Buchlovice zaplaví tulipány

buchloviceSvátky jara můžete prožít i na zámku v Buchlovicích, a to hned od 2. dubna, kdy máte možnost zhlédnout již 8. ročník oblíbené výstavy řezaných tulipánů – Tulipománie, která bude přístupná od 19. do 22. 4. 2019. Výstavu můžete navštívit denně od 9:00 do 16:00 hodin.

K vidění bude opět na 50 druhů řezaných tulipánů včetně vzácného typu žíhaných Rembrandtových tulipánů. Během velikonočního víkendu včetně pondělí, budou prohlídkové místnosti zámku vyzdobeny aranžmá z tulipánů a dalších jarních květin.
 

Arcibiskupský zámek a prohlídky Květné zahrady

KroměřížK návštěvě zve také Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Kromě prohlídek reprezentačních sálů, zámecké obrazárny, věže, Mincovny, Vodárny či Orlovny, mohou návštěvníci zažít komentované prohlídky Květné zahrady, které proběhnou v sobotu, v neděli a v pondělí vždy v 11 a ve 14 hodin.

Prohlídky Rotundy se konají v 10, 13 a 16 hodin. Cena komentované prohlídky včetně vstupu do zahrady je 140 Kč za osobu (100 Kč v případě sníženého vstupného).
 

Zámek ve Vizovicích má také otevřeno

Zámek VizovicePo celé Velikonoce, od pátku 19. do pondělí 22. 4. bude pro návštěvníky otevřen také zámek ve Vizovicích, a to od 10 do 15 hodin. Architektonicky čistá zámecká budova ukrývá bohatě zařízené interiéry ve stylu baroko, rokoko, empír a biedermeier. Jsou vybaveny sbírkami porcelánu, orientálních předmětů i množstvím předmětů denní potřeby. Nejcennější sbírkou je ovšem rozsáhlá kolekce obrazů z 16.–19. století se vzácným souborem děl nizozemského malířství a pracemi významných českých autorů.

V zámecké zahradě právě roste voňavý česnek medvědí, avšak platí zde přísný zákaz jeho sběru.
Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality